Timo: Albánski medveď hryzie sám seba.

VIDEO Zúfalé medvede: Trpia depresiami, hryzú samé seba a pijú pálenku

Desiatky hnedých medveďov zavretých v klietkach či uväznených v reťaziach slúži v Albánsku na pobavenie turistov alebo hostí v reštauráciách. Tamojšia vláda sa proti tomu rozhodla bojovať.

Podľa združenia na ochranu zvierat Four Paws žije v albánskych horách viac ako 250 medveďov. Niekoľko desiatok, medzi 50 až 80, ich je ale v zajatí.

Pivo a káva na povzbudenie

Od augusta sú päťroční Pashuk a Tomi v tiranskej zoologickej záhrade. Bolo vzatí reštauratérom, ktorí ich vystavovali, aby prilákali hostí. Jeden medveď má ešte na krku stopy od príliš tesnej reťaze. Aby ho zachránili, povolali veterinára až z Nemecka, ktorý ho operoval.

Tomi je agresívny a v klietke chodí sem a tam. „Je to alkoholik,“ podotýka Sajmir Shehu z Four Paws.

Jeho žalárnik, majiteľ reštaurácie Uji aj ftohte ležiacej pri štátnej ceste približne 80 kilometrov severne od Tirany, mu na pobavenie hostí dával piť pivo a národnú pálenku raki.

„Alkohol a káva ho najlepšie povzbudili,“ hovorí tento podnikateľ, ktorý odmieta oznámiť svoje meno.

Iné medvede, ktoré boli po narodení odchytené v horách, vodia ich majitelia po plážach pripútané za kruh v ňufáku. Pokuta vo výške v prepočte 20 až 30 eur za nelegálne vlastnenie zvierat nie je nijako odstrašujúca.

Turisti sa môžu s medveďmi vyfotografovať v prepočte za jedno euro.

Hryzú sami seba

Albánsko má síce záujem lákať turistov, ale nepraje si byť obviňované zo zlého zaobchádzania so zvieratami. Minister životného prostredia Lefter Koka tvrdí, že doba beztrestnosti skončila. „Krutosť voči zvieratám nemôže byť lákadlom pre turistov,“ citovala ho agentúra AFP.

V marci sa teda vláda s Four Paws dohodla na oslobodení všetkých medveďov a prijala zákon, podľa ktorého je nelegálne držanie voľne žijúcich zvierat zločinom proti životnému prostrediu a trestá sa väzením.

Tomi a Pashuk odcestujú sa samicou Xhinou do susedného Kosova, ktoré čelilo podobnému problému, ale teraz je rajom medveďov. Už 13 medveďov bolo prevezených do Nemecka, Grécka a Talianska.

Diéta: Medveď bol atrakciu reštaurácie. Neváhali ho kŕmiť čipsami.
Diéta: Medveď bol atrakciu reštaurácie. Neváhali ho kŕmiť čipsami.
YouTube

Diéte: Medveď bol atrakciou reštaurácie. Neváhali ho kŕmiť čipsami.Foto: YouTube

Čo však s desiatkami ďalších medveďov, ktoré nie sú schopné vrátiť sa k životu v prírode? „Tieto zvieratá sú stresované, pasívne, hryzú sami seba, zabudli všetky reflexy na to, aby si obstarávali potravu, a sú smutné,“ uvádza riaditeľ Albánskej agentúry pre ochranu životného prostredia Zamir Dedej.

„Máme obmedzené priestory a nemôžeme ich u nás nechávať dlho,“ vysvetľuje riaditeľka malej zoologickej záhrady v Tirane Mirjam Kastratiová.

Prírodná rezervácia pre medvede by vyšla v prepočte na viac ako tri miliónov sedemstotisíc eur, a to je pre túto chudobnú krajinu obrovská čiastka. Lefter Koka je napriek tomu odhodlaný realizovať svoj projekt "lesa medveďov", ktorý by sa mal nachádzať na hore Dajti, asi desať kilometrov východne od Tirany.

Tradícia tancujúcich macov

Tradícia medveďov na reťaziach, ktorí tancovali na trhoviskách, bola na Balkáne dlho hlboko zakorenená. Ale v Albánsku bola za diktátora Envera Hodžu zakázaná a objavila sa znovu až v dobe anarchie, ktorá nasledovala po páde komunizmu v 90. rokoch.

Továrne aj príroda boli vtedy drancovanie a bažanty a orly rovnako ako oficiálne chránené medvede takmer vymizli, bez toho aby sa nad tým niekto pohoršoval. Zmena potrvá dlhší čas.

Medzitým sa v elegantnej tiranské reštaurácii, kde večerala Laura Bushová, tlačia význační hostia. Než pristúpia k stolu, je nepísaným pravidlom, že sa vyfotografujú s dvadsaťdvaročnými medveďmi Markom a Lizou, ktorí už 20 rokov poznajú svet len zo svojej klietky o výmere 50 metroch štvorcových.

Najsmutnejšie medvede

Titulom najsmutnejší medveď sa v poslednom období “pýšili“ dva polárne medvede. Arturo žijúci v argentínskej zoo upadol do depresie potom, čo mu zomrel na rakovinu jeho kamarát Peluso. V zoo bol od ôsmich rokov. Zomrel, keď mal tridsať, dva roky po smrti Pelusa, píše Daily Mail.

V Argentíne bol vystavený štyridsaťstupňovým teplotám, ktoré pre neho vôbec neboli prirodzené.

Ochranári sa zúfalo snažili dostať ho do vhodnejšej zoo v Kanade. Pod petíciu sa podpísalo po milióna ľudí. Speváčka Cher na Twitteri odkázala vtedajšej argentínskej prezidentke Cristine Fernández de Kirchnerovej, že ak medveď zomrie, jej ruky budú postriekané krvou.

Čítajte viac:

VIDEO: Toto vám zlomí srdce: Artur je najsmutnejší ľadový medveď na svete

Horúčavy: V argentínskej zoo bol polárny medveď vystavený tropickým teplotám.
Horúčavy: V argentínskej zoo bol polárny medveď vystavený tropickým teplotám.
YouTube

Horúčavy: V argentínskej zoo bol polárny medveď vystavený tropickým teplotám.Foto: YouTube

Podľa riaditeľa zoo v Mendoze Gustava Pronottoa bol Arturo na prevoz príliš starý. Cesta do Kanady by trvala dva dni a medveď by musel byť pod sedatívami, čo bolo pre zviera jeho veku riziko.

Všetko je v poriadku

Ochranári tlačia aj na premiestnenie ľadového medveďa menom Pizza. Ten žije v čínskom nákupnom centre, v ktorom sa nachádza akvárium, okrem neho sa tu žijú aj bieluhy, mrože a vlci.

Čítajte viac:

VIDEO Najsmutnejší medvedík na svete: Návštevníci mu spôsobujú muky

Charitatívna organizácia Animals Asia spustila petíciu za uzavretie Grandview akvária v čínskom meste Guangzhou, ktorú už podpísalo pol milióna ľudí. Fotografie smutného maca boli vo veľkom zdieľané sociálnymi médiami. Ukazujú medveďa apaticky ležiaceho v malom výbehu, zatiaľ čo sa naňho obracia dav návštevníkov s fotoaparátmi.

Pracovník akvária podľa portálu ECNS povedal, že ľadový medveď strávi asi dve tretiny času v pokojnom stave – spánkom, poležiačky či čakajúc na korisť.

Podľa Daily Mail čínske akvárium odmietlo vydať smutného medveďa do Veľkej Británia. Podľa aktivistov ponúkol Yorkshire Wildlife Park v Anglicku, že Pizzu príjme pod podmienkou, že nebude nahradený iným ľadovým medveďom.

Boj: Ochranári bojujú za jeho prevoz do Anglicka.
Boj: Ochranári bojujú za jeho prevoz do Anglicka.
YouTube

Boj: Ochranári bojujú za jeho prevoz do Anglicka.Foto: YouTube

Zoo ponuku odmietlo komentovať, či ju potvrdiť, ale prevádzkovateľ akvária povedal, že ho nikto nekontaktoval a vlastne ani nie je potrebné, aby sa o to starali zahraničné organizácie, pretože akvárium vyhovuje čínskym normám o ochrane zvierat.

Aktivisti teraz tlačia na stretnutie s kompetentnými s akváriom, ktorý majú podľa riaditeľa Animals Asia Davea Nealea šancu napraviť chybu a ukončiť negatívnu mediálnu pozornosť.

  • kor
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].