Pomohla päťdesiatročná sestrička Věra M. zomrieť nevyliečiteľne chorej pacientke? Vpravo nemocnica, kde po prevalení prípadu „anjela smrti“ preverujú aj niekoľko ďalších úmrtí.

Vražda či láskavosť? Česko rozdeľuje nová kauza anjela smrti

Prípad zdravotnej sestry z českého Rumburka je ďalším v poradí, keď zdravotnícky pracovník "pomohol" pacientovi zomrieť skôr.

Snažila sa skúsená zdravotníčka len o milosrdný koniec utrpenia pacientky alebo to bola bezcitná vražda? Prípad Věry M., ktorá v nemocnici v Rumburku zrejme zabila seniorku s vážnou onkologickou diagnózou - polícia preveruje ďalších údajne až jedenásť podozrivých úmrtí, na ktorých sa táto päťdesiatročná sestrička mohla podieľať -, rozdelil Česko na dva tábory.

Kým prvý volá po exemplárnom treste pre „anjela smrti“, ale aj všetkých zodpovedných v rumburskej nemocnici, druhá žiada skôr otvorenie debaty o eutanázii, ktorá by mohla podobným prípadom zabrániť.

Zabil ju draslík

Polícia zdravotnú sestru z Rumburka už obvinila z vraždy. Päťdesiatročná Věra M. údajne z ľútosti pomáhala vážne chorým pacientom zomrieť. Keďže v Česku tento spôsob smrti stále nemá oporu v zákone - na rozdiel napríklad od Švajčiarska či Holandska -, jej konanie bolo trestné.

„Podľa doterajších výsledkov vyšetrovania to vyzerá, že táto žena údajne zo súcitu dávala veľmi vážne chorým pacientom na pokraji síl vyššiu dávku lieku, aby im skrátila trápenie,“ potvrdil nám dôveryhodný policajný zdroj.

Podľa lekára Petra Vondráčka, ktorý mal službu v deň, keď sestrička usmrtila svoju poslednú obeť, išlo o nadmerné množstvo draslíka. Ten jej podala priamo do žily, čo spôsobilo zastavenie srdca.

„Pacientka mala sedemdesiat rokov a bola hospitalizovaná dva týždne s onkologickým ochorením. Ostávalo jej síce len niekoľko dní života, ale pre dané ochorenie bola srdcová arytmia netypickou príčinou smrti. Pacientke som hneď zobral krv a obvinenej sestričky som sa opýtal, či je draslík v infúzii, ktorú práve podala.

Sestra odpovedala, že áno, ale neveril som. Infúziu som preto poslal na testy, ktoré potvrdili moje podozrenie - draslík v nej nebol,“ opísal novinárom udalosti, ktoré sa odohrali v júni, lekár Petr Vondráček.

Sú aj ďalšie prípady?

Práve Vondráček takto pre políciu zabezpečil dôležité dôkazy. Predávkovanie draslíkom sa totiž s odstupom času nedá v krvi vystopovať, keďže po smrti sa jeho prítomnosť v tele zvyšuje. „V žiadnom prípade mi však nenapadlo, že by mohlo ísť o vraždu alebo eutanáziu. Uvažoval som skôr o mylnom podaní lieku,“ vysvetlil Vondráček.

Rumburská nemocnica o udalosti mlčala viac ako dva mesiace - prípad sa odohral v noci z 5. na 6. júna. „Súd vyhovel návrhu kriminalistov a vzal ženu do väzby, eskorta ju odviezla do väzobnej väznice v Litoměřiciach. Žene v prípade dokázania viny hrozí desať až osemnásť rokov väzenia,“ potvrdila hovorkyňa polície Ústeckého kraja Veronika Hyšplerová.

Lužická nemocnica v Rumburku už medzičasom dala obvinenej sestričke výpoveď. Polícia zároveň potvrdila, že nemocnica s ňou pri vyšetrovaní prípadu „plne spolupracuje“.

Niektoré lokálne médiá s blízkymi väzbami na zamestnancov nemocnice informovali, že vedenie rumburského zdravotného ústavu údajne prišlo na ďalších osem až jedenásť podozrivých úmrtí, ktoré sa mali stať počas troch rokov, keď sestra na oddelení pracovala. Vedenie nemocnice ani polícia však zatiaľ toto číslo s ohľadom na prebiehajúce vyšetrovanie nechcú potvrdiť.

Primár obvinil lekára

Podľa odborníkov je preukázanie ďalších úmrtí na predávkovanie draslíkom s takým veľkým časovým odstupom prakticky nemožné, a tak k rozšíreniu trestného oznámenia na sestričku zatiaľ nedošlo. No aj tak sa prípad valí ďalej ako lavína. Vedenie nemocnice totiž lekárovi Petrovi Vondráčkovi, ktorý na prípad upozornil, vytklo, že o udalosti včas neinformoval.

„V úmrtnom liste uviedol ako príčinu smrti pacientky pečeňové zlyhanie, hoci žena zomrela vinou nadmerného množstva draslíka na zastavenie srdca. Nenariadil pitvu a nekontaktoval okamžite políciu, hoci existovalo podozrenie na spáchanie trestného činu.

Navyše si odniesol dôkazy o podozrivom úmrtí domov a musím tiež upozorniť, že medzi ním a obvinenou sestrou boli dlhoročné priateľské vzťahy, takže sa nedá vylúčiť ani osobný záujem na prípade,“ nečakane ostro napadol Vondráčka v médiách riaditeľ nemocnice Darek Šváb. Vondráček sa podľa neho pozná s bratom obvinenej ženy.

Akékoľvek obvinenia Petr Vondráček odmieta: „O prípade som okamžite informoval svojich nadriadených - takže na otázku, prečo vedenie nemocnice podalo trestné oznámenie až o niekoľko dní, musí odpovedať jedine ono samo. Navyše dôrazne odmietam, že by som mal so sestrou intímny pomer - je to sestra zo skupiny tých, ktorým nedôverujem,“ vyhlásil Vondráček. Ten, mimochodom, podal krátko pred zverejnením prípadu v nemocnici výpoveď.

Čítajte viac:

Potvrdené od znalca: Anjel smrti podal pacientke lieky, ktoré ju zabili!

Anjeli smrti

Prípad zdravotnej sestry z Rumburka Čechom pripomenul tragický prípad takzvaného heparínového vraha - bývalého nemocničného sanitára Petra Zelenku. Ten si odpykáva doživotný trest za sedem vrážd a desať ďalších pokusov. Mal ich spáchať v roku 2006 na ARO Nemocnice Havlíčkův Brod podávaním silných dávok heparínu pacientom v bezvedomí.

Svojho „anjela smrti“ má aj Slovensko. Zdravotníka Jaroslava Dobiáša, ktorý údajne v júni 2011 podal 63-ročnej pacientke smrteľnú dávku lieku na tlak, aby jej pomohol zomrieť, začiatkom apríla súd poslal na dvadsať rokov do väzenia. Jeho advokát sa však proti rozhodnutiu odvolal - podanie lieku zdôvodňuje ako fatálny omyl, nie zámer, hoci pôvodne sa Dobiáš k „eutanázii“ priznal.

Neskôr však zmenil advokáta - aj výpoveď. V prípade Věry M. nechcú vyšetrovatelia nič nechať na náhodu - preto vyhlásili informačné embargo a pred verejnosť plánujú predstúpiť až s kompletnou informáciou o celej kauze.

Zaujímavé je v tejto súvislosti vyjadrenie uznávaného advokáta Jana Černého, podľa ktorého „stúpajúci počet prípadov eutanázie v Česku by mal byť silným signálom pre spoločnosť, že by sa mala zamyslieť a možnosť legálnej eutanázie právne riešiť“.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní