Venezuela: Krajina domorodých indiánov, kde si precvičíte sebaovládanie

Spoznávať Venezuelu a nevystúpiť na horu Roraima by bol doslova hriech.

Otec Sherlocka Holmesa sir Arthur Conan Doyle Venezuelu nikdy nenavštívil. Zážitky cestovateľov z miestnej divočiny a najmä povestných stolových hôr ho napriek tomu inšpirovali na napísanie slávneho románu Stratený svet.

Ani celé storočie po vyjdení knihy tento kút Venezuely na hraniciach s Guyanou a Brazíliou nestratil na svojej jedinečnej atmosfére. Na veľkú časť stolových hôr ľudská noha ešte nevkročila, ale ani tie prístupnejšie končiare vám neukážu svoju krásu zadarmo. Aby ste ju uzreli, musíte vyvinúť patričné úsilie. Námaha však určite stojí za to. Svojím spôsobom tu naozaj nájdete stratený svet. Ibaže bez dinosaurov, ktoré pobehovali v Doylovom príbehu.

Roraima

Tepui, ako nazývajú domorodí pémonskí Indiáni stolové hory, fascinujú od nepamäti rovnako domorodcov, ako aj výskumníkov či dnešných turistov. Viac ako stovka strmých skalných stien vyčnieva z rozsiahlych saván a pralesov vo venezuelskej guyanskej vysočine v štáte Bolívar.

Masívne tepui patria medzi najstaršie geologické útvary na našej planéte, údajne sú staré 1,8 miliardy rokov. Trojaké sfarbenie umocňuje krásu hôr a farebnosť veľkolepej panorámy. Bezpečné ružové a žlté úseky sú lákadlom pre horolezcov, naopak, tmavé časti sfarbené sinicami a zachytenou vodou horu znehodnocujú a sú veľmi ťažko prístupné.

Na väčšinu z nich ľudská noha nevkročila. Najznámejšia a najvyššia zo stolových hôr, Roraima, dosahuje výšku 2 810 metrov. Spoznávať Venezuelu a nevystúpiť na ňu by bol doslova hriech. Roraimu prvýkrát opísal cestovateľ Walter Ralugh už roku 1594.

Až o niekoľko storočí, v roku 1884, horu zdolal Everard Thurn a Harry PerkinsTo práve títo dvaja odvážni muži fascinovali sira Doyla a ich výstupovú cestu používajú trekeri dodnes.

Prvé dobrodružstvá

Adrenalín sa začína už cestou nočným autobusom. Venezuelskí mládenci a dievčatá oblečení do vojenskej uniformy si plnia svoju úlohu neuveriteľne svedomito. Zastavia autobus v hlbokej noci a smrteľne vážna kontrola sa začína. Takmer osobná.

Ak im padnete do oka, otvoria každú škatuľku, každé vrecko. Hlavne pozor na peňaženku - po dôkladnej kontrole môže v nej zostať o poznanie nižšia suma. Prečo to robia? To je na tom najzvláštnejšie - čo ako sa snažíte pochopiť dôvod nočnej kontroly, zostane vám utajený.

Paradoxný je najmä pohľad na vojakov, ktorí potom celú hodinu pomáhajú napchať kufre späť do úložného priestoru autobusu. Tie isté kufre, ktoré tak dôkladne rozbabrali. Venezuela je úžasná krajina, v ktorej máte veľa príležitostí precvičovať sebaovládanie.

Po 10 hodinách jazdy a sedemsto prejdených kilometroch sme autobus vymenili za terénne vozidlá a hurá do dediny Paratepui - východiskového bodu treku. Ale nechať sa uniesť radosťou z blížiaceho sa výstupu by bolo predčasné.

Musíte prejsť všetkými formalitami, nepotrebné veci ponechať v depozite Indiánov, objednať nosičov, zvážiť batožinu. „Nie, nie, nie,“ dávajú gestami najavo indiánski nosiči. Hmotnosť našej batožiny presiahla pätnásť kilogramov na dvojicu, čo nemienia tolerovať. Vzdávame sa preto ešte dvoch-troch vecí.

Deťúrence kmeňa Pémonov za ten čas lietajú okolo a obzerajú si nás ako prvotriednu atrakciu. Ešte jeden cvik trpezlivosti, Indiáni majú stále dosť času, a konečne sa pohneme.

Muchy a jedovatý had

Cesta savanou je monotónna, napriek tomu očarujúca. Roraima a jej susedka Kukenan nás panoramaticky sprevádzajú po celý čas až k základni pod stenou. Prvý deň končíme v kempe na brehu rieky Kukenan. Trochu máme strach z krovinára, jedného z najjedovatejších hadov oblasti.

Celkom ľahko sa môže plaziť neďaleko nášho stanu. Nové ráno, nová výzva. Celkové prevýšenie 1 700 metrov dá zabrať aj skúseným, ale zdržiavať sa dlhšie v kempoch po ceste nemá zmysel. Navyše, pri rieke vyvádzajú muchy puri- puri.

V tejto oblasti sa s nimi celkom iste zoznámite a zapamätáte si ich na celý život. Slovenský repelent je pre tieto takmer neviditeľné potvorky absolútne neúčinný. Chvalabohu, so stúpajúcou výškou miznú aj muchy. Konečne absolvujeme záverečný nástup do takmer kolmej steny.

Suchú savanu strieda prales s nízkym porastom. Strmosť terénu a naberanie výškových metrov cítime v nohách. Potom ďalšia nepríjemnosť. Bol by priam zázrak, keby nás Roraima neprivítala sprchou. Ak nie rovno dažďom, tak aspoň vo forme vodopádu rútiaceho sa stenou priamo na nás. Bohužiaľ, inej cesty niet. Námaha a sebazaprenie sú napokon odmenené. Sme na vrchole. Skutočný stratený svet.

Na inej planéte?

Prvý moment je očarujúci. Sme skutočne na Zemi? Fantastická scenéria okolitej krajiny na vrchole doslova vyráža dych. S niečím podobným sa ťažko stretneme v inom kúte sveta. Farby, tvary kamenných komplexov a sôch, zvláštne porasty.

Ťažko opísať jedinečnosť a skutočné majstrovské dielo umelkyne prírody, ktorá sa tu tak originálne realizovala. Skalné previsy - „prírodné hotely“ - vám dovolia rozložiť stan a uchránia pred nehostinným, nevyspytateľným počasím, typickým pre tajomnú horu.

Pukliny a vyprahnuté skaly zdobia machy, lišajníky, orchidey a kvitnúce skalničky. Nádherne dofarbujú zázračný kolorit povrchu. Mnohé z nich sú endemické druhy, ktoré sotva uvidíte inde na svete. Nečudo, že stolová hora už v 19. storočí lákala prírodovedcov a geológov.

Búrky, chlad a hmly im už vtedy bránili zdolať tento geologický a botanický raj. Extrémne drsné podmienky, slnko, vietor, dážď, nedovoľujú prežiť takmer žiadnym zvieratám. Možno natrafíte na čiernu žabku, prípadne drobné čierne chrobáky.

Nič bez námahy

Originálna a ešte stále zabudnutá Roraima nerada odhaľuje svoju krásu celkom zadarmo. V labyrinte skalných útvarov sa dáveľmi ľahko zablúdiť. Držať sa vychodených chodníkov podľa sfarbenia kameňov je priam nevyhnutné. Ak vám Roraima dovolí, na samom okraji - vyhliadkovom mieste s názvom Vendeta, Okno - máte možnosť zočiť ten najkrajší obraz panorámy okolia.

Po strmých stenách útesov stekajú vodopády, ktoré miznú v poraste pralesa. Ten ukrýva základňu stolových hôr. Na veľkom 22-kilometrovom okruhu Roraimy si môžete skočiť do prírodnej vírivky, vnoriť sa do katakomb prírodných skalných miest, sledovať farebné kvetenstvo.

Všetko je neskutočné, zvláštne, zabudnuté, zázračné - a stratené. Už len dinosaurus z Doylovho románu chýba za skalnou stenou. Atmosféra strateného sveta by tak bola dokonalá. Kvarcitová jaskyňa Krištáľové oči je ďalšie prekvapenie na hore. Jej objavom nás preslávili českí a slovenskí jaskyniari.

Ak máte dosť energie a chuti, dosiahnete triple point. Je to styčný bod troch krajín - Brazílie, Venezuely a Guyany. Bohužiaľ, viac ako sto rokov trvá spor o územie La Guyana Essequibo. Z toho dôvodu Venezuela dohodnuté hranice neakceptuje a prevažne pôvodní obyvatelia tejto oblasti, Arawakovia a Akawayovia hovoriaci po anglicky, majú dvojaké občianstvo ako občania krajiny nárokovanej Venezuelou.

Salto Angel

La Gran Sabana - obrovská zvlnená plošina posiata stolovými horami neskrýva len Roraimu. Ďalším triumfom venezuelskej divej prírody je svetoznámy Salto Angel - Angelov odopád. Svojimi 979 metrami je najvyšším vodopádom na svete.

Steká zo stolovej hory Auyan tepui, ktorá je so sedemsto štvorcovými kilometrami obrom v porovnaní s Roraimou s rozlohou 34 štvorcových kilometrov. Horu pretína Diabolský kaňon - Canon el Diablo. Riečna cesta kaňonom je jediný spôsob, ako sa k vodopádu dostať.

Celá oblasť je súčasťou Národného parku Canaima, ktorý je od roku 1962 zaradený do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. V jazyku Pemónov canaima znamená mystickú entitu spojenú s chorobou alebo so smrťou.

Jediná cesta, ktorou je park spojený s civilizáciou, je letecká. Chvalabohu.

Neľahká dostupnosť chráni park pred neudržateľnou devastáciou masami turistov. Napriek menšiemu počtu návštevníkov sa domáci snažia z turistického ruchu ťažiť. Necelých dvetisíc Pémonov, obyvateľov dediny Canaima, vám umožní nakúpiť v obchodíkoch hamaky, tašky, suveníry vyrobené z hlavného indiánskeho materiálu - palmy moriche.

Výlet loďkou k vodopádom na lagúne Canaima poskytuje nezabudnuteľný zážitok. Vodopády Hacha, Sekera, alebo Sapo, Ropucha, môžete podliezť a prejsť za stenu padajúcej vody. Vodopád vám nič nedaruje a nezostane na vás ani vlas suchý.

Proti prúdu

Dostať sa člnom k Angelovmu vodopádu môže byť náročné. Päťhodinová plavba proti prúdu rieky Carrao a neskôr po jej prítoku Churun je nádherná. Kaňon El Diablo je komplexom precízne vytvarovaných masívnych stien stolových hôr, ktoré ako strážcovia pralesa vyčnievajú originálnymi tvarmi nad plochami pralesa.

Cestu spestrujú kaskády a balvany prapodivných tvarov. Stačí trochu fantázie a spoznáte v nich tvár Indiána, rybu či veslo. Konečne stojíme pred hlavným cieľom. Angelov vodopád. Teraz už len stúpať pralesom nahor. Ocitáte sa priamo pod vodopádom a okrem skutočnej sprchy vás zalieva pocit úžasu.

Tomu sa hovorí skvost prírody. Voda v jazierku pod vodopádom má vraj liečiteľskú silu. Ktovie, na chvíľu sme ochotní tomu uveriť. Vodopád nesie meno po svojom objaviteľovi Jimmym Angelovi. Spolu so svojim parťákom, dobrodruhom a hľadačom zlata McCrackenom, našli na jednej stolovej hore množstvo zlata, ktoré nedokázali odniesť so sebou.

Po náhlom úmrtí McCrakena sa Angel rozhodol vrátiť na horu sám. Tušíte správne, hľadané tepui nikdy nenašiel. Roku 1935 na jednom z prieskumných letov však nad Guyanskou vysočinou zahliadol obrovský vodopád. O dva roky na Auyan tepui dokonca pristál.

Lietadlo sa mu pokazilo, preto sa do civilizácie musel vrátiť pešo. Cestu zvládol za 11 dní. Na základe jeho správ zorganizovaná americká expedícia zmerala výšku vodopádu a pomenovala ho po svojom objaviteľovi. Angel sa preslávil napriek tomu, že hľadané zlato nenašiel.

Objavil podstatne viac, skvost neporovnateľný so zlatom. Koľko ďalších tajomstiev skrývajú stolové hory? A koľko z nich sú ochotné človeku odhaliť? Počkajme nejaké to ďalšie storočie a uvidíme.