VIDEO: Úchvatné vodné mestečko na predmestí Šanghaja

Záplavy ľudí, moderné mestá, nádherné hory, dávna história, ale aj policajné kontroly a tvrdá cenzúra.... to všetko ukrýva stále tajomná Krajina draka.

Čína má mnoho tvárí a každá z nich dokáže svojsky zaujať. Napríklad aj prepletením ultramoderných stavieb, o ktorých sa nám doma môže akurát tak snívať, s kultúrou a architektúrou starou tisícky rokov. Stačí prejsť pár desiatok kilometrov z centra Šanghaj a ocitneme sa v úplne inom svete. Presnejšie vo vodnom svete mestečka Zhujiajiao. Hoci sa v dobových záznamoch hovorí, že jeho základy boli položené "len" pred 1700 rokmi, archeológovia tu objavili artefakty staré päť tisícročí.

Dnes je Zhujiajiao jedným z turisticky najatraktívnejších vodných miest v Číne a dostalo prívlastok Benátky Šanghaja. Množstvo návštevníkov sem chodí obdivovať historické obydlia, obchody s ryžou, či korením, starodávnu banku, poštu z dôb dynastie Qing, alebo dodnes aktívnu lekáreň zameranú na tradičnú čínsku medicínu.

Malebné zákutia: Takéto miestečka vždy potešia oko turistu i fotografa.
Malebné zákutia: Takéto miestečka vždy potešia oko turistu i fotografa.
Foto: Peter Galan

Malebné zákutia: Takéto miestečka vždy potešia oko turistu i fotografa. Foto: Peter Galan

Samozrejme, obchodníci tu ani náhodou nezaháľajú a ponúkajú gurmánske špeciality, suveníry, plavbu po vodných kanáloch, či predražené občerstvenie. Ak vám nevadia davy ľudí, valiace sa úzkymi uličkami, Zhujiajiao rozhodne stojí za návštevu. Len pri nákupoch radíme jednať, jednať a znova jednať. Nevadí, že neviete čínsky ani slovo, alebo máte pocit, že niekde sú ceny dané. Nie sú. My sme zrazili o tretinu aj cenu kávy v nóbl podniku s vyhliadkou na rieku zaplnenú gondolami pre turistov. Veď uznajte, sedem euro za malé espreso by si azda nedovolili pýtať ani v Bratislave...

Veštec: Naša čínska sprievodkyňa mu neodolala.
Veštec: Naša čínska sprievodkyňa mu neodolala.
Foto: Peter Galan

Veštec: Naša čínska sprievodkyňa mu neodolala. Foto: Peter Galan


  • peg
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní