Miloš Zeman a Andrej Babiš. Politicky najsilnejší muži Česka

Veľký deň Andreja Babiša: Zeman ho vymenoval za premiéra. Neuveríte, čo mu pri odovzdaní úradu povedal!

Babiš, pôvodom Slovák, zažíva vrchol svojej politickej kariéry. Prvýkrát v histórii samostatnosti Českej republiky sa premiérom štátu stane politik, ktorý nepatrí do strany ČSSD alebo ODS.

Krátko po poludní prezident Miloš Zeman oficiálne odovzdal funkciu premiéra Andrejovi Babišovi, šéfovi strany ANO. „Nehnevajte sa na trpaslíkov, že vám okopávajú členky. Vyššie totiž nedosiahnu,“ začal svoj metaforický príhovor Zeman. Podivným varovaniam skutočne nezostal nič dlžný, keď pokračoval: Pripravte sa na uzemnenie. Nikdy neviete, odkiaľ udrie blesk!“. Varoval nastávajúceho premiéra Zeman. Prezidentovo zdravie sa snažia už nejakú dobu spochybniť – v médiách sa spomínal alkoholizmus, ale dokonca aj rakovina. Hrad žiadnu z týchto informácií nepotvrdil.

Prezident Miloš Zeman so šéfom hnutia ANO Andrejom Babišom.
Prezident Miloš Zeman so šéfom hnutia ANO Andrejom Babišom.
Foto: Krumphanzl Michal

Medziobdobie

Andrej Babiš svoje hnutie ANO priviedol do parlamentu s až 30 percentnou podporou voličov. „Teším sa na spoluprácu. Naša krajina by mala byť aktívnejšia, a navrhovať riešenia ilegálnej migrácie,“ vyjadril sa pre médiá. Ešte týždeň bude oficiálne fungovať vláda, ktorú zostavil bývalý premiér Bohuslav Sobotka. Ten pred jedenástimi dňami podal demisiu, ktorú prezident Zeman prijal. Babiš, ktorý tento rok oslávil 63 rokov, je najstarší premiér, ktorý kedy zasadal na čele vlády od vzniku samostatného Česka.


  • bed
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní