Nosenie moslimských šatiek je v Európe predmetom sporu.

Zákaz moslimských šatiek je v poriadku. Ak zakážu aj kríže

Zamestnávatelia môžu zakázať nosenie moslimských šatiek do práce. Ale iba vtedy, ak sa zakážu aj kríže a symboly ostatných náboženstiev, tvrdí generálna advokátka pri Súdnom dvore EÚ.

Spoločnosti by mali mať možnosť zakázať nosiť na pracovisko islamské šatky iba vtedy, ak sa bude rovnaké pravidlo vzťahovať aj na všetky ostatné náboženské a politické symboly.

Vyhlásila to generálna advokátka pri Súdnom dvore EÚ Juliane Kokott s tým, že pred dverami pracoviska „nemôžete odložiť svoje pohlavie, etnický pôvod, vek alebo zdravotné postihnutie“, kým nosenie viditeľných náboženských symbolov je možné korigovať.

Hidžáb je v niektorých európskych krajinách spornou otázkou. Najmä vo Francúzsku, ktoré zdôrazňuje význam odluky náboženstva od štátu.

V apríli premiér Manuel Valls podporil zákaz nosenia moslimských šatiek na vysokých školách, čím si vyslúžil kritiku niektorých členov svojho vládneho kabinetu. V rozhovore pre denník Libération Valls vyhlásil, že šatka, ak ju žena nosí z politických dôvodov, je symbolom útlaku.

Európsky súdny dvor v súčasnosti rieši vôbec prvý prípad, v ktorom figuruje hidžáb. Istú belgickú spoločnosť zažalovala bývalá recepčná, ktorú vraj vyhodili práve pre nosenie moslimskej šatky. Firma má však zákaz nosenia viditeľných náboženských alebo politických symbolov zakotvený v štatúte.