Malebné staré centrum: Atmosféru juhofrancúzskeho mesta Fréjus si vychutnáte aj pri kávičke v tieni stromov.

Zabudnite na Saint-Tropez. Len o pár kilometrov ďalej je oveľa lacnejšie!

Dve spojené mestá na francúzskej Riviére sa atmosférou vyrovnajú slávnejšiemu Saint-Tropez. Nie však cenami!

Rozsiahle pieskové pláže, dlhé večerné promenády, obchodíky prevoňané levanduľou a množstvo reštaurácií, ktoré lákajú svojimi dobrotami. Francúzsku stredomorskú atmosféru si vychutnáte nielen vo vychýrenom, turistami preplnenom - a predraženom - Saint-Tropez. Asi tridsať kilometrov odeň leží Saint-Raphaël a jeho starší brat Fréjus. Nalepené na seba ako nerozlučné dvojčatá. Dokonca aj futbalové mužstvo majú spoločné - FC Étoile Fréjus Saint-Raphaël vzniklo v roku 2009 zlúčením ES Fréjus a Stade Raphaëlois.

Príjemní hostitelia

Obe mestá, rovnako ako Saint-Tropez, ležia v provincii Var, v regióne Provence-Alpes-Côte d’Azur, ktorého hlavným mestom je Marseille. Počas leta sú plné turistov, zväčša Francúzov, ale aj Belgičanov či Angličanov. Musíte mať veľké šťastie, aby ste narazili na Slováka či Čecha a už vôbec sme nenatrafili na Rusov, ktorí zrejme uprednostňujú rezorty s bohatými službami. Malebné uličky v historických centrách oboch miest, príjemné čisté pláže a očarujúce západy slnka v saintraphaëlskom prístave ponúkajú tie najromantickejšie obrazy.

Možno sa nedohovoríte po anglicky všade tak, ako by ste chceli, ale Francúzi sú rozhodne príjemní a kultivovaní hostitelia. Ohľaduplní na cestách, ochotní v službách. Aj na mestskej pláži sú vaše osobné veci v bezpečí. V Saint-Raphaël a vo Fréjuse dovolenkárom nevnucujú svoj tovar pokútni predavači. Podmanivé prostredie, sloboda, súkromie a bezpečnosť robia z týchto miest dovolenkový raj. A čo je najlepšie - nemusíte zaň zaplatiť horibilné sumy! Na francúzskej Riviére sa môžete kochať luxusnými jachtami a drahými hotelmi, ale hlavu si na noc zložte napríklad v lacnejších apartmánoch či domoch, o ktoré tu nie je núdza.

Saint-Raphaël

V roku 1799 sa tu pred štátnym prevratom v Paríži vylodil Napoleon Bonaparte so svojimi vojskami. Vtedy však loďou zakotvil v malej rybárskej obci, dnes má Saint-Raphaël inú, veľkolepejšiu tvár. Pôvodne vznikol ako prístav a jeho najstaršiu časť nájdete na malom polostrove. V zátoke kotvia malé i luxusné jachty a lode. Pri západe slnka sa odrážajú na ligotavej hladine a nad nimi sa ako ohnivý strážca vyníma do oranžova sfarbené nebo. O rozvoj mesta sa v devätnástom storočí zaslúžil vtedajší starosta Felix Martin aj známy francúzsky kritik, novinár a spisovateľ Jean-Baptiste Alphonse Karr.

Rodený Parížan, autor známeho citátu „plus ça change, plus c’est la même chose - čím viac sa to mení, tým viac je to rovnaké“, strávil v Saint-Raphaël zvyšok života. Počas vylodenia Spojencov v Provensalsku v roku 1944 toto mesto oslobodili ako druhé. Pri prehliadke malebného centra vás okrem gurmánskych špecialít v reštauráciách, posedení v kaviarničkách a návštev obchodíkov so suvenírmi očarí neveľká Bazilika Panny Márie Víťaznej - Notre Dame de la Victoires. Kostol z ružového pieskovca v byzantskom štýle postavili v roku 1887, na baziliku ho povýšili až v roku 2004. Autorom stavby bol architekt Pierre Aublé z Lyonu, obdivovateľ byzantského a maurského štýlu. Vďaka tomu má bazilika v Saint-Raphaël svoju charakteristickú kopulu a vnútornú výzdobu. Samozrejme, nechýba ani postava archanjela Rafaela, patróna mesta, podľa ktorého dostalo v roku 1065 názov.

Patrón-nepatrón, to, podľa čoho si toto mesto zapamätáte v záplave ďalších, má oveľa gýčovejší nádych. Kúsok od prístavu sa na pobreží týči obrovské ruské kolo. Za štyri eurá sa s vami štyrikrát otočí a vy sa môžete kochať pohľadom na čarovné slnkom zaliate mesto a ligotavú morskú hladinu. A v diaľke na vás zažmurkajú večerné svetlá susedného staršieho brata.

Fréjus

Malú obec založil Iulius Caesar v roku 49 pred Kristom a mala názov Forum Julii. Rozkvet, a zrejme aj veľkolepé stavby, napríklad amfiteáter, vyrástli za vlády jeho nástupcu Augusta. Historické centrum však vznikalo až v stredoveku a na rozdiel od Saint-Raphaël leží ďalej od pobrežia. Aj vďaka tomu mohli priamo pri mori pribúdať nové hotely a penzióny, takže hostia majú k rozsiahlej pláži naozaj na skok. V decembri roku 1959 postihla mesto katastrofa, ktorá sa smutne vpísala nielen do francúzskych dejín.

Pretrhnutie hrádze priehrady Malpasset si vyžiadalo štyristo ľudských životov. Mala naozaj krátku životnosť - uviedli ju do prevádzky v roku 1954. Rieka Reyran dovtedy tiekla iba v zime a na jar, takže stavba mala zabezpečiť dodávky elektriny, pitnej vody i zavlažovanie po celý rok. Lenže prišiel osudný deň a do údolia sa rútila voda, ktorej záplavová vlna dosahovala až štyridsať metrov. Z povrchu zeme zmietla dve dediny a dorazila aj do mesta Fréjus. V roku 1967 však súd ako dôvod katastrofy stanovil nevyspytateľnosť prírody a nie chybu konštruktérov. Pozrime sa však na príjemnejšie veci. V meste je po malebnom Arles druhá najhustejšia koncentrácia antických pamiatok v departmente Var. Jedna z dominánt Fréjusu, Katedrála Saint-Léonce, dostala meno po prvom biskupovi vo Fréjuse, svätom Leontinovi.

V piatom storočí vysvätil kostol, ktorý je dnes najstarší v regióne Provensalsko a patrí medzi najstaršie aj v celom v Francúzsku. Kostol je súčasťou väčšieho opevneného komplexu stredovekých náboženských budov, ktoré vznikali od piateho do trinásteho storočia. Vtedy bol Fréjus dôležitým náboženským a obchodným centrom Provensalska. Postupne však mesto strácalo svoj ekonomický význam a počet obyvateľov klesol na dvetisíc. To si dnes vieme ťažko predstaviť! Fréjus je rozľahlý, plný ľudí a života, ktorý v ňom začal naplno vibrovať začiatkom dvadsiateho storočia. Spôsobila ho imigrácia Talianov, ale aj rastúci cestovný ruch v celom regióne. V súčasnosti má takmer päťdesiattisíc obyvateľov, len o pár tisíc menej ako jeho brat Saint-Raphaël.

Čisté aj červené

História oboch miest je okúzľujúca. Usadení v kaviarničke v tieni stromov môžete nasávať atmosféru francúzskeho juhu a v myšlienkach sa preniesť do obdobia, keď tu takto sedávali maliari či spisovatelia a čerpali inšpiráciu. Umelecká scéna tu žije dodnes. Ale väčšina dovolenkárov v lete prichádza najmä kvôli príjemnej klíme, moru a rozľahlým plážam. Sú rôznorodé. Niekde piesok, inde jemné kamienky či skaly. A mestské pláže? Na francúzskej Riviére sú naozaj udržiavané.

Ak prídete autom, možno vám chvíľu potrvá, kým nájdete miesto na parkovanie, ale určite sa neotočíte späť. Saint-Raphaël aj Fréjus majú dostatok platených miest. Hodina státia vyjde približne na euro. Mladší brat má však aj čarovné zákutia pre dobrodruhov. Bernadette, ktorá prenajíma turistom svoju rozľahlú vilu upravenú na niekoľko bytov, nám ukazuje prekrásnu zátoku s červenými skalami. „Do vody síce odporúčam gumené topánky, ale stojí to za to!“ hovorí. Pred nami je roklina s množstvom červených útesov. Mesto je obklopené masívom Esterel. Skaly a kamene roztrúsené na pobreží lákajú objavovať divoké miesta aj morský svet. Na juhovýchode francúzskeho pobrežia ich nájdete niekoľko. Červené skaly červeného porfýru objímajúce tyrkysové more.