Spontánna: Aj vo svadobný deň.

Vymetačka žúrov a nemaželské dieťa: Žena budúceho kráľa zaskočila Holanďanov

Životopis manželky budúceho holandského kráľa Máximy prekvapil celú krajinu.

Koncom apríla holandská kráľovná Beatrix uvoľní trón a nastúpi naň jej syn princ Willem-Alexander. Jeho manželka princezná Máxima patrí k najobľúbenejším členom kráľovskej rodiny, preto jej životný príbeh mnohých prekvapil.

Nemanželská

Kniha s názvom Máxima, kráľovná Holandska, z pera Gonzala Alvareza Guerrera a Soledada Ferrariho sa dostáva na pulty kníhkupectiev tesne pred odchodom doterajšej panovníčky. Manželku korunného princa predstavuje počas rokov pred zoznámením s princom Willemom- Alexandrom.

Žena, ktorá 30. apríla zažiari po boku nového kráľa najstaršieho syna kráľovnej Beatrix, už tajomstvá mladosti neutají. Autori knihy sa povypytovali na princeznú jej známych a kamarátov z čias minulých. To, čo sa dozvedeli, údajne prekvapilo aj ich.

Prvé prekvapenie prišlo už s okolnosťami jej narodenia. Malá Máxima totiž prišla na svet ako nemanželský potomok. Jej otec, dnes 85-ročný Jorge Zorreguieta, už nežil so svojou prvou ženou, no Máximinu matku Maríu (68) si zobrať nemohol. V tom čase totiž v Argentíne žiadne rozvodové právo nebolo. Áno si povedali rok pred princezniným narodením, no v Paraguaji. V rodnej krajine sobáš neplatil. Pre argentínske úrady bola Máxima dcérou slobodnej matky. Zákony sa zmenili až v roku 1987 a Jorge s Maríou právoplatne vstúpili do manželstva aj v Argentíne.

Máxima, princezná oranžsko-nasavská, sa narodila v máji 1971 v argentínskej metropole Buenos Aires ako Zorreguieta-Cerrutiová, dcéra Jorgeho Zorreguietu a Maríe del Carmen Cerrutiovej. Vyrastala v Barrio Norte, luxusnej štvrti hlavného mesta. Má dvoch bratov a sestru a tri nevlastné sestry. Pestrý je aj jej pôvod, v jej žilách koluje baskická, kastílska, katalánska aj talianska krv.

Chodila na dvojjazyčnú školu, španielsko-anglickú, maturovala v roku 1988. Neskôr študovala hospodárstvo na katolíckej univerzite v rodnom meste. Privyrábala si aj učením angličtiny a matematiky, učila deti i dospelých. Pracovala v niekoľkých firmách, neskôr v bankách v New Yorku. „Máxima má v sebe niečo jedinečné. Akoby žiarila,“ tvrdia jej známi.

Rodičia v Argentíne: Jorge a María Zorreguietovci.Foto: profimedia.sk

Prvý milenec v šestnástich

Keď sa rodičia zosobášili v Argentíne, mala Máxima šestnásť rokov a objavovala život. Podľa známych často chodila večer von, tajne fajčila a skúšala, čo dokáže alkohol. Jeden z jej blízkych tvrdí, že preflámovala celé víkendy, domov chodila ráno a skôr ako pred obedom ju nemohli rodičia dostať z postele.

Prvý bozk mala dostať ako trinásťročná od nemenovaného chlapca na pláži Lagoinha v dovolenkovom centre v Brazílii. Neskôr sa zdôverila kamarátkam, že na „slanú chuť na perách“ nezabudne do konca života.

Prvý raz sa zamilovala o tri roky, v čase, keď si jej rodičia povedali právoplatné argentínske áno. Máxima však svojho milenca tajila a mala na to dôvod. Tiziano Lachetti, jej prvá láska, bol od nej o sedem rokov starší a závideli jej ho všetky krásky v okolí.

Keď sa o tom dozvedeli jej rodičia, boli nahnevaní. Lásku jej zakazovali. Najmä matku vekový rozdiel zaskočil. Máxima kontrovala: „Medzi tebou a otcom je rozdiel pätnásť rokov!“ S Tizianom chodila tri roky. Neskôr do jej života vstúpili aj iní muži. Hovorí sa o slávnom kuchárovi aj o obchodníkovi s nehnuteľnosťami.

Tajná láska s princom

V roku 1999 stretla skutočného princa, dnes 45-ročného holandského následníka trónu Willema-Alexandra. Z lásky k nemu opustila rodnú krajinu aj rodinu. Dodnes sa to pokladá za veľkú obetu. V manželovi sa nesklamala, vždy stál na jej strane. Aj keď vyšla najavo problematická minulosť jej otca, ktorý bol ministrom počas vlády vojenskej junty v Argentíne.

S Willemom-Alexandrom sa zoznámila v Seville. Najprv svoju lásku tajili a keď všetko vyšlo najavo, Holanďania vášnivo diskutovali o minulosti jej otca. Jorge Zorreguieta bol totiž podozrivý zo zodpovednosti za zmiznutie tridsaťtisíc odporcov režimu.

Holandský premiér Wim Kok v tom čase s odobrením kráľovnej Beatrix poslal do Argentíny renomovaného historika, aby zistil, ako to bolo, a vystavil odborný posudok. Výsledok? Zorreguieta sa ako minister hospodárstva na porušovaní ľudských práv osobne nepodieľal, no musel o nich vedieť.

Willem-Alexander neustúpil

Napriek všetkému dal princ Willem-Alexander okamžite najavo, že ženy, ktorú si vybral za manželku, sa nevzdá. Dokonca sa chcel oženiť aj bez súhlasu holandského parlamentu. Každému bolo v tej chvíli jasné, že môže prísť o nárok na trón. Premiér Kok navrhol kompromis. Máximinmu otcovi odporučili, aby verejne odsúdil teror vojenskej junty a aby sa nezúčastnil na svadbe svojej dcéry s budúcim kráľom.

Po oznámení zásnub Argentínčanky a Willema-Alexandra Máxima prijala holandské občianstvo. Dvojica sa zosobášila vo februári 2002 a tým sa svetlovláska s búrlivou minulosťou stala právoplatným členom kráľovskej rodiny.

Rebelantstvo v nej sa aj tak prejavilo. Ponechala si katolícku vieru, hoci holandská kráľovská rodina je protestantská, a tí, čo sa do nej vydajú či priženia, prestúpia na jej vierovyznanie. Na strane druhej princezná súhlasila, že jej deti budú pokrstené v duchu viery manželovej rodiny.

Dnes Máxima a Willem-Alexander vychovávajú tri dcéry. Catharina- Amalia Beatrix Carmen Victoria sa narodila v roku 2003 a je druhá v následníctve trónu. O dva roky neskôr prišla na svet Alexia Juliana Marcela Laurentien a v roku 2007 pribudla do rodiny Ariane Wilhelmina Máxima Ines. Od jesene 2003 žijú na panstve Eikenhorst.

Súdržní: Willem-Alexander, kráľovná Beatrix, Máxima, Amalia, Alexia a Ariane na lyžovačke.Foto: profimedia.sk

Namiesto darov sny

Holandsko vzrušil nielen životopis princeznej, krajina žije aj blížiacou sa korunováciou Willema-Alexandra. Budúci kráľ a jeho manželka oznámili, že sláviť budú hudbou, spevom a plavbou na lodi. Vyriekli prianie, že nechcú žiadne dary, radšej uvítajú sny. Môj sen o našej krajine - tak znie hlavné motto korunovácie. Výbor zriadený na túto príležitosť vyzval sedemnásť miliónov Holanďanov, aby svoje sny vyjadrili kresbou, textom, filmom či hudbou a sprístupnili na internete.

Najkrajšie sny sa dostanú do knihy, ktorá bude národným darom pre odstupujúcu kráľovnú a nastupujúci kráľovský pár. „Bude to deň spolupatričnosti,“ povedal predseda výboru Hans Wijers. V pláne je aj tanečná párty pre stotisíc ľudí. Zlatým klincom korunovačnej noci bude ohňostroj so živou hudbou. Willem-Alexander a Máxima sa snažia získať si srdcia Holanďanov už teraz. Nedávno v Utrechte na charitatívnej akcii hrali bowling s bezdomovcami.

Vymetala bary

Škandalózny životopis, ktorý teraz rozoberá celá krajina, nie je prvým odhalením princezninej minulosti. V roku 2009 vyšla kniha Máxima, argentínske roky. Podľa knihy sa najlepšie cítila v nočných podnikoch. Flámovala s plným nasadením už so svojím prvým priateľom Tizianom Lachettim, v Buenos Aires poznali všetky bary, nepohrdli alkoholom ani cigaretami. Vo veselom živote mala pokračovať aj v New Yorku, kde pracovala napríklad pre Deutsche Bank.

V tom čase vraj Máxima žila s istým Dietrom Zimmermannom a údajne ho dva razy podviedla - aj s Willemom-Alexandrom. V knihe sa dokonca píše, že predtým, ako jej dovolili vydať sa za následníka trónu, sa musela zaviazať, že porodí následníka trónu. Zatiaľ to nevyšlo, mužský potomok páru chýba. Korunný princ po synovi stále túži, no princezná Máxima pre náročný pôrod najmladšej dcéry stále váha.

A čo majú oba škandalózne životopisy stále usmiatej princeznej Máximy plnej života a optimizmu spoločné? Kráľovská rodina nad nimi iba mávla rukou.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní