Vláda plná milionárov: Z majiteľa fastoodu bude minister práce

Budúca administratíva Donalda Trumpa bude v mnohých ohľadoch jedinečná

Sympatie k Putinovi, nekompetentnosť, xenofóbia či súkromné prešľapy. Toto sú hlavné výhrady politických oponentov k budúcemu kabinetu a tímu najbližších spolupracovníkov zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ale to je len vrchol ľadovca, v skutočnosti je Trumpov výber ľudí svojráznou diagnózou dnešnej Ameriky, hovorí veľa o rozložení vplyvu a moci v prvej krajine sveta.

Odhaľuje pravú tvár

Spojeným štátom bude vládnuť najbohatšia vláda v dejinách, podporená až troma trochu výstrednými generálmi. Viaceré kľúčové posty navyše obsadia mimoriadne vplyvní biznismeni a finančníci, z ktorých viacerí v minulosti podporovali demokratov. Už dlhšie sa pošuškáva, že americké vlády až príliš vychádzajú v ústrety špeciálnym záujmom a ekonomickým elitám.

Dokonca podľa viacerých politických analytikov sa táto odcudzenosť od bežných ľudí vo výraznej miere podpísala pod prekvapivé Trumpovo volebné víťazstvo. Ľudia v ňom videli osobnosť mimo politického establišmentu, ktorá môže do Washingtonu priniesť skutočnú zmenu. Prvé Trumpove kroky však naznačujú, že realitný magnát v žiadnom prípade nemá v úmysle meniť systém, len ho zjednoduší a odhalí v plnej kráse.

„Áno, je to tak, nezáleží na tom, ktorá strana je pri moci, v skutočnosti niekde v úzadí nitky ťahajú bohatí finančníci a vojensko-priemyselný komplex. U mňa sa však títo ľudia už nebudú musieť ukrývať v úzadí, dosadím ich do prvých radov,“ akoby chcel svojimi rozhodnutiami o obsadení najdôležitejších vládnych postov povedať Američanom zvolený šéf Bieleho domu.

Superbohatý kabinet

Samozrejme, vo svete nie je nič výnimočné na tom, keď majetní ľudia kandidujú vo voľbách či obsadia dôležité kreslá v kabinete. Prím vo vládach na celej planéte však stále hrajú kariérni politici, prípadne skúsení odborníci. U Trumpa sa to však miliardármi a milionármi priam hemží. Začína sa to samotným realitným magnátom. Okrem neho sú miliardármi budúci minister obchodu Wilbur Ross, jeho námestník Todd Rickets, nominantka na ministerku vzdelávania Betsy DeVosová či Linda McMahonová, ktorá by mala mať na starosti malé podnikanie.

K tomu treba prirátať najmenej štyroch milionárov, pričom niektorí z nich smerujú do kabinetu priamo z vedenia nadnárodných spoločností, ako je energetický gigant ExxonMobil či globálna investičná banková skupina Goldman Sachs. Pozrime sa bližšie na niektoré hviezdy budúcej Trumpovej administratívy.

Ropný magnát

Vymenovanie 64-ročného inžiniera a podnikateľa Rexa Tillersona za ministra zahraničných vecí bude míľnik v amerických dejinách. Rezortu diplomacie ešte nikdy nešéfoval výkonný riaditeľ významnej súkromnej spoločnosti. V prípade Tillersona pritom nejde o žiadnu béčkovú spoločnosť, ale o energetického giganta ExxonMobil, ktorý je prítomný v najrozličnejších zákutiach našej planéty.

Samozrejme, pred nástupom do ministerského kresla rodák z Texasu ropnú spoločnosť opustí, aj tak sa nemožno ubrániť úvahám o prípadnom konflikte záujmov. Napríklad v Iraku, kde Exxon podpísal lukratívnu zmluvu s regionálnou kurdskou vládou o exploatácii ropných polí na severe krajiny. Spojenými štátmi podporovaná vláda v Bagdade však proti tejto dohode rozhodne protestuje. Ako sa k tejto záležitosti postaví budúci šéf diplomacie?

Tillersonovi však opoziční demokrati zazlievajú niečo iné, a to nadštandardne dobré vzťahy s Ruskom. Budúci minister zahraničných vecí je totiž odporca sankcií voči Moskve a v roku 2013 po podpísaní významnej zmluvy s ropným gigantom Rossneft ho dokonca vyznamenal prezident Vladimir Putin. Rex Tillerson podľa dostupných informácií prispel v minulosti na rôzne republikánske politické kampane sumou okolo 500 miliónov amerických dolárov. Jeho nomináciu na post šéfa diplomacie ešte musí schváliť Senát.

Bankár a producent

Záver kampane pred prezidentskými voľbami poznačila aféra Wikileaks. Z prostredia demokratov unikli viaceré informácie, ktoré naznačovali, že ich kandidátka Hillary Clintonová má nadštandardné vzťahy s finančníkmi z Wall Street, čo jej zjavne uškodilo. V tejto súvislosti sa zdôrazňovala najmä jej prepojenosť s investičnou bankou Goldman Sachs. Teraz sa ukazuje, že o podobných „priateľov“ nemá núdzu ani Donald Trump.

Jeho ministrom financií zrejme bude 54-ročný Steven Mnuchin, ktorý svojho času bol šéfom práve Goldman Sachs. Neskôr pôsobil vo viacerých investičných skupinách a popri tom rozbehol biznis aj ako filmový producent. Okrem iného financoval snímky, ako sú Avatar či X-Men. Počas tohtoročnej volebnej kampane Mnuchin finančne podporoval republikánov - od júna do septembra strane aj jej kandidátom vrátane Trumpa venoval asi pol miliardy dolárov.

V minulosti však finančne podporoval aj demokratov vrátane Ala Gora či Baraka Obamu či dokonca Hillary Clintonovú. Zaujímavé je, že svojho času mal tiež spoločný biznis s Georgeom Sorosom, jedným z najväčších podporovateľov Demokratickej strany. Mimochodom, Mnuchin nie je jediný muž v budúcej Trumpovej administratíve, ktorého meno sa spája s bankou Goldman Sachs. Súčasný muž číslo dva investičnej banky Gary Cohn to má namierené na post šéfa vplyvnej Národnej ekonomickej rady Spojených štátov.

Kráľ bankrotov

Ministrom obchodu by sa mal stať ďalší, mierne kontroverzný miliardár. Majetok 79-ročného investora Wilbura Rossa časopis Forbes pred niekoľkými rokmi odhadol na 2,9 miliardy dolárov. Jeho biznis model je pomerne jednoduchý, ale zjavne účinný. Snaží sa skupovať krachujúce uhoľné, oceliarske, telekomunikačné či textilné firmy a potom ich transformuje a predáva so ziskom. Ross zrejme zapadá do Trumpovho konceptu ekonomického nacionalizmu.

Už počas kampane mu pomáhal s agendou týkajúcou sa kritiky medzinárodných dohôd o voľnom obchode, tiež sa od neho očakáva, že pomôže s vytváraním pracovných príležitostí v Spojených štátoch. Za zmienku určite stojí, že Ross bol dlhé roky členom Demokratickej strany. Aktívny bol najmä v New Yorku, kde sa podieľal na činnosti straníckych štruktúr a pomáhal vyzbierať peniaze na rôzne kampane. K republikánom oficiálne prestúpil až v novembri 2016.

Chlapík z rýchleho občerstvenia

„Páčia sa mi nádherné ženy, ktoré jedia hamburgery. Je to také americké,“ pochvaľoval si v časopise Entrepreneur svojho času šéf reťazca rýchleho občerstvenia Andrew Puzder reklamy na svoju firmu CKE Restaurants. Už v januári sa z neho zrejme stane minister práce. Nielen pre toto vyhlásenie ide o jednu z najkritizovanejších Trumpových nominácií. Puzder by mal v novej funkcii dbať o dodržiavanie pracovných štandardov a bojovať za znižovanie obrovských sociálnych rozdielov v spoločnosti.

Podľa odborov aj politických oponentov 66-ročný odporca minimálnej mzdy vo svojich firmách práve tieto štandardy porušuje. „Ako môžeme očakávať, že Pudzer bude ochraňovať pracujúcich, keď vo svojich reštauráciách okráda zamestnancov?“ podal si ho kongresman z Minnesoty Keith Ellison. „Kým on poberá miliónovú mzdu, jeho zamestnanci sa sotva dokážu uživiť.“

Navyše, je tu ešte jeden paradox. Andrew Puzder podporuje prisťahovalectvo. Dá sa to pochopiť, veľký počet legálnych a zrejme aj nelegálnych imigrantov pracuje za mizernú mzdu v jeho fastfoodoch. Čo sa už chápe ťažšie, je to, že Trump ho nominoval za ministra. Realitný magnát totiž svoju kampaň vo veľkej miere postavil na protiprisťahovaleckej rétorike.

Šialený pes a ďalší generáli

„Viete, myslím si, že generáli sú úžasní,“ povedal nedávno Donald Trump v rozhovore pre Fox News. „Ukončia školu a potom sa musia predrať až na vrchol pyramídy, je to ako test. Test zo života.“ Zjavne to myslel vážne. V jeho budúcej administratíve budú hneď traja generáli. Nominácia šéfa Jamesa „Šialeného psa“ Mattisa (66) na post ministra obrany. Penzionovaný generál má bohaté skúsenosti z bojísk vo viacerých častiach sveta vrátane Iraku. Navyše celý svoj život zasvätil kariére, za čo mu prischla prezývka Bojový mních.

Má dôkladne naštudovanú vojenskú históriu aj stratégiu, cituje filozofov. Prečo mu teda hovoria Šialený pes? Môže za to jeho ostrý jazyk. Niekedy až príliš ostrý. „Je zábava zabíjať niektorých ľudí,“ vyhlásil pri jednej príležitosti. Pri inej motivoval vojakov nasledujúcimi slovami: „Buďte slušní, buďte profesionáli, ale vždy majte plán, ako zabiť každého, koho stretnete.“ Ministrom pre vnútornú bezpečnosť sa stane generál vo výslužbe, 66-ročný John Kelly.

Podobne ako Mattis dlhé roky pôsobil v námornej pechote a do začiatku tohto roka bol veliteľom Južného veliteľstva ozbrojených síl Spojených štátov. Jeho nominácia nie je až také prekvapenie. „Američania v novembri volili za zastavenie terorizmu, navrátenie suverenity na hraniciach a ukončenie politickej korektnosti, ktorá dlhodobo diktovala náš prístup k národnej bezpečnosti,“ uviedol Kelly v týchto dňoch. Zároveň sľúbil, že zastaví prísun ilegálnych prisťahovalcov. Čiže, prezentuje názory úplne totožné s tými Trumpovými.

Najkontroverznejší z trojice generálov je nový poradca pre národnú bezpečnosť Michael Flynn (58). Na vplyvnú pozíciu, ktorú v minulosti zastávali také osobnosti, ako je Henry Kissinger či Zbigniew Brzezinski, prichádza muž s - jemne povedané - nekonvenčnými názormi. „Strach z moslimov je racionálny,“ povedal, za čo mu dávajú nálepku islamofóba. Ďalší o ňom hovoria, ako o tvorcovi konšpiračných teórií. Oponenti mu vyčítajú pozitívny vzťah k Moskve a obhajobu ruskej vojenskej intervencie v Sýrii.

Po vojenskej kariére bol budúci prezidentov poradca šéfom informačnej služby Pentagónu, odkiaľ musel odísť za nejasných okolností. Podľa neoficiálnych informácií sa mu poďakovali pre chaotické riadenie agentúry a absenciu jasnej vízie. Flynn, naopak, tvrdí, že kládol nepríjemné otázky a poukazoval na nedostatočnú ochranu Spojených štátov pred islamskými teroristami.

  • rb
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].