Veľmi nebezpečný džob: Mať vysoký post v Severnej Kórei sa neopláca

Severná Kórea má nového armádneho šéfa. Toho bývalého popravili...

Nebezpečný vojenský džob sveta má nové obsadenie. Do kresla náčelníka generálneho štábu armády Severnej Kórey, Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR), si sadol 82-ročný Ri Mjong-su, doterajší minister národnej bezpečnosti. Mjong-su dobre vie, v akom horúcom kresle sedí.

Za posledné štyri roky je už piatym veliteľom severokórejskej armády. Jeho predchodca Ri Jong-kil síce vydržal v úrade až dva roky, no aj on dopadol zle.

Líder komunistickej krajiny Kim Čong-un ho dal popraviť. Tak ako ďalších vojenských hodnostárov, ktorí si dovolili kritizovať ho. Len vlani takto podľa juhokórejskej rozviedky prišlo o život štrnásť vysokých vojenských činiteľov.

Zaspal na prehliadke, dostal trest smrti

„Korupcia, nedostatok rešpektu voči autorite a honba za vlastným ziskom,“ také boli podľa juhokórejskej agentúry Jonhap dôvody, prečo sa Ri Jong-kil zrazu prestal objavovať na verejnosti, až kým nepresiakli na verejnosť správy o jeho poprave. Tá sa mala konať v minulých týždňoch.

Neohrozený severokórejský vodca Kim Čong-un sa nerozpakoval popraviť ani svojho ministra obrany 66-ročného Hjong Jong-čola. Ešte v apríli minulého roka mu dovolil vystúpiť s prejavom na bezpečnostnej konferencii v Moskve.

Keď však krátko nato zaspal počas vojenskej prehliadky, nemal s ním Kim žiadne zľutovanie. Dal ho zabiť protilietadlovou zbraňou. Aby rodina nemala čo pochovať. Aj keby pristúpil k humánnejšej poprave, rodina by sa tela nedočkala. Severná Kórea podobnú prax neprevádzkuje.

„Cieľom je totálne vyhladenie a ukážka totálnej kontroly nad akoukoľvek formou opozície,“ komentoval tento krok pre BBC Paul French, ktorý o severnej Kórei pravidelne píše.

Brutálne praktiky však nie sú vlastné len Kimovej vláde. Keď v Argentíne vládla v rokoch 1976 až 1983 vojenská chunta, praktizovala „smrteľné lety“.

Naložila odporcov režimu do lietadla a nad oceánom ich vyhodila. Ani ugandský diktátor Idi Amin, prezývaný pre svoju krutosť Mäsiar z Kampaly, sa odovzdaním tela obetí rodinám pozostalých nezaoberal. Hádzal ich krokodílom v miestnych riekach.

Čítajte viac:

Stalin by bol pyšný: Novodobé gulagy v Severnej Kórei väznia 130-tiscí ľudí. Aj deti!

Nepresvedčivo tlieskal, neprežil

Kim Čong-un prevzal vládu na krajinou v roku 2011 po smrti svojho otca Kim Čong-ila. Už v prvých dvoch rokoch vlády vymenil takmer polovicu dôležitých postov v krajine. Najmä tých, ktorí neprejavili synovi takú lojalitu ako otcovi.

Pred tromi rokmi sa nerozpakoval poslať na smrť svojho strýka Čang Song-tcheka, ktorý dlho stál v pozadí tamojšej komunistickej vlády a bol označovaný za druhého najsilnejšieho muža v krajine. Podľa Kima chystal prevrat, čo potvrdil aj tým, keď počas vystúpenia svojho synovca „neočakávane vstal a začal nepresvedčivo tlieskať“.

Nový vojenský šéf Ri Mjong-su určite vie, že musí neustále preukazovať totálnu oddanosť štátu a najmä súčasnému vodcovi. Tak ako Kim Kjong-sik, ktorý stál na čele armády do roku 2010. Slúžil ešte pod Kim Čong-ilom.

Vážnosť si vyslúžil najmä v marci 2010, keď dal potopiť juhokórejskú námornú loď so 46-člennou posádkou na palube. Kjong-sik zomrel ako 77-ročný prirodzenou smrťou.

Ktovie, ako dlho vydrží v kresle nový šéf. Komunistickej vláde však podľa juhokórejských novín Chosun Ilbo zatiaľ úspešne slúži už od roku 1996, keď sa začal objavovať na verejnosti. Je známy ako stúpenec tvrdej línie, čo by mu v začiatkoch malo pomôcť. Najmä vo vzťahoch s Južnou Kóreou ho čakajú ťažké skúšky.

Čítajte viac:

Kim Čong-un prehýril za rok 718 miliónov dolárov. Jeho ľud zatiaľ hladoval

Stará bláznivá suka?

Dlhodobo napäté vzťahy medzi oboma krajinami sa ešte zhoršili minulý mesiac, keď si Severná Kórea dovolila uskutočniť v januári ďalší jadrový test vodíkovej bomby.

Siedmeho februára zasa odpálila aj raketu Kwangmyongsong4. Raketa mala oficiálne vyniesť na obežnú dráhu satelit na pozorovanie Zeme, no svet sa domnieva, že šlo o testovanie rakety dlhého doletu.

Soul v reakcii na správanie svojho suseda zastavil činnosť v priemyselnej zóne Kesong, ktorú prevádzkuje spoločne s KĽDR. Zhruba v 120 továrňach tam pracuje asi 54-tisíc severokórejských robotníkov. Podľa odborníkov týmto krokom pripravil Pchjongjang o posledné oficiálne zdroje tvrdej meny.

Čítajte viac:

Muž utiekol z gulagu v Severnej Kórei. Kim ho vydiera vlastným otcom

Od založenia parku pred dvanástimi rokmi vyplatil Soul Severnej Kórei zhruba 560 miliónov dolárov. Podľa juhokórejskej vlády však severný sused z toho viac než sedemdesiat percent použil na vývoj jadrových zbraní, výrobu rakiet či obohacovanie vládnucej triedy. KĽDR všetko poprela a vyjadrila počudovanie, ako Soul k podobným tvrdeniam došiel.

Juhokórejská prezidentka Pak Kun-hje v následnom televíznom vystúpení nielenže obhajovala rozhodnutie vlády zavrieť priemyselný park, ale naznačila, že Soul je pripravený prijať ešte dôraznejšie a účinnejšie opatrenia.

„Severná Kórea padne, ak sa nevzdá jadrových zbraní. Tamojší režim je extrémny teror,“ vyhlásila 64-ročná Pak Kun-hje, prvá žena v juhokórejskom prezidentskom úrade. Moci sa chopila vo februári 2013.

Pak párkrát spomenula aj Kimovo meno, pričom doteraz sa mu zvyčajne vyhýbala. A to všetko v deň, keď Severná Kórea oslavovala nedožité narodeniny svojho predchádzajúceho vodcu Kim Čong-ila, syna zakladateľa komunistickej KĽDR Kim Ir-sena.

V KĽDR vyvolali jej slová búrku nevôle. Štátna tlačová agentúra KCNA ju nazvala senilnou babkou a starou bláznivou sukou, ktorá si zaslúži násilnú smrť. Kim pohrozil, že na Modrý dom, ktorý je sídlom juhokórejského prezidenta, zhodí bombu.