Najbezpečnejší?: Buckinghamský palác by mal byť jedným z najbezpečnejších miest v Anglicku. Preniknutie votrelca do jeho priestorov však ukazuje opak.

Votrelec u kráľovnej: Buckinghamský palác nie je najbezpečnejšie miesto v Anglicku

Do sídla anglickej kráľovnej prenikol lupič, prekonal alarm aj plot.

Nielen obyčajný občan si musí dávať pozor na zlodejov, ak sa vyberie na dlhú dovolenku. Ostražitá by mala byť aj anglická kráľovná. Tým skôr, že na jej neprítomnosť neupozorní len plná poštová schránka či zatiahnuté rolety, ale rovno médiá. Potvrdilo sa to aj prvý septembrový pondelok.

Pri večernej obhliadke Buckinghamského paláca ochranka natrafila na neznámeho muža, ktorý sa prechádzal po kráľovských apartmánoch. Podľa polície bol v priestoroch, ktoré sú síce cez deň prístupné aj pre verejnosť, no v noci by mali byť chránené alarmom. Aby sa k nim neznámy votrelec dostal, musel prekonať nielen bezpečnostný systém, ale ešte predtým štvormetrový plot.

Polícia mlčala

Ako napísal Daily Mail, muža zadržali 2. septembra o pol jedenástej večer. Do médií sa teda správa o lupičovi dostala až takmer s týždenným oneskorením. Scotland Yard to zdôvodnil „delikátnosťou informácií“.

Nepozvaného hosťa prezradili nedokonale vypnuté senzory pohybu. Keď ho objavila zásahová jednotka, smeroval do salónikov, kde sú zhromaždené cenné maľby a ďalšie artefakty. Policajti ho vraj vyrušili vo chvíli, keď sa hasiacim prístrojom snažil roztĺcť sklenené dvere. Lupič nebol sám. Pred palácom naňho čakal komplic. Oboch mužov obvinili z vlámania a z lúpeže.

Ešte šťastie, že z kráľovskej rodiny nebola v londýnskom paláci ani noha. Kráľovná Alžbeta II. a jej manžel princ Philip si totiž už od začiatku augusta užívajú leto na zámku Balmoral v Škótsku.

Alžbeta II. a Philip: Počas návštevy lupiča neboli doma. Užívali si prázdniny na zámku v Škótsku. Foto: profimedia.sk

Spacifikovaný princ

Keďže Buckinghamský palác je považovaný za jednu z najlepšie strážených budov vo Veľkej Británii, táto udalosť vyvolala veľký rozruch. Nemenovaný bývalý člen kráľovskej ochranky pre Daily Mail vyhlásil, že „stav bezpečnosti v paláci je alarmujúci“.

Znovunavrátenie pocitu absolútneho bezpečia kráľovskej rodiny je podľa zodpovedných absolútna priorita. Dôkazom, že už začali aj konať, je komická udalosť, ktorá sa v Buckinghamskom paláci prihodila len niekoľko dní po prekazenom pokuse o lúpež.

Vystresovaní policajti hliadkujúci v záhradách nespoznali kráľovninho syna princa Andrewa. Keď sa prechádzal v zámockom parku, zrevali naňho: „Ruky hore! Ľahnite si na zem!“ Pri tom všetkom vraj na prekvapeného princa mierili zbraňami.

Keď zistili svoj omyl, takmer sa prepadli pod zem. Andrew ospravedlnenie polície prijal s gráciou. „Polícia má ťažkú prácu udržať bezpečnosť kráľovskej rodiny a odradiť votrelcov a niekedy to môže vypáliť zle,“ reagoval podľa BBC. „Som im vďačný za ospravedlnenie a už sa teším na ďalšie bezpečné prechádzky v záhrade.“

V Alžbetinej spálni

Mimochodom, septembrový incident nebol prvý a jediný pokus „indivíduí“ preniknúť do útrob Buckinghamského paláca inak než v rámci oficiálnej prehliadky. Za posledných vyše tridsať rokov sa to podarilo už niekoľkokrát, no rozhodne najslávnejším sa stal prípad nezamestnaného otca štyroch detí Michaela Fagana.

Vtedy 31-ročnému chlapíkovi sa deviateho júla 1982 podarilo preniknúť až do spálne Alžbety II. Ba dokonca si desať minút posedel na peľasti kráľovninej postele a debatoval s ňou. No - debatoval. Kráľovná neskôr upresnila, že išlo skôr o monológ. Prekvapená sa totiž po celý čas nezmohla na slovo.

„Návštevník“ ju prebudil, keď odhrnul záves na jej posteli. Do spálne sa dostal bez problémov - policajt, ktorý pred ňou hliadkoval, bol totiž práve na prechádzke s kráľovským psíkom. Alžbeta sa ho zbavila až vtedy, keď požiadal o cigaretku a komorník, ktorý ju mal priniesť, ho spacifikoval.

Michael Fagan: V roku 1982 sa dostal až do kráľovninej spálne a posedel si na jej posteli. Foto: archív

Posedel si aj na tróne

Fagana zatkli, ale vzhľadom na povahu prípadu ho obvinili iba z krádeže vína, ktoré vypil v Dianinom salóniku. Keďže v čase spáchania činu nebol duševne úplne v poriadku, aj toto obvinenie neskôr stiahli. Fagan strávil šesť mesiacov v psychiatrickej liečebni, odkiaľ sa vrátil do „normálneho“ života.

O návšteve v kráľovninej spálni veľmi rád a ochotne rozprával, a tak čoskoro vyšli najavo aj ďalšie podrobnosti. Fagan sa ku kráľovnej dostal až na druhý pokus. Prvýkrát do paláca vyliezol už predtým po odkvapovej rúre, no vyrušila ho chyžná, ktorá zavolala políciu - stihol však zmiznúť. Do paláca opäť vkĺzol otvoreným strešným oknom.

„Pol hodiny som vyjedal čedar a krekry a potuloval sa po chodbách,“ rozprával pre BBC. „Pozeral som si portréty členov kráľovskej rodiny a chvíľu som si posedel aj na tróne. Potom som vošiel do Dianinej komnaty, kde schovávala darčeky pre malého syna Williama. Vypil som fľašu vína, no začal som už byť unavený, tak som odišiel.“ Ako dopadla jeho druhá návšteva, už viete.

Inšpirácia

Historka Michaela Fagana inšpirovala hudobníkov aj filmárov. V skladbe Muž v spálni ju zvečnil trinidadský spevák Mighty Sparrow, jamajský reggae spevák Eek-A-Mouse ju spomína v pesničke Kráľovná Alžbeta. Hovorí sa o nej aj v skladbe kapely The Smith Kráľovná je mŕtva.

V máji 2012 ju spracovali aj pre televíziu. Príbeh Walking the Dogs odvysielali ako darček kráľovnej pár dní pred oficiálnymi oslavami šesťdesiatich rokov na tróne. Hlavné úlohy si zahrali Emma Thompsonová a Eddie Marsan.

A Michael Fagan? Viackrát si posedel vo väzení, no to je vraj už minulosť. Keď sa ho novinári z The Independent vlani pýtali, čo by odkázal kráľovnej Alžbete k 60. výročiu vládnutia, povedal: „Šesťdesiat rokov - to je ku..vsky veľa! Dúfam, že porazí Viktóriu. A dúfam, že sa dožije stovky. Ak áno, pošlem jej k narodeninám telegram!“

Votrelci v komnatách

Máj 2009 - Redaktorov News of the World prepašoval do paláca príležitostný šofér v službách kráľovnej - dostal za to tisíc libier. Prepustili ho hneď, ako sa informácia prevalila. Aby ich do paláca dostal, tvrdil šofér ochranke, že ide o dvoch podnikateľov z Blízkeho východu. Poukazoval im vozový park, dokonca si mohli sadnúť do Bentley, v ktorom sa kráľovná vozí pri štátnických príležitostiach.

November, december 2003 - Reportér Daily Mirror strávil ako komorník v paláci celé dva mesiace.

Jún 2003 - Na večierok organizovaný na oslavu 21. narodenín princa Williama sa dostal komik Aaron Barschak. „Na oslave bola celá kráľovská rodina, takže keby nepozvaným návštevníkom nebol komik prezlečený za teroristu, ale skutočný terorista, bol by už dnes zrejme kráľom najmladší Alžbetin syn princ Edward, ktorý sa ako jediný na večierku nezúčastnil,“ napísali vtedy noviny. Komik, ktorý sa preslávil imitáciou Usámu bin Ládina, sa dostal až na pódium.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní