Vydesené šteniatko v službách teroristov: Fanatici vyslali psíka za nepriateľskú líniu s náložou na chrbte

Špeciálne vycvičené psy pomáhajú hľadať ľudí uviaznutých pod lavínou či sutinami, dokážu nájsť drogy, zbrane či mŕtve telá. Zdá sa, že teroristi dokázali využiť psov vo svoj prospech tiež, ale chorým spôsobom. Z vydeseného šteňaťa spravili samovražedného atentátnika.

Vydesené šteňa malo prejsť nepriateľskou líniou netušiac, že má na chrbte nálož, ktorá ho môže roztrhať na kusy. Nálož mala byť fanatikmi odpálená na diaľku s cieľom zmrzačiť nepriateľa. Tvrdia to traja irackí bojovníci za slobodu v dvojminútovom videu, v ktorom rozberajú funkciu samovražedného pásu, ktoré malo šteňa na sebe. Pravosť videa však nie je dokázaná.

Útok s pomocou šteňaťa mali podľa rebelov z vládnej milície zosnovať príslušníci Islamského štátu (IS). Bomba na „frontovom“ psovi sa skladala z niekoľkých fliaš naplnených výbušným materiálom pripojených drôtom a bola navrhnutá, aby zabila alebo zmrzačila až štyri osoby, uviedli irackí bojovníci za slobodu, ktorí bombu deaktivovali a túlavého psíka podľa ich slov zachránili.

VIDEO nie je vhodné pre deti a slabšie povahy:

Pes na fronte je ďalší so zúfalých spôsobov použitý v boji o Mósul Islamským štátom, ktorý sa neštíti ničoho. Ako píše Daily Mail, medzi ich praktiky patria aj diaľkovo ovládané drony, vďaka ktorým džihádisti zhadzujú improvizované ručné granáty. Sirotinec, v ktorom radikáli cvičili deti na teroristické operácie, písali sme o tom v PLUS 7 DNÍ, je len vrcholom ľadovca.

Vyhnali desaťtisíce ľudí

Operáciu Mósul začala iracká vláda s cieľom vyhnať z mesta teroristov, ktorí ho ovládajú. Boje trvajú od októbra minulého roka. Východnú časť mesta armáda dobyla v januári, krvavé boje v západnej časti pokračujú. Mósul je po Bagdade a Basre tretím najväčším mestom v Iraku.

Radikáli z Islamského štátu ho majú v rukách od júna 2014. Po bleskovej ofenzíve vyhlásili na území kalifát.

Fáza bojov o východnú časť Mósul podľa irackých úradov vyhnala z domovov približne 140-tisíc ľudí. V oblastiach Mósulu, ktoré sú ešte stále pod vládou IS, žije podľa odhadov OSN asi 750 000 civilistov.

  • kor
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
  • TASR
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].