Vzducholoď Hindenburg sa 60 metrov nad zemou vznietila.

Záhada skazy Hindenburgu vyriešená: Vzducholoď zničila statická elektrina

Sedemdesiatšesť rokov po historickej katastrofe odborníci prišli na to, prečo zhorela legendárna vzducholoď Hindenburg.

Mal to byť deň ako každý iný. Vzducholoď Hindenburg letiaca z nemeckého Frankfurtu mala pred príletom do New Jersey poldňové meškanie. Protivietor a búrka nad New Jersey urobili svoje a nebeské plavidlo muselo dvakrát obísť mesto, kým sa vznieslo nad letisko Lakehurst. Šesťdesiat metrov nad zemou odrazu zadnou časťou plavidla otriasla explózia. Vzducholoď začala horieť a v priebehu pol minúty sa pýcha nemeckých výrobcov zmenila na trosky a popol. Zahynulo 35 zo sto cestujúcich na palube.

Realisti aj konšpirátori

Vyšetrovanie tesne po katastrofe preukázalo, že za tragédiou je pravdepodobne vznietenie vodíka. Viedli sa však spory o to, čo iskru spôsobilo. Aj preto sa okamžite po tragédii vynorili konšpiračné teórie o bombe či zostrelení nebeského plavidla. Až 76 rokov po katastrofe tím odborníkov z Juhozápadného výskumného inštitútu v americkom Texase potvrdil menej dramatickú verziu o skaze slávnej vzducholode. Osudnou sa jej stala práve búrka nad New Jersey, ktorá ju doslova nabila statickou elektrinou, píše portál denníka The Daily Mail.

Poškodeným plynovým ventilom pravdepodobne unikol do vetracej šachty vodík. V búrke kotviace laná navlhli a stali sa vodivými. Keď ich potom členovia pozemnej posádky chytali v snahe uzemniť stroj, preskočila iskra. Plameň sa dostal do kontaktu s uniknutým vodíkom a výbuch bol už iba logickým dôsledkom.

Sled udalostí, ktoré spustili explóziu, vysvetľuje v dokumentárnom filme britský letecký inžinier Jem Stansfield, ktorý nechal vybuchnúť niekoľko zmenšených modelov vzducholode s dĺžkou 24 metrov. Okrem pokusov si jeho tím pomohol aj archívnymi zábermi a výpoveďami očitých svedkov. „Je to jednoduché. Masívne stúpnutie hladiny vodíka v zadnej časti lode spôsobilo jej okamžité vznietenie,“ skonštatoval historik Dan Grossman.

Výskumný tím chcel podľa vlastných slov vylúčiť teóriu o teroristickom útoku, jednu z mnohých, ktoré sa výbuchom ikonickej vzducholode zaoberajú, píše portál denníka The Independent.

Nebeský Titanic

LZ-129 Hindenburg bol spolu so svojou sesterskou loďou LZ-130 Graf Zeppelin II najväčším lietajúcim strojom všetkých čias. V roku 1935 ho vyrobila firma Luftschiffbau Zeppelin za vtedajších 500 tisíc libier a meno dostal po ríšskom prezidentovi Paulovi von Hindenburgovi. Vzducholoď dlhú 245 metrov poháňali štyri dieslové motory s maximálnou rýchlosťou 135 kilometrov za hodinu. Poťah bol bavlny impregnovanej zmesou oxidu železa a acetátu celulózy a potiahnutej hliníkovým prachom.

Leteckým rekordom bol dvojnásobný prelet nad Atlantikom, ktorý trval necelých šesť dní. V máji 1937 odštartoval z frankfurtského letiska na svoj posledný let. Pri New Jersey sa dostal do búrky a počas pristávania sa odrazu zadná časť lode vznietila a zhorela v priebehu minúty. Priamo na mieste tragédie boli prítomné televízne štáby a skaza Hindenburgu sa tak dostala do dejín. Autentické zábery katastrofy pochovali dôveru ľudí v tento spôsob dopravy a odsúdili ju na postupný zánik.

  • plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].