Víctor Barrio: Dvadsaťdeväťročný toreador je po 34 rokoch ďalšou obeťou býčích zápasov v Španielsku.

VIDEO Smrť pred očami manželky: Krvavá korida má po 34 rokoch ľudskú obeť

Rozzúrený býk zabil španielskeho toreadora v priamom prenose.

Po tridsiatich štyroch rokoch si španielska korida vyžiadala ďalšiu obeť. Je ňou dvadsaťdeväťročný slávny matador Víctor Barrio, ktorého pred zrakmi stoviek účastníkov tradičnej španielskej zábavy nabodol na rohy päťstokilogramový býk. Útok rozzúreného zvieraťa neprežil. Na krvavú drámu sa v priamom prenose pozerala nielen Barriova manželka, ale aj televízni diváci.

Prepichol mu pľúca

Aréna v španielskom meste Teruel je plná ľudí. Všetci s napätím sledujú súboj slávneho Víctora Barria, ktorý sa snaží predviesť takzvané muletazo. Máva pred býkom červeným súknom, v pravej ruke zviera meč.

Lenže zrazu zviera útočí - matadora nadhodí, zbraň mu vyletí z rúk a ležiac na zemi zostáva na milosť a nemilosť obrovskému zvieraťu. To do neho bodá rohom, Barrio sa zvíja v bolestiach a jeho kolegovia sa snažia dostať rozbesneného býka pod kontrolu.

Nemal šancu: Býk matadora zhodil na zem a rohom mu prepichol pľúca. Foto: profimedia.sk

Publikum sledovalo drámu so zatajeným dychom, zápas muža a býka v priamom prenose vysielala miestna televízia. Medzi divákmi bola aj Barriova manželka Raquel Sanzová. Brali sa pred dvoma rokmi a - zrazu je z nej vdova. Zranenia, ktoré býk uštedril jej mužovi, boli smrteľné. Prepichol mu pľúca a následne zlyhalo aj srdce. Nepomohol ani rýchly zásah ošetrovateľov.

VIDEO nie je vhodné pre citlivé povahy!

Prvý v tomto storočí

Aj keď sa zdá korida nebezpečná, v tomto storočí ide o prvú smrť matadora, hoci v Španielsku sa koná až dvetisíc býčích zápasov ročne. Oveľa viac ľudí zomiera pri tradičnom pouličnom behu s býkmi - aj preto smrť muža v juhošpanielskom meste Pedreguer, ktorý zomrel po napadnutí býkom v ten istý deň ako Barrio, nevyvolala až takú senzáciu.

Predchádzajúcimi matadormi, ktorí prišli o život na koride, boli Francisco Rivera Paquirri v Córdobe v roku 1984 a o rok v Madride Jose Cubero, zvaný Yiyo. V roku 1992 zomreli na býčích zápasoch dvaja bandilleros, asistenti matadora, Manolo Montoliu a Ramon Soto Vargas.

Barrio nebol žiadny nováčik, školený profesionál mal na konte niekoľko ocenení. Ľútosť nad jeho úmrtím vyjadril španielsky premiér Mariano Rajoy slovami na svojom Twitteri: „Úprimnú sústrasť rodine a priateľom Víctora Barria, toreadora, ktorý zomrel dnes večer v Teruelu. Odpočívaj v pokoji. MR.“

Trest pre Lorenza

O premiérovi Rajoyovi je známe, že je veľký zástanca tradície koridy v Španielsku. V posledných rokoch sa však objavuje čoraz viac kritiky na adresu súbojov s býkom v aréne a záujem domácich o túto národnú tradíciu postupne ochabuje. V Katalánsku a na Kanárskych ostrovoch už túto zábavku zakázali.

Podľa tradície trest neminie ani býka zabijaka menom Lorenzo. Vlastne na jeho útok by mala doplatiť jeho matka. Farmár ju má poslať na bitúnok, aby viac nepokračovala rodová línia.

Tisícky ľudí sa však zapojili do kampane za jej záchranu. „Obrady a tradície založené na smrti, krvilačnosti a nenávisti nie sú dobré pre žiadnu spoločnosť,“ písali na Facebooku odporcovia koridy, ktorí bojujú za zrušenie býčích zápasov v celej krajine.

Býk je odpradávna symbolom mužnosti a sily. Aj preto zápasy s týmto zvieraťom mali spočiatku skôr rituálny význam. V osemnástom storočí sa v Španielsku vytvorili špeciálne pravidlá, ktoré sa uplatňujú dodnes. Ale ktovie, možno časom aj tejto tradícii odzvoní.