Vyhlásený pražský bordel sa zmenil na reštauráciu: Navštevovali ho aj celebrity

V najvykričanejšom verejnom dome U Červeného páva si podávali kľučky panovníci aj umelci.

To boli časy! Pre niekoho pohoršujúce, pre iných vzrušujúce. Na prelome devätnásteho a dvadsiateho storočia sa na prostitúciu a bordely nepozeralo ako dnes. Veď kde inde mohli mladí muži získať sexuálne skúsenosti, ktoré neskôr predviedli v spálňach svojim nepoškvrneným manželkám?

Medzi najvychýrenejšie v celom Rakúsko-Uhorsku patrili nádherne zariadené salóny U Goldschmiedů v pražskej Kamzíkovej ulici číslo šesť v dome U Červeného páva. Prostý ľud mu hovoril „kráľovský bordel“, zasvätení návštevníci mu dali prezývku Gogo. Dnes si byty, kde si kedysi užíval milostné radovánky prvý nemecký kancelár Otto von Bismarck či následník trónu František Ferdinand d’Este, prenajímajú zväčša cudzinci. „Nemám na takéto podnikanie vlohy,“ smeje sa spolumajiteľ a správca domu Milan Richtr pri otázke, či by priestory nemohli opäť slúžiť najstaršiemu remeslu.

Čítajte viac:

Slovenská realita: Študentky berú za sex 500 eur, byty slúžia ako bordely!

Bordel na úrovni

V malej uličke pri reštaurácii U Červeného páva postáva zopár turistov, ale vnútri je ešte prázdno. Aspoň si môžeme v pokoji prezrieť interiér, ktorý svojou výzdobou a dobovými fotografiami pripomína dávne časy. „Raz tu sedela skupinka hostí a zrazu sa jedna zo žien zadívala na fotku na stene a povedala - Veď to je môj dedko!,“ spomína čašník Filip. Objektív fotoaparátu jej predka zachytil v skupine asi desiatky ľudí. Náhoda.

Neznamená to, že dotyčný pán patril medzi klientelu vychýreného podniku, ktorý sa tešil priazni vznešených pánov najmä v druhej polovici devätnásteho storočia. Majiteľom salóna U Goldschmiedů bol pôvodne starožitník a kaviarnik z Josefova. Šikovný podnikateľ Emanuel Goldschmied dokázal svoj biznis priviesť na najvyššiu úroveň, a tým ho zároveň ochránil pred neželanou pozornosťou polície.

Dámy v Gogo jedli z porcelánu a ich počet nikdy neklesol pod dvanásť. Rozhodne si páni mali z čoho vyberať! Oblečené do krásneho negližé, prípadne i do plesových šiat vítali klientov vždy v dobrej nálade a so všetkými zručnosťami, ktoré by správnej kurtizáne nemali chýbať.

Panovala medzi nimi hierarchia podľa veku a žiadanosti, a keďže ich salóny navštevovali aj umelci, nezaostávali ani vo vzdelaní. Rady si nechali odporučiť dobrú knihu a mnohé boli dokonca sčítanejšie než ich klienti. Veľký salón s oknami do ulice mal niekoľko mramorových stolíkov. Kreslá i sofa boli potiahnuté plyšom a vo veľkých renesančných zrkadlách sa odrážali neraz pomerne intímne scény. Okná zahalené červeným zamatovým závesom poskytovali dostatok súkromia.

Sem občas zablúdili aj mladíci bažiaci po zábave, ale stôl, pri ktorom sedávali, nebol medzi dievčatami obľúbený. Nuž, mladšie ročníky zväčša neoplývali bohatstvom a v ich prípade mohli krásne spoločníčky na štedré dary zabudnúť. V žiadnom prípade však nikto neodišiel bez zaplatenia - na poriadok dohliadal veľký pes Egon. V inom, Modrom, salóne sa zase predávalo len šampanské a miestnosť bola určená len pre vyššiu spoločnosť. Ale medzi najtajomnejšie a najintímnejšie patril Japonský salónik, ktorý sa nachádzal za druhými dverami vpravo od domového vchodu.

Čítajte viac:

Dnes urážka, kedysi nóbl džob: Prostitúcia bola váženým remeslom!

Prominentní klienti

Prijatím do domu U Goldschmiedů sa dámam otvárali dvere do vyššej spoločnosti. Poskytovali spoločnosť pruským i rakúskym oficierom a v roku 1866 v slávnom Gogo salóne oslavoval svoje víťazstvo pri Hradci Králové samotný Otto von Bismarck. Kuchárka Blažena, ktorá U Goldschmiedů slúžila od prvého do posledného dňa - teda päťdesiattri rokov -, uviedla, že vystriedal za noc šesť slečien.

„Bismarck vtedy vyryl briliantom prsteňa meno jedného z dievčat, víťazky milostných zápasov Milady, do okenného skla,“ píše sa v knihe Dom smútku. Podľa niektorých si aj vďaka tejto svojej zdatnosti vojvoda a zakladateľ Nemecka vyslúžil prezývku Železný kancelár. Krásky z domu U Červeného páva učarovali aj arcikniežaťu Františkovi Ferdinandovi d’Este. Jeho vyvolenou medzi predajnými slečnami sa stala Anetta Podborská, menšia a nie príliš pekná bruneta, ktorá spočiatku robila čašníčku.

Zoznámil sa s ňou pri návšteve Jubilejnej výstavy v roku 1891. Japonský salónik sa stal prechodným domovom hudobníka Gustava Mahlera. Sedel pri klavíri a do noci hral, aby doma nerušil rodinu. Nevpustil k sebe žiadne dievča, do rána sa oduševnene venoval hudbe. Nie div, že skladateľa a operného dirigenta predajné slečny považovali za podivína.

Do slávneho nevestinca z času na čas smerovali aj kroky spisovateľa Franza Kafku. Ďalší literát Franz Werfel napísal o pražskom nevestinci poviedku Dom smútku. Rozpráva v nej príbeh o smrti majiteľa vychýreného podniku na pozadí doby po sarajevskom atentáte na následníka trónu Františka Ferdinanda d’Este v roku 1914. Po prvej svetovej vojne a rozpade Rakúsko-Uhorska začali platiť nové zákony a tie neumožňovali fungovanie salóna.

Radovánkam U Goldschmiedů v roku 1922 definitívne odzvonilo.

Čítajte viac:

Nie sme štetky, tvrdia slečny z videočetov. Niektoré majú i frajerov

Mal tajnú chudbu

Aj terajší majiteľ domu má spomínanú knihu vo svojej knižnici. „Zdedil som ju po dedkovi, ktorý vlastnil celú budovu a tú sme potom získali v reštitúcii,“ hovorí Milan Richtr. V knihe mal jeho predok poznámky o tajnej chodbe, ktorá vraj viedla zo salóna do neďalekej Celetnej ulice. „Keby hrozil policajný zásah, mali hostia kadiaľ ujsť,“ dodáva. Keď jeho starý otec robil v dome úpravy a pridával kotol na tuhé palivo, zosilnil povalu betónovou doskou a postavil kotol na miesto vstupu do chodby.

„Pri výmene kotla za ekologickejší sme nikde na chodbu nenarazili. Je pravda, že sme ju špeciálne nehľadali, takže to neznamená, že tu niekde nie je,“ dodáva. Dom U Červeného páva patrí medzi pražské pamiatky. Postavili ho v stredoveku a v roku 1836 zrekonštruovali v klasicistickom štýle.

„Kedysi všetky domy v centre mesta mali svoje názvy. V stredoveku málo ľudí poznalo čísla a písmená, takže domy si pamätali podľa názvu a domových znamení. A pražské Staré Město malo naozaj jedinečné značenie - oproti nám je dom U Černého slunce, neďaleko zase U Bílého kamzíka, podľa ktorého sa volá celá ulica,“ vysvetľuje nám Milan Richtr.

Jeho predok, známy pražský právnik, kúpil celý objekt v tridsiatych rokoch minulého storočia od oceliarskej firmy. Pred ňou ju vlastnil spomínaný Emmanuel Goldschmied. „Dedo byty, v ktorých boli salóniky, zachoval. Na druhom poschodí mal kancelárie a dolu, kde je reštaurácia, boli aj vtedy nebytové priestory,“ vysvetľuje. Richtrovci získali budovu v zanedbanom stave.

„Správcom bytového fondu za totalitnej éry bol obvodný podnik bytového hospodárstva a ten sa o to veľmi nestaral. V reštitúcii sme získali obývané priestory. Nemohli sme od ľudí vyberať väčšie nájomné, ale oni mali nárok na bojlery a iné zabezpečenie. Trvalo nám pätnásť rokov, kým sme to tu nejako vyriešili,“ rozpráva, kým nás vedie po schodoch do jedného z bytov. Má ho prenajatý dvojica z Francúzska.

Áno, o pikantnej minulosti tohto miesta vedia a vychutnávajú si, že môžu prespávať na mieste, kde kedysi chodili za zábavou významní muži monarchie.

Obľúbená lokalita

Občas sa pod rúškom noci v opustenej uličke potulujú bezdomovci. Večer sa tu zatvára priechod do ďalšej ulice, takže je tu málo ľudí a pokoj. A to láka práve rôzne živly. "Neraz sme na bezpečnostnej kamere v dome videli, ako si pri bráne prezerajú ukradnuté dámske kabelky,“ hovorí Milan Richtr. O svojskej sláve domu U Červeného páva už svedčia len bedekre a historické knihy.

Ani dve staršie dámy, ktoré prišli do reštaurácie na večeru, o minulosti týchto priestorov nič netušili. „Máme to tu rady, je tu pokoj, nefajčí sa tu,“ usmievajú sa. Byty v dome U Červeného páva sú upravené, ale majitelia, ktorými sú okrem Milana Richtra jeho dvaja súrodenci a mama, sa snažili zachovať čo najviac z histórie. Zvyšuje cenu prenájmu bytu aj jeho „nemravná“ minulosť?

Myslím, že ľudí viac láka lokalita, teda že je v centre mesta,“ priznáva majiteľ. Neuvažoval terajší majiteľ sprítomniť zašlé časy domu otvorením podobného podniku ako za čias Goldschmiedovcov? „Myslím, že v súčasnosti je to náročné podnikanie. Navyše, priestory sú skolaudované ako byty, takže by to bolo náročnejšie,“ odpovedá zaskočený našou otázkou. „Človek na to asi musí mať náturu a u nás v rodine ju nikto nemá. Možno budúce generácie,“ usmeje sa.