Očný optik zabil svojho syna.

Vlastného syna zavraždil kyanidom. Chcel ryžovať na životnej poistke

Ronald Clark O’Bryan vyvolal masovú hystériu po tom, čo zabil vlastného syna sladkosťami s kyanidom.

Trick or treat! volajú milióny detí v Amerike pri dverách susedov. Do svojich batôžkov dostávajú sladkosti. Sú prezlečené za svoje obľúbené rozprávkové postavičky alebo za strašidlá. Tradícia funguje za veľkou mlákou od nepamäti, jeden Halloween bol však nezabudnuteľný – kvôli tragédii, ktorá otriasla celým Texasom.

Zomieral v krutých bolestiach

V roku 1974 očný optik so synom Timothym, dcérou Elizabeth a so susedom a jeho deťmi zaklopali na dvere jediného domu v susedstve, ktorý mal zhasnuté svetlá a očividne nechcel prijať žiadnu zo skupiniek koledujúcich. Zaklopali aj na dvere, ale nik im neotváral. A tak sa časť skupiny pobrala k ďalšiemu domu.

Očný optik Ronald za skupinkou zaostal, a vrátil sa až po chvíli. V rukách niesol farebné vrecká plné lákavých sladkostí, ktoré deťom rozdal. Po príjemne strávenom večeri sa všetci vrátili domov. Podľa tradície si Timothy, syn Ronalda Clarka O’Bryana mohol vybrať jednu z vykoledovaných sladkostí.

Zvolil si sladkú trúbku z vrecka, ktoré mu dal jeho vlastný otec. Nič netušiace sedemročné dieťa však čoskoro prepadli neznesiteľné bolesti žalúdka a začalo dáviť. Timothy umieral vo veľkých bolestiach celú hodinu. Nepomohol mu ani privolaný tím lekárov.

Hystéria a dlhy

Pitva potvrdila, že malý chlapec umrel na otravu agresívnym jedom – kyanidom. To, že ide o účinnú látku, potvrdzuje aj história, veď napríklad Adolf Hitler s milenkou Evou Brownovou zvolili kyanidové kapsule ako istotu smrti v momente, keď odhalili ich tajný úkryt.

Chlapcov otec policajtom potvrdil, že syn tesne pred smrťou jedol sladkosť, ktorú si vykoledoval. Vo chvíli, keď sa táto informácia dostala na verejnosť, rodičia detí spanikárili, v susedstve a prakticky po celom Texase prepukla priam masová hystéria.

Sladkosti, ktoré muž otrávil, neskôr zabili jeho vlastného syna.
Sladkosti, ktoré muž otrávil, neskôr zabili jeho vlastného syna.
Foto: Internet

Niekoľko dní po pitve sa konal pohreb, na ktorom vystúpil aj chlapcov otec a srdcervúco zaspieval niekoľko žalmov z Biblie. V tých časoch sa už začali hromadiť zarážajúce dôkazy – ukázalo sa, že O’Bryan sa topil v dlhoch. Bankám už visel viac ako stotisíc dolárov, mal založené auto a dokonca už prišiel aj o dom, v ktorom rodina žila.

Polícia zistila, že O’Bryan uzavrel vysokú životnú poistku obom svojím deťom len dva mesiace pred osudnou halloweenskou nocou. Zároveň sa domnievala, že podivné balíčky so sladkosťami dal viacerým deťom len preto, aby odviedol pozornosť od toho jediného, v ktorom boli kyanidové sladkosti.

Stíhanie vo veci vraždy však muži zákona začali až vtedy, keď získali rukolapné dôkazy o tom, že O’Bryan kúpil smrtiaci kyanid len pár dní pred Halloweenom. To bola posledná kvapka, vďaka ktorej mohli otca dvoch malých detí obžalovať z vraždy.

Počas procesu sa žalobcovi podarilo dokázať, že obvinený chcel zabiť obe svoje malé deti kvôli vysokej životnej poistke, ktorá by ho vytrhla z markantných dlhov. Porota zasadala na súde len 71 minút, počas ktorých sa zhodla, že odsúdia obvineného na trest smrti. Manželka sa s O’Bryanom rozviedla ešte pred tým, ako mu vpichli injekciu smrti a 31. marca 1984 bol tesne po polnoci vyhlásený za mŕtveho.


  • bed
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní