Z dokumentu vystrihli tučniakov: Scéna smrti a skazy bola už priveľa

V dokumentárnom filme o našej planéte možno sledovať vyhladované slony na smrť či prenasledovanie gaziel levmi, ale nie to, ako zomierajú tučniaky. To už by vraj bolo na divákov príliš.

V očakávanom dokumente televízie BBC Planet Earth 2 (Planéta Zem) nebude žiadna scéna s úmrtím tučniakov. Podľa Daily Mail, televízia nechce rozrušiť divákov kvôli podobnosti tučniakov s ľuďmi. Tučniaky totiž pripomínajú malých mužov v smokingoch.

Zdroj blízky dokumentu BBC povedal, že televízia kládla zvýšený dôraz práve na scény s “antropomorfnými zvieratami“, čiže takými, čo pripomínajú vzhľadom ľudí.

V tvrdej realite živočíšnej ríše, ktorú dokument zachýtava môžu diváci sledovať, ako mláďa leguána uškrtia hady, či krabov oslepených kyselinou, ale scénu “smrti a skazy“, ako ju opísali tvorcovia dokumentu, keď kolónia tučniakov dorazí na ostrov v blízkosti Antarktídy, už nie.

Neprežijú všetci: Tučniaky putujúce za potravou sa o svoje životy musia pobiť s vlnami.
Neprežijú všetci: Tučniaky putujúce za potravou sa o svoje životy musia pobiť s vlnami.
TASR

Neprežijú všetci: Tučniaky putujúce za potravou sa o svoje životy musia pobiť s vlnami. Foto: TASR

Na konci epizódy, kde tvorcovia približujú zákulisie z natáčania, Liz White povedal o danej scéne s tučniakmi, že to bolo absolútne krviprelievanie a bolo srdcervúce sledovať, ako sa krvácajúce tučniaky so zlomenými nohami snažia dostať na pláž.

Najextrémnejšie zábery detailne zachytili tučniaka s krvácajúcim žalúdkom, ďalších so zlomenými nohami, či takých, ktorí bezmocne narážali do skál pod silou vĺn. Tučniaky sú vďačným námetom v rozprávkach a divákom pripomínajú malých ľudí, preto je pri zverejňovaní takýchto krutých záberov televízia, podľa zasväteného zdroja, opatrná.

Nielen ľuďom pripomínajú tučniaky seba samých, je to aj naopak. Okolo roku 1910 sa vo Francúzsku narodila žena so zakrpatenými končatinami a zrastenými prstami. Pripomínala tučniaka a vystupovala v cirkusoch pod prezývkou Mignon. Démonický tučniak sa objavil aj v batmanovke Batmna sa vracia, hral ho Danny DeVito.

Žena tučniak: Mignon sa narodila so zakrpatenými končatinami a zrastenými prstami. Populárna bola v cirkusoch.
Žena tučniak: Mignon sa narodila so zakrpatenými končatinami a zrastenými prstami. Populárna bola v cirkusoch.
Katarína Oravská

Žena tučniak: Mignon sa narodila so zakrpatenými končatinami a zrastenými prstami. Populárna bola v cirkusoch. Foto: Katarína Oravská

  • kor
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].