Zavraždený Jan Masaryk: FOTO, ktoré chceli komunisti utajiť!

České Centrum pre dokumentáciu totalitných režimov zverejnilo historické fotografie, ktoré zachytávajú mŕtve telo Jana Masaryka. Československý minister zahraničných vecí zomrel 10. marca 1948 po páde z okna. (Pozor na silný grafický obsah).

Smrť českého diplomata a politika Jana Masaryka desaťročia obostieralo rúško tajomstva. Jeho mŕtvola sa našla 10. marca 1948 pri pražskom Černínskom paláci. Komunisti sa snažili uhrať to na samovraždu skokom z okna. Dnes tomu už len málokto verí.

České Centrum pre dokumentáciu totalitných režimov zverejnilo unikátne fotografie, na ktorých je mŕtve telo Jana Masaryka na dlažbe pred jeho bytom iba v spodnej bielizni. Autorom snímok je Jaroslav Holoubek, ktorý v roku 1948 pracoval ako referent na kriminálnej ústredni.

„Ráno ihneď po príchode do zamestnania som dostal príkaz od vedúceho oddelenia Henricha Smetanu, aby som okamžite s potrebnými fotografickými potrebami odišiel do Černínského paláca, kde údajne Jan Masaryk spáchal samovraždu vyskočením z okna,“ vypovedal Holoubek presne o dvadsať rokov neskôr, v roku 1968.

„Okolo 7.30 som sa dostavil na miesto činu, kde som uvidel vedúceho Oblastnej kriminálnej úradovne Praha doktora Borkovca a podľa jeho pokynov som najskôr vyfotografoval mŕtvolu Jana Masaryka na dvore, aby mohla byť – podľa vyhlásenia dr. Borkovca – odstránená skôr ako zamestnanci začnú chodiť do kancelárií,“ vyhlásil počas svedeckej výpovede.

Čítajte viac:

Temná minulosť hotela Lux: Komunisti v ňom nachádzali útočisko i smrť

Keď Holoubek odfotil mŕtvolu, odišiel do Masarykovho bytu a vyhotovil snímky spálne a kúpeľne. „Počas fotografovania prišiel za mnou orgán štátnej bezpečnosti, ktorého meno si nespomínam. Vyhlásil, že ďalšie vyšetrovanie preberá Štátna bezpečnosť.“

Foto: Centrum pro dokumentaci totalitních režimů

Centrum pro dokumentaci totalitních režimů Centrum pro dokumentaci totalitních režimů

Od tej chvíle sa od Holoubka nepohli. Odviedli ho na ministerstvo vnútra, kde mu vzali fotoaparát a vrátili mu ho bez filmu s poznámkou: „To je dobré.“ Výsledné fotografie Jaroslav Holoubek už nikdy nevidel.

Podpísal si ortieľ

Pitva neskôr potvrdila, že Jan Masaryk zomrel tesne po dopade na zem; v pľúcach sa našli stopy krvi a po páde zrejme stihol ešte dvakrát vdýchnuť vzduch. Smrť nastala v dôsledku pretrhnutia aorty a zlomením chrbtice.

Syn prvého československého prezidenta Tomáša Garriguea Masaryka počas februárovej krízy v roku 1948 odmietal podať demisiu spolu s ostatnými členmi vlády Klementa Gottwalda. Súčasne však premýšľal nad odchodom do exilu.

Mnohí historici sa domnievajú, že komunistom prekážal v novej vláde a navyše sa v júli 1947 ako jediný postavil Stalinovi na odpor pri moskovských rokovaniach o Marshallovom pláne. Tým si pre seba vyriekol ortieľ smrti.

Policajné vyšetrovanie ukončené v roku 2004 potvrdilo, že šlo o vraždu. Páchateľ neznámy.