Z vraha Kajínka bude celebrita: Črtá sa mu rola v novom filme!

Omilosteného nájomného zabijaka si vraj Česi budú pozývať na večierky ako aktrakciu a režisér Petr Jákl dokonca nevylúčil, že mu zverí úlohu vo filme.

Zahraničie

Jiřího Kajínka zrejme čakajú krásne časy. Nielenže z väzenia vyjde po 23 rokoch ako milionár, ale zrejme si bez veľkej námahy rýchlo zarobí ďalšie veľké peniaze. Česi totiž úplne podľahli jeho romantickej legende, každý je na neho zvedavý a každý by sa ho vraj chcel dotknúť. Preto sa už teraz môže tešiť na lukratívne zárobky kriminálnej celebrity. Je to zvláštny fenomén, keďže žiadny súd a dokonca ani sám prezident Miloš Zeman nevyriekli, že Kajínek nie je vrah. Prezidentská milosť je len aktom milosrdenstva. Český minister spravodlivosti Robet Pelikán vyhlásil, že on osobne by tohoto ťažkého recidivistu z basy nepúšťal a aj sám prezident Zeman mu podľa jeho slov potvrdil, že svojou milosťou nijako nespochybňuje Kajínkovu vinu.

Filmová hviezda

Režisér Petr Jakl už v minulosti nakrútil životopisný film Kajínek, vďaka ktorému je zo slávneho trestanca milionár. Aktuálne režisér pre české médiá nevylúčil, že angažuje Jiřího Kajínka ako herca vo svojom novom veľkofilme Jan Žižka. Nebude síce hrať hlavnú úlohu českého velikána, ale vraj by sa výborne hodil do bojových scén. Vďaka svojej dobre stavanej postave by z neho bol ideálny predstaviteľ žoldniera.

Profimedia

Zo strany režiséra by to bol určite dobrý komerčný ťah na zvýšenie atraktivity filmu. Veď filmové spracovanie Kajínka videlo až 900 tisíc divákov a po prepustení slávneho recidivistu z väzenia záujem o jeho osobu ešte vzrastie. České médiá doslova prahnú po akejkoľvek novej informácii o Kajínkovi a otvorene píšu, že na slobode sa z neho stane jedna z najvyhľadávanejších hviezd. Vraj môže očakávať pozvánky na rôzne večierky, kde ho budú angažovať za patričný honorár ako púťovú atrakciu. Už dlhodobo si užíva veľký mediálny záujem, ktorý je porovnateľný s českými hereckými a speváckymi hviezdami.

Čo na to verejnosť

Česká agentúra Median urobila prieskum verejnej mienky pre Českú televíziu. Výsledky len potvrdili, že Miloš Zeman mal milosť pre odsúdeného vraha veľmi dobre premyslenú z hľadiska zvýšenia vlastnej predvolebnej popularity. S prepustením Kajínka na slobodu súhlasí 54 percent Čechov a 36 percent je proti. Nikoho neprekvapí, že väčšina z tých, ktorí odpovedali kladne, sú zároveň voličmi Miloša Zemana.

Zaujímavý je aj fakt, že ľuďom veľmi neprekáža prezidentov kalkul, ktorý stojí za celou milosťou.

facebook

Najväčšia skupina respondentov, konkrétne 39 percent, si totiž myslí, že Miloš Zeman si takto zdvíha vlastnú popularitu. Iba zhruba tretina opýtaných Čechov verí úprimnosti prezidentových slov o dôvodoch milosti, teda že Kajínek si už odsedel dosť. Trefný komentár k tomu napísal novinár Martin Zvěřina pre Lidové noviny: “Miloš Zeman nie je romantik, ktorému zvlhne oko pri predstave, že niekto nespravodlivo trpí. Je za tým kalkul, predpokladá, že u svojich voličov zjavne zaboduje s protisystémovým hrdinom.” Česi svojmu vrahovi skrátka fandia…

Pozadie celej kauzy

Kajínek mal podľa rozsudku popraviť niekoľkými guľkami podnikateľa Štefana Jandu a jeho bodygarda Juliána Pokoša v roku 1993 v Plzni. Vraždu si objednal podnikateľ Vlasák, ktorého Janda vydieral kvôli dlhom. Kajínkovi za popravu sľúbil 100 tisíc korún. Vraha pred súdom usvedčilo viacero svedkov, ale kľúčovým bol druhý bodygard Vojtěch Pokoš, ktorý streľbu zázrakom prežil. Kajínek sa nikdy nepriznal a húževnato trvá na svojej nevine.

Pochybnosti

V prípade existuje viacero pochybností, ktoré časť verejnosti i investigatívnych novinárov presvedčili, že zločin sa stal inak. „Ak tú vraždu nespáchal Kajínek, tak to musel byť niekto z polície,” vyjadril sa prekvapivo otvorene aj predseda českého Ústavného súdu Pavel Rychetský. V divokých deväťdesiatych rokoch boli totiž viacerí plzeňskí policajti prepustení zo služby pre podozrenia, že spolupracovali s podsvetím. Je zarážajúce, že polícia bola na mieste vraždy ešte skôr, ako im udalosť ktokoľvek nahlásil.

facebook

„Dobre si zo spisu pamätám, že plzeňská polícia o celej schôdzke (Jandu s Kajínkom) vopred vedela a dokonca tam bola prítomná,” hovorí dnes Rychetský pre český portál aktualne.cz. „Poviem už len jedno – pán Kajínek bol obžalovaný za nájomnú vraždu, spolu s ním obžalovali aj človeka, ktorý si ho mal najať a tiež jedného policajta z plzeňskej kriminálky. Pána Kajínka odsúdili a toho, čo si ho mal najať, zbavili viny a rovnako oslobodili toho policajta. To vyvoláva moje pochybnosti,” dodal predseda Ústavného súdu.

Zahraničie
  • em
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].