Politická komentátorka ruského denníka Novaja gazeta Julija Latyninová sa bojí o život.

Zastrašovanie a strach o život. Novinárke hodili do tváre výkaly, odišla z krajiny

Politická komentátorka ruského denníka Novaja gazeta Julija Latyninová sa bojí o život. Odcestovala z Ruska, ataky na jej osobu boli neúnosné.

Ako dôvod v rozhovore pre rozhlasovú stanicu Echo Moskvy uviedla nedávne podpálenie svojho auta v Moskve. Z Ruska odcestovala spolu s rodičmi a "tak skoro sa vracať nemieni". Incident s autom sa odohral 3. septembra v blízkosti chalupy Latyninovej v dedine Peredelkino v metropolitnej oblasti Moskvy, kde sa v tom čase nachádzali novinárkini rodičia.

Jedovaté chemikálie a výkaly

Tí sa skoro ráno zobudili na silný výbuch. Novinárkin otec následne vybehol na ulicu, kde uvidel horiace auto. Požiar sa síce podarilo lokalizovať, ale auto zhorelo do tla. Prípadom sa zaoberá polícia. Latyninová je presvedčená, že jej auto niekto podpálil. Jej rodičia však nevylučujú, že tento incident mohol byť pokračovaním udalosti z júla, keď neznáme osoby postriekali múr ich domu a auto neznámou jedovatou chemikáliou. Zdravotné problémy kvôli výparom z nej malo osem ľudí vrátane dvoch detí zo susedstva. Otec i matka Latyninovej sa domnievajú, že chemikália mohla poškodiť káble v aute, čo nevylúčil ani privolaný policajný expert. Agentúra AP pripomenula, že Latyninová - jedna z najostrejších kritičiek súčasného vedenia v Kremli - čelila útokom aj vlani, napríklad keď jej neznámy útočník hodil do tváre výkaly. Denník Novaja gazeta vydal vyhlásenie, v ktorom uviedol, že novinárka dostala aj vyhrážky smrťou. Prešetrenie najnovšieho prípadu a zaručenie bezpečnosti pre Latyninovú žiadala aj americká mimovládna organizácia Výbor na ochranu novinárov (VON).


  • bed
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní