Hajtman Hašek: Keď vyšli informácie o fiktívnej hovorkyni, uverejnil na Facebooku fotografiu, kde je so súčasnou hovorkyňou Juhomoravského kraja Eliškou Holešínskou Windovou.

Zamestnankyne pracovali perfektne, nikto ich však nevidel: Kauza fiktívnych hovorkýň baví celé Česko

Českí komunisti a juhomoravský hajtman platili fiktívnej hovorkyni.

Sú to ideálne zamestnankyne. Pracujú perfektne, hoci ich doteraz nikto nevidel. Reč je o hovorkyni juhomoravského hajtmana, sociálneho demokrata Michala Haška, a o českých komunistoch, ktorí zrejme platili za služby imaginárnym hovorkyniam. Eva Komínková a Lucia Proutníková niekoľko rokov komunikovali s médiami bez toho, aby sa s novinármi stretli osobne. Za vymyslenými identitami sa vraj skrýva kontroverzná lobistka Jana Mrencová.

Slečna z PR agentúry

Prípad odštartovalo odhalenie novinárov z MF Dnes, že za hajtmana Juhomoravského kraja, sociálneho demokrata Michala Haška, už päť rokov do médií posiela stanoviská a komentáre „neexistujúca“ žena, ktorá sa v e-maile predstavuje ako Lucie Proutníková.

O to väčšie bolo prekvapenie verejnosti, keď sa o niekoľko dní zjavilo ďalšie podozrenie - že imaginárnu hovorkyňu si zrejme „najala“ i Komunistická strana Čiech a Moravy. Za KSČM vrátane šéfa strany Vojtěcha Filipa rozosiela e-maily novinárom nejaká Eva Komínková. Kto to je, si však komunisti niekoľko dní akosi nemohli spomenúť. Až neskôr „priznali“, že ide o „nejakú slečnu na tlačovom oddelení“, ktorá sa neskôr zmenila na „30-ročnú slečnu z externej PR agentúry“.

Tri v jednej

Podľa zistení Aktualne.cz aj v tomto prípade zrejme ide v skutočnosti o kontroverznú lobistku Janu Mrencovú. Tú Janu Mrencovú, ktorá sa skrýva aj za pseudonymom Lucie Proutníková a ktorá až doposiaľ pracovala pre Michala Haška.

„Netuším, kto to je,“ tvrdil ešte pred pár dňami Hašek, keď sa ho novinári pýtali na jeho e-mailovú komunikačnú spojku. Dokonca na nájdenie Proutníkovej vypísal odmenu - debnu juhomoravského vína.

Keď však Haškovu komunikáciu s Mrencovou, alias Proutníkovou, potvrdila bývalá (skutočná) krajská hovorkyňa Denisa Kapitančíková a novinári ďalším detailným pátraním zistili, že okrem neexistujúcej hovorkyne Juhomoravský kraj vedený Haškom zaplatil státisíce firme JT Media za publikovanie pozitívnych článkov o ňom samotnom, hajtmanovi prestalo byť do smiechu.

V čase uzávierky tohto čísla síce ešte nebolo jasné, či odstúpi, ale tlak na to, aby tak urobil, zaznieval čoraz intenzívnejšie, a to dokonca i od jeho spolustraníkov.

Politiku? Nerobím!

Informácie o neexistujúcich hovorkyniach sa dlho nedali overiť ani u hlavnej aktérky „kauzy“ - posledných niekoľko dní sa totiž Jana Mrencová novinárom vyhýbala - prehovorila len krátko pre redakciu Seznam.cz.

Reportéri ju vypátrali v západočeských Mariánskych Lázňach. Mrencová označila obvinenia v súvislosti s ňou a Michalom Haškom za nepravdivé. „Novinári by sa mali pýtať toho, kto to skutočne robí. Ja totiž politiku nerobím dlho, asi štyri roky, a aký bude ďalší postup, rozhodnú právnici,“ vyhlásila rázne lobistka a dodala, že už ju politika nezaujíma.

Jana Mrencová: Bola kontroverzná lobistka fiktívnou hovorkyňou?FOTO: yahooserver.cz

Zaujímavé však je, že v rovnakej budove, kde Mrencová pôsobí, sídli i firma, ktorá sa stará o marketing českých komunistov. No podľa vlastných slov s ňou Mrencová nemá nič spoločné. Lobistka pritom pre KSČM v minulosti pracovala aj oficiálne. V roku 2010 napríklad strane organizovala mítingy pred voľbami do snemovne. K ukončeniu spolupráce vraj došlo krátko po tom, ako ju súd pred pár mesiacmi neprávoplatne odsúdil za to, že za úplatok 25-tisíc korún (asi 925 eur) sľubovala zastaviť negatívny článok o bývalom zástupcovi primátora Mariánskych Lázní Petrovi Horkom.

Radila aj Paroubkovi

Kontroverzná 63-ročná lobistka rozhodne nie je žiadny mediálny nováčik. Radila bývalému ministrovi financií Ivovi Svobodovi, ktorý, mimochodom, skončil na päť rokov vo väzení za tunelovanie. Spolupracovala i s bývalým premiérom Jiřím Paroubkom. Rozišli sa však v zlom - údajne vynášala informácie. Pracovala i pre manželku expremiéra Stanislava Grossa Šárku, ba s mediálnou prezentáciou pomáhala tiež manželke vtedajšieho premiéra Ivane Zemanovej.

Neuveriteľná kauza zabáva celé Česko. Časť verejnosti sa však pýta, ako je možné, že neexistujúcu hovorkyňu seriózne médiá nedokázali niekoľko rokov odhaliť. Dozvieme sa odpoveď?