Veľkovojvodkyňa Oľga žila v nie príliš okázalom dome v Kanade.

Z paláca do zrúcaniny: Tento schátraný dom patril ruskej šľachtičnej

Veľkolepý Zimný palác musela opustiť, aby našla druhý domov v malej zanedbanej budove na druhej strane Atlantiku. Sídlo, kde zomrela ruská veľkovojvodkyňa Oľga, členka vyvraždenej rodiny Romanovcov, je na predaj za pol milióna dolárov.

Kedysi to bol kozmetický salón, neskôr cestovná kancelária, potom zasa sídlo pre potreby cirkvi. Ešte predtým však nenápadná budova v kanadskom Toronte slúžila ako rezidencia ženy so šľachtickou krvou. Ruská veľkovojvodkyňa Oľga, ktorá musela po besnení boľševikov opustiť rodnú vlasť, tu našla druhý domov. Ošarpaný dom, v ktorom ako 78-ročná zomrela, je dnes na predaj za 539 tisíc dolárov.

Masaker cárskej rodiny

Oľga Alexandrovna sa narodila v júni 1882 do sveta nepredstaviteľného luxusu. Bola dcérou cára Alexandra III., sestrou budúceho panovníka Mikuláša II. a žila v paláci, ktorý mal dvesto izieb a sedemdesiat sluhov. Rusko bolo v tom čase najbohatšou monarchiou na svete. Oľga sa pravidelne zúčastňovala oficiálnych ceremónií vo veľkolepom Zimnom paláci.

Všetko však zmenil revolučný rok 1917, keď sa k moci dostali boľševici na čele s Vladimírom Iľjičom Leninom, Mikuláš II. musel abdikovať a cárska rodina už v pláne transformácie Ruska na Sovietsky zväz miesto nemala. Posledného panovníka dynastie Romanovcov čakal tragický osud. Cára, jeho manželku Alexandru Fjodorovnu a päť detí v júli 1918 popravili boľševici v pivnici domu.

Čítajte viac:

Oblečte sa na spoločnú fotografiu, povedali rodine cára Mikuláša II. pred popravou

Peniaze ju nezaujímali

Ani ostatní členovia širšej cárskej rodiny neboli v bezpečí. Mnohí hľadali útočisko v Dánsku, no revolucionári ich prenasledovali a zabíjali. Veľkovojvodkyni Oľge sa podarilo z Dánska ujsť do Severnej Ameriky spolu s manželom a dvomi synmi. Dožila sa tu relatívne pokojnej staroby. Na staré kolená vraj iba ležala v posteli a jedla zmrzlinu.

Čítajte viac:

Prežila ruská šľachtičná Anastázia guľky boľševikov? Testy DNA sa možno mýlili

Domovom sa Oľge stala skromná nehnuteľnosť v Toronte. Napriek povestiam o obrovskom bohatstve, ktorým údajne oplývala, si veľkovojvodkyňa so sebou vzala z Ruska iba niekoľko šperkov. Ani tým však neprikladala príliš veľký význam.

„Vôbec nemala zmysel pre financie a materiálne bohatstvo. Keď ju niekto navštívil a obdivoval niečo z jej vecí, iba sa spýtala – Páči sa vám to? Je to váš dnešný darček. Niektoré z predmetov pritom mohli patriť ešte Kataríne Veľkej,“ konštatuje Nick Barisheff, ktorého rodina vlastnila dom v Toronte, kde Oľga v roku 1960 zomrela.


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní