VIDEO, ktoré mohlo stáť autorky krk! Vo vnútri hniezda ISIS

Trosky kedysi krásnej mešity i katolícky kostol, ktorý sa stal sídlom islamistickej polície. Zábery, ktoré uvidíte v tomto videu, vznikli doslova s nasadením života.

Dve Sýrčanky z mesta Rakka, ktoré od roku 2013 okupujú radikáli z organizácie Islamský štát, tajne nakrútili video ukazujúce život na mieste, ktoré sa stalo hlavnou základňou islamistov v Sýrii.

Zábery nasnímané kamerou skrytou v nikábe zverejnil švédsky server Expressen TV. Totožnosť žien ostáva skrytá a ich hlas na nahrávke kvôli bezpečnosti zmenili.

Dvojica žien v krátkom videu jazdí taxíkom po meste, ktoré vyzerá zničené a prázdne. „Všetci (kvôli rastúcej intenzite náletov) odišli,“ hovoria. Cudzinci, ktorí sa pridali k IS, podľa nich zriadili v meste kontrolné stanovište, zabavovali tam doklady miestnym a použili ich na útek do Turecka.

Pozrite si video:

Zábery vznikli v zime. Okrem iného na nich vidieť trosky mešity i katolícky kostol, v ktorom podľa jednej zo žien radikáli zriadili sídlo islamistickej polície.

Ukazujú tiež štvrť, kde predtým bývali bohatší obyvatelia mesta, prevažne cudzinci. Ich domy obsadili členovia IS, najmä zahraniční bojovníci a ich rodiny. Sú z Kazachstanu, Afganistanu...Saudovia, Európania...(ľudia) z rôznych miest vo Francúzsku. Ale väčšina ich je zo Saudskej Arábie.

Katolícky kostol sa zmenil na sídlo polície. Foto: YouTube

Stratili sme ženskosť

Ženy v nahrávke spomínajú aj krutosti, ktorých boli svedkami, napríklad verejnú popravu muža. V meste, predtým skôr liberálnom, sa teraz cítia ako v klietke. Von majú chodiť v sprievode muža alebo inej ženy a celé zahalené, vrátane tváre.Všetky ženy rady ukazujú svoju tvár. My sme túto možnosť stratili. Stratili sme svoju ženskosť, hovorí jedna zo Sýrčaniek.

Islamský štát zašiel tak ďaleko, že predavač v obchode, ktorý ženy s kamerou navštívili, musel čiernou fixkou zamaľovať tváre modeliek na škatuľkách s farbami na vlasy!

„Nemôžem sa dočkať, až zložím nikáb a zbavím sa temnoty, čo nás obklopuje. Sloboda je nadovšetko,“ uzatvára jedna zo žien.


VIDEO Plus 7 Dní