Verdunský masaker zomlel milión vojakov ako mlynček na mäso!

Desať mesiacov bojov si vyžiadalo takmer milión mŕtvych. Z mapy Francúzska bitka pri Verdune vymazala deväť dedín.

Bol to masaker, aký ľudstvo vo svojich dejinách dovtedy nezažilo. Začal sa pred sto rokmi a do histórie sa zapísal ako bitka pri Verdune. Dvadsiateho prvého februára 1916 dostalo tisícštyristo nemeckých diel rozmiestnených na fronte, dlhom asi tridsať kilometrov, rozkaz na paľbu.

Dve tretiny z nich boli ťažké húfnice. Strašná kanonáda trvala deväť hodín, počas nej minuli vyše milióna nábojov. A to bol iba úvod najdlhšej bitky prvej svetovej vojny. Verdunský mlynček na mäso, ako ju neskôr nazvali, zomlel za desať mesiacov takmer milión vojakov. Na pruskej strane 436-tisíc, na francúzskej strane 535-tisíc.

A deväť lotrinských dedín, ktoré mali tú smolu, že ležali priamo na bojisku, naveky zmizlo z mapy Francúzska. Strašnejšia a krvavejšia bola už len neskoršia bitka na rieke Somme, kde ani nie za päť mesiacov zahynulo 1,2 milióna vojakov.

Zlé odhady generálov

Vojnu v Európe na jej začiatku, v lete 1914, vítali so spevom a hudbou. Oba tábory boli spočiatku skalopevne presvedčené, že ozbrojený konflikt nepotrvá dlho. „Kým opadne lístie zo stromov, budete doma,“ tvrdil nemecký cisár Wilhelm II. svojim vojakom.

Po roku krvavých bojov však prvotné nadšenie vyprchalo. Blesková vojna, ktorá na mapách pruských generálov vyzerala taká jednoduchá, sa ukázala ako fatamorgána. Blitzkrieg naplánovaný niekdajším náčelníkom generálneho štábu Alfredom von Schlieffen sa nepodaril. Naopak, nemecký útok na západe sa premenil na zákopovú vojnu, počas ktorej sa nasledujúce štyri roky frontová línia dlhá sedemsto kilometrov, od Severného mora až po hranice so Švajčiarskom, takmer nemenila.

Menili sa len počty mŕtvych. A náčelníci nemeckého generálneho štábu. Alfred von Schlieffen sa nezdaru svojho plánu nedožil. Zomrel ešte pred vypuknutím vojny, v roku 1913. Jeho nástupcu, Helmutha von Moltke mladšieho, odvolal cisár po neúspechu bojov na Marne a nahradil ho Erichom von Falkenhayn, ktorý prišiel s plánom bitky pri Verdune.

Von Falkenhayn predpokladal, že po dobytí strategického obranného pásma pri Verdune dôjde k podstatnému skráteniu frontu, a tým aj k úspore vojenských síl.

Vychádzal z informácií rozviedky, podľa ktorých Francúzi z oblasti pri Verdune stiahli a odoslali na iné časti frontu veľkú časť svojich vojakov a dokonca aj delá z pevností. Informácie nemeckých špiónov boli správne.

Hlavný veliteľ francúzskej armády generál Joseph Joffre totiž žiadne komplikácie na fronte pri Verdune nepredpokladal. Domnieval sa, že Nemci sa neodvážia zaútočiť v tom čase na najmodernejšie pevnostné pásmo na svete. Preto odtiaľ naozaj stiahol časť pechoty aj výzbroje z pevností.

Čítajte viac:

Peklo pri Verdune: Vojaci bojovali poloslepí a pili vlastný moč

Dobytie Douaumontu

Po bitke pri Sedane v roku 1870 dostali sebavedomí Francúzi studenú sprchu. Vojnu s Pruskom prehrali a navyše prišli o Alsasko a časť Lotrinska. To bol dôvod na vybudovanie novej obrannej línie na hraniciach.

Na štyridsaťkilometrovom perimetri pri Verdune postavili tridsaťosem pevností. Najsilnejšiu, Douaumont, dokončili až v roku 1913. Bola dlhá štyristo metrov a mala dve podzemné podlažia.

Delostreleckú muníciu prevážali malé vlaky na prekladateľných koľajniciach. Strop tvorila skala, piesok, dvaapolmetrová vrstva špeciálneho železobetónu a zem. Z okolitého terénu pritom pevnosť veľmi nevytŕčala. Odolávala všetkým strelám, ktoré boli vtedy k dispozícii, a mohla poskytnúť úkryt asi piatim stovkám mužov.

Päť mesiacov pred začiatkom bitky pri Verdune však odtiaľ odviezli delá a zostalo v nej len niekoľko desiatok mužov. Krátko po začiatku bojov vo februári 1916 sa podarilo preniknúť k Douaumontu 8. rote 24. brandenburského pluku. Ľahko zdolali neveľkú posádku, prenikli dnu a zajali šesťdesiatsedem Francúzov.

Dobytie nedobytnej pevnosti vyvolalo v Nemecku vlnu nadšenia a otriaslo Francúzskom. Postupne padali ďalšie pevnosti pri Verdune. Fort de Vaux odolávala tri mesiace. Na konci obliehania nemali už jej obrancovia ani vodu. Od smädu pili vlastný moč. No bojovať neprestávali. Až kým im nedošla munícia.

Ráno siedmeho júna 1916 sa veliteľ pevnosti Vaux major Sylvain Eugéne Raynal a tých neveľa mužov, ktorí zostali zo 670-člennej posádky nažive, napokon vzdali.

Čítajte viac:

Ruskí veteráni o hrôzach Stalingradu: Výkaly po pás a kanibalizmus!

Chyby na oboch stranách

Maslo na hlave majú za verdunské jatky obe strany. Najvyšší veliteľ francúzskej armády generál Joseph Joffre príliš podcenil nepriateľa, keď sa domnieval, že sa naľaká silných opevnení a nezaútočí tam. Ak by však sledoval jeho pohyby, muselo by mu dôjsť, čo chystá. Mohutné prípravy Nemcov sa dali ťažko prehliadnuť, aj keď ich maskovali rôznymi akciami pozdĺž celého frontu.

Prípravy na ofenzívu pri Verdune totiž trvali dva mesiace. Na budúce bojisko vypravili za ten čas z Nemecka 1 300 vlakov s muníciou a k Verdunu sa presúvali vojská z celého Balkánu. Francúzi si hroziace nebezpečenstvo uvedomili až koncom januára.

Okamžite síce začali s posilňovaním obrany pri Verdune budovaním nových palebných postavení, ďalších zákopov a prekážok, no náskok Nemcov spočiatku dobehnúť nedokázali.

Železnica kapacitne nestačila. Od polovice februára mierilo do oblasti Verdunu z Bar-le-Duc denne aj vyše tritisíc nákladných áut. Tvorili akýsi nepretržitý bežiaci pás. Žiadne auto sa nesmelo zastaviť. Ak malo nejaké poruchu, jednoducho ho odsunuli do priekopy.

Na druhej strane Nemci podcenili bojovnosť a odvahu Francúzov. Povýšenectvo von Falkenhayna sa prejavilo už pri plánovaní Operácie Gericht (Súdny deň), ako znel krycí názov pre ofenzívu pri Verdune. Predpokladal totiž, že straty budú päť ku dvom v prospech Nemcov.

Mýlil sa. Ukázalo sa to hneď po úvodnom nevídanom delostreleckom útoku. V presvedčení, že také niečo nemohol nepriateľ prežiť, nemecká pechota ľahkovážne napochodovala do francúzskych pozícií.

Vojaci akoby išli na slávnostnú prehliadku. Nekryjúc sa, mnohí s puškami na pleciach, v zástupoch, v hustých masách… Guľomety ich vzápätí kosili po stovkách. Postupovali síce vpred, no neraz len preto, že Francúzom došla munícia.

Po niekoľkých mesiacoch krajina okolo Verdunu pripomínala mesačný povrch. Vegetácia takmer zmizla, zem pokrývali tisícky malých i väčších kráterov. A všade hŕby mŕtvol v rozličnom štádiu rozkladu.

Obraz vojnového pekla, aké by si nedokázal predstaviť ani Francisco Goya, keď maľoval známe Hrôzy vojny. Istý vojak v liste, ktorý už nestihol poslať, píše: „Milá mama, prekročili sme les Vaux Chapitre a to, čo sme videli, je hrôza. Jeden kráter vedľa druhého a v každom ležali traja-štyria mŕtvi. Francúzi aj Nemci, jeden na druhom. Sú tu mŕtvi z októbra, pod nimi tí, čo padli v júni, a pod nimi kostry tých z marca.

Niektorí stále vyzerajú, akoby spali, modré a sivé uniformy sú dnes zelenkasté. Je tu pusto a ticho. Obrovský cintorín ľudstva. Preskakujeme mŕtvych a bojíme sa ich. Zajtra ideme do útoku my. Modli sa za mňa.“

Čítajte viac:

Hitlerovi zdrogovaní vojaci: Členovia wehrmachtu sa dopovali pervitínom

Vec cti

Počiatočný úspech Nemcov sa skončil už po týždni. Francúzi stihli rýchlo presunúť na bojisko čerstvé divízie a nemecké straty začali narastať. Dobytie Verdunu sa stalo otázkou cti a prestíže. Pre obe bojujúce strany. Aj preto, že boje veľmi pozorne sledovali médiá na celom svete.

Po páde pevnosti Douaumont sa stal novým veliteľom celej oblasti generál Philippe Pétain, ktorý neskôr vystriedal vo funkcii najvyššieho veliteľa francúzskej armády generála Josepha Joffreho. Pétain všetko podriadil heslu: Neprejdú! Boje sa premenili na rovnakú zákopovú vojnu ako inde.

Patovú situáciu vyriešila až júlová ofenzíva britských vojsk na rieke Somme. Nemci boli donútení presunúť tam časť svojich síl. Tlak pri Verdune sa uvoľnil a Francúzi začali mať presilu. V decembri 1916, ktorý sa považuje za koniec bitky pri Verdune, už bola ich prevaha zreteľná. Mali nazad aj všetky stratené pevnosti. Nemci sa stiahli na pozície, z ktorých vo februári zaútočili.

Mnoho vojenských historikov a odborníkov časom dospelo k názoru, že Verdun, pri ktorom zahynulo tak veľa vojakov, nemal skoro žiadny strategický význam. Falkenhayn bol však presvedčený, že po jeho dobytí padne celé Francúzsko.

Je síce pravda, že Verdun bol v podstate posledná prekážka, ktorá Nemcom bránila v postupe na Paríž, ale bol to len nepatrný ostrovček na celom fronte. A mýlil sa tiež, keď sa domnieval, že francúzska armáda v bitke pri Verdune vykrváca.