Najmodernejšia aj najdrahšia. A stále nefunkčná.

Z pýchy amerického námorníctva je fraška: Bojová loď za 12,9 miliárd dolárov nefunguje!

Amerických daňovníkov už stála obrovskú sumu a ani po rokoch nie je schopná plniť svoju funkciu.

Mala to byť pýcha amerického námorníctva. Najdrahšia bojová loď všetkých čias, ktorá už stála amerických daňovníkov bezmála trinásť miliárd dolárov, má jediný háčik. Nie je pripravená na boj...

Obrovská lietadlová loď USS Gerald R. Ford je prvou z trojice plavidiel tohto typu, na ktoré americká vláda vyčlenila spolu 43 miliárd dolárov.

Podľa spravodajskej agentúry Bloomberg by však mohla zlyhať vo všetkých smeroch. Nemusela by byť schopná umožniť vzlietnutie a pristávanie lietadiel, prepravovať vojenské zbrane ani úspešne sa brániť. Teda prakticky zvládnuť všetko, čo sa od bojovej lode očakáva.

Bloomberg News uvádza, že v dokumentoch z 28. júna sa v súvislosti s plavidlom spomínajú „neznáme problémy so spoľahlivosťou.“

Päťmiliardový výskum

Informácie vyšli na povrch po tom, ako senátor John McCain začiatkom mesiaca oznámil, že bojová loď nebude pripravená plniť svoju funkciu minimálne do novembra tohto roku. Pôvodný predpokladaný dátum sprevádzkovania plavidla bol pritom september 2014.

„Situácia je neakceptovateľná a dalo sa jej predísť. Vzhľadom na to, že náklady už prekročili pôvodne avizovanú sumu o 2,3 miliardy dolárov, daňovníci majú právo vedieť, kedy bude loď schopná prevádzky, či náklady porastú, aké sú ďalšie riziká a kto je za to všetko zodpovedný,“ uviedol vo vyhlásení McCain.

Od lietadlovej lode sa očakáva, že bude schopná umožniť vzlietnutie a pristávanie lietadiel. Táto zatiaľ nie je. Foto: profimedia.sk

Plavidlo začala v roku 2007 stavať spoločnosť Huntigton Ingalls Industries vo Virgínii. V roku 2013 sa zistilo, že náklady na stavbu prekročia pôvodne odhadovaný rozpočet o 22 percent na približne 12,8 miliárd dolárov. Ďalších päť miliárd zhltol výskum a vývoj.

Najväčším vylepšením oproti súčasným bojovým lodiam je elektromagnetický katapult (EMALS), ktorý nahradil tradičný parný a uvoľnil tak obrovské množstvo priestoru vnútri lode. Obsluhu plavidla má zaisťovať 4 400 osôb.

Spojené štáty plánujú sprevádzkovať ešte ďalšie dve bojové lode triedy Ford. Plavidlá USS John F. Kennedy a USS Enterprize by mali byť k dispozícii v roku 2020 a 2025.


VIDEO Plus 7 Dní