Zbabelec a klamár: Opustil deti, okrádal starcov. Podvodníka konečne dolapili

Pred sudcu vo Westminstri predviedli podvodníka zo Slovenska

Kamarátil sa so sudcami Okresného súdu v Rimavskej Sobote a okrádal chovateľov dobytka. Nie jedného- dvoch. Policajti napočítali stotridsať poškodených chovateľov! Väčšinou dôchodcov trápiacich sa s pár zvieratami na vlastnom dvore.

Títo starci čakali na spravodlivosť dve desaťročia. Ak sa dnešných dní dožili, môžu byť konečne spokojní. Podvodníka Zdena Klincka chytili pred časom v Anglicku.

Hľadaný, zatknutý a zase hľadaný

Správa o vypátraní 58-ročného Zdena Klincka z Rimavskej Soboty prišla nedávno. Polícia z West Midlands ho však zadržala ešte vlani 25. novembra na základe európskeho zatýkacieho rozkazu vydaného Krajským súdom v Banskej Bystrici a odovzdala westminsterskému súdu.

Následne slovenské ministerstvo spravodlivosti oficiálne požiadalo Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska o vydanie Klincka do výkonu trestu v našej väznici. V prípade podvodníckeho podnikateľa nejde o prvé zatknutie na úteku. V auguste roku 2002 ho chytili na hraničnom priechode Petržalka - Berg. Klincko vtedy predviedol, ako dokáže obalamutiť nielen chovateľov dobytka, ale aj skúsených trestných sudcov.

Pri rozhodovaní o vzatí do väzby na Okresnom súde Bratislava V presviedčal, že trestné činy, ktoré mu prokuratúra prisudzuje, sa nestali jeho chybou. Obvinenie vraj ním otriaslo, doslova povedal, že „prišlo ako silná búrka z neba“. „Sľubujem, že nepôjdem nikam von. So súdom budem spolupracovať. Dostavím sa na pojednávania, ak mi bude predvolanie zaslané,“ tvrdil.

Dovtedajšie vyhýbanie súdu a niekoľkoročné ignorovanie advokáta vysvetľoval ako „nedorozumenie“, lebo vraj bol „v Rakúsku za prácou“.

Kajúcne opakoval: „Zatykač ma zaskočil.“ Súd Klinckovým sľubom uveril a pustil ho na slobodu. To bolo poslednýkrát, čo ho slovenský sudca videl na vlastné oči.

Iba dvojročný trest

Klinckovo rozhodnutie navždy sa ukrývať pred spravodlivosťou a vystaviť sa tým permanentnému, nikdy sa nekončiacemu stresu z odhalenia, opustiť všetkých blízkych vrátanie vlastných detí vyznieva až smiešne v súvislosti s dĺžkou trestu, ktorú mu súd vymeral. Dva roky.

V prípade, že by do výkonu trestu nastúpil hneď, ako mu to súd nariadil, s veľkou pravdepodobnosťou mohol počítať s podmienečným prepustením. Reálne by si tak odsedel azda iba rok. Pri dobrom správaní ešte aj počas toho jediného roka za mrežami mohol dostávať priepustky na návštevy rodiny. Lenže Klincko si radšej zvolil cestu zbabelca.

Nevážil si, že súdny proces vyšiel v jeho prospech. Veď za rozsiahle podvody a ďalšie trestné činy mu hrozilo odňatie slobody od päť do dvanásť rokov. Predseda senátu Krajského súdu v Banskej Bystrici Peter Chovanko považoval za svoju povinnosť uviesť v zdôvodnení rozsudku, že Klinckova vina je omnoho vyššia, ako ju deklaruje trest. „Krajský súd zdôrazňuje,“ píše Chovanko, „že ak by neprihliadol na dĺžku konania, ukladal by obžalovanému trest odňatia slobody vo výmere osem rokov.“

Dva roky vyfasoval Klincko len vďaka tomu, že súdny proces trval neúmerne dlho. Pre zmeny vo vecnej príslušnosti súdov putoval spis raz na ten, potom zase na iný súd. A na začiatku vznikol celkom pikantný problém, keďže na Okresnom súde v Rimavskej Sobote nemal pána podnikateľa kto súdiť. Najprv sa z veci nechali vylúčiť rimavskosobotskí trestní sudcovia, neskôr aj tí ostatní. Väčšina z nich vyrukovala s argumentom, že sa s Klinckom poznajú. Nielen z videnia.

Jeden sudca priznal, že sa zúčastnil na oslave Klinckových štyridsiatych narodenín, iný sa s ním stretával ako fanúšik na futbale a hokeji, sudkyňa sa kamošila s jeho ženou a poznala aj jeho deti, iní iba uviedli, že sa cítia Klinckovými známymi. Blízke vzťahy sudcov s obžalovaným by neboli až také čudné, keby šlo o Klinckov prvý problém so zákonom. Ibaže Zdeno Klincko bol v podstate recidivista. Už v roku 1976 bol právoplatne odsúdený za prečin proti majetku, v roku 1988 za napadnutie verejného činiteľa a v roku 1999 za marenie výkonu úradného rozhodnutia.

Nahnevaní starci

Ak sa v Rimavskej Sobote a širokom okolí roznieslo, že Klincko má plnokamarátov medzi sudcami, nie div, že tamojší ľudia ho považovali za seriózneho podnikateľa a s dôverou obchodovali s ním, respektíve s jeho firmou, ktorá sa zaoberala predajom mäsa. Klincko prostredníctvom nákupcov skupoval jatočné ošípané i hovädzí dobytok od firiem i jednotlivcov v Jesenskom, Číži, Chanave, Brozdíne, Gemeri, Ruminciach, Hrachove, Čerenčanoch, Hnúšti, Tornali, Striežovciach, Rimavskej Seči, Uzovskej Panici, vo Veľkom Krtíši a v mnohých ďalších mestách a obciach, pričom sľuboval, že za mäso zaplatí do ôsmich týždňov.

Keď peniaze nechodili, začali ľudia Klincka hľadať. Klincko sa pred dôchodcami skrýval a popritom vykupoval zvieratá v ďalších dedinách. Bez hanby okrádal aj tých najstarších. Napríklad Ondrejovi Lichancovi z Klenovca s dátumom narodenia v roku 1913 nevyplatil vyše štrnásťtisíc slovenských korún.

Niektorí rozhnevaní starci sa so zovretými päsťami vybrali za Klinckom aj dvadsaťkrát, istý pán ho v zúfalstve hľadal až päťdesiat ráz. Bez úspechu. V priebehu rokov 1995 až 1997 Klincko pripravil stotridsať chovateľov z troch okresov takmer o jedenásť miliónov slovenských korún, čo je v prepočte okolo 350-tisíc eur. O ďalších viac ako osem miliónov korún, teda dvestosedemdesiattisíc eur, obabral aj štát.

Štátnemu fondu trhovej regulácie SR nezaplatil za 93-tisíc kilogramov mäsa.

Smola v Anglicku

Policajti si Klincka našli. Viackrát ho vypočúvali, oboznámili ho so stanoviskami poškodených ľudí, ale on odmietal vypovedať. Na súdne pojednávanie ako obžalovaný radšej nikdy neprišiel. Sudcovia, ktorí rozhodovali o trestných činoch, ktoré spáchal, dodnes netušia, ako tento muž vlastne vyzerá.

Pred trestom Klincko síce doposiaľ unikal, ale závidieť mu nebolo čo. Celý čas cítil smútok za rodinou, a tak aspoň občas zariskoval a zatelefonoval dcére či bratovi na Slovensko. Mimochodom, Anglicko mu šťastie neprinieslo. Pri úraze mu tam odrezalo prsty na ruke.