Vedci vyvinuli tri vakcíny, ktorých keď sa zlúčia liečivé zložky, vytvoria jednu účinnú vakcínu proti vírusu Zika. také sú ich smelé predpoklady.

Vyhrajú nad vírusom Zika? Vedci experimentujú na zvieratách, hlásia pozitívne výsledky

Vedci sú bližšie k účinnej vakcíne proti vírusu Zika. Potvrdzujú to testy, ktoré vykonávali na potkanoch.

Presne 16 zvierat, konkrétne potkanov, ktoré majú podobný metabolický systém ako ľudia, bolo testovaných na vakcíny. Tie boli tri a podľa vedcov zaznamenali pozitívne výsledky, každá z vakcín obsahovala prvky, ktorými sa dá reálne bojovať proti hrozivému vírusu, ktorý aj kvôli Olympiáde v Riu pretriasajú médiá takmer každý deň. Tri experimentálne vakcíny ponúkajú komplexnú ochranu proti nakazeniu.

Čítajte viac:

Zika je oficiálne v Európe. Prvé dieťa postihnuté vírusom sa narodilo v Španielsku

„Nechceme zatiaľ predbiehať a zveličovať, ale myslím, že sme na dobrej ceste k nájdeniu vakcíny, ktorú terajší svet veľmi potrebuje,“ vyjadril sa pre The Guardian Dan Barouch, ktorý viedol výskumný tím v Bostone. Podľa neho by mali ísť o dlhodobo účinnú vakcínu, ktorá bude celé roky chrániť imunitný systém človeka pred nakazením.

Vedci využívajú na testovanie vakcín potkany. Foto: Ilustračná Profimedia.sk

Potkany, na ktorých robili výskum, boli po aplikovaní vakcín odolnejší proti nakazeniu vírusom. Zika ohrozuje najmä Južnú Ameriku, avšak v posledných mesiacoch zaznamenali prípady nakazenia aj v Európe, čo strach z choroby výrazne podnietilo. Vakcíny fungujú na takom princípe, že po podaní naviažu na DNA proteíny, ktoré chránia pred vírusom.

Anketa

Myslíte si, že je správne, keď využívajú vedci na testovanie liečiv pre ľudí pokusné zvieratá?

ANO 56% NIE 44%Celkový počet hlasujúcich: 18

Ak pôjde všetko podľa plánu, všetky ochranné účinné látky troch vakcín vedci spoja do jednej a už na jeseň tohto roku ju môžu využívať ľudia.

  • bed
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].