Najslávnejšia chvíľa: S pásom pre majstra sveta organizácie WBO v marci 2003 v Hannoveri, kde zdolal Vladimira Klička knokautom v druhom kole.

Zbytočná smrť: Šampióna v boxe zabili pri lúpeži

Boxerského šampióna Corrieho Sandersa, ktorý porazil aj Vladimira Klička, zastrelil imigrant zo Zimbabwe pri ozbrojenej lúpeži.

Snajper, ako ho pre famózny ľavý hák prezývali, je už pod zemou. Posledná rozlúčka s bývalým profesionálnym majstrom sveta v boxe Corriem Sandersom sa konala v pondelok v Heatherdale v severnej časti Pretórie. Týždeň po tom, čo juhoafrického pästiara v reštaurácii v meste Brits zastrelili počas ozbrojenej lúpeže traja nelegálni imigranti zo Zimbabwe. Devätnásťročný Paida Fich, 27-ročný Samuel Mabena a 25-ročný Chris Moyo sú už za mrežami. Tip, ktorý na nich policajti po troch dňoch od streľby dostali, sa ukázal ako správny. Pred súd sa postavili už v pondelok a podľa polície nevraždili prvý raz. Mabena je podozrivý aj z vraždy farmára, ku ktorej došlo začiatkom septembra.

Vlastným telom

Sandersa trafili útočníci do ramena a do brucha, keď sa snažil vlastným telom chrániť svoju 15-ročnú dcéru Marinique, ktorá sedela pri stole vedľa neho. Bývalý šampión v podniku oslavoval 21. narodeniny synovca Mika. Prečo sa zlodeji neuspokojili s lupom a začali strieľať, ostáva záhadou. Rodina sa domnieva, že za to môže fakt, že Corrie bol v reštaurácii najmohutnejší. Sanders meria 193 cm a aj štyri roky po oficiálnom konci kariéry mal vyšportované telo. Navyše bol k útočníkom najbližšie a tí vraj prepadli panike. „Boxerský svet si ho bude pamätať ako dobrého muža s tvrdým úderom,“ zložil mu prostredníctvom nemeckého rozhlasu hold Vladimir Kličko, ktorého v marci 2003 v Hannoveri poslal v boji o titul svetového šampióna verzie WBO Sanders k zemi štyri razy. Dva razy v prvom i v druhom kole a bolo po zápase. „Bez zápasu s ním by som sa nedostal v boxe tak ďaleko. Prehra s ním ma nadobro zmenila a naučila boxovať tvrdšie,“ pokračoval mladší z bratov Kličkovcov.

Do spomínaného súboja šiel Vladimir bez krytia, s prílišnou dávkou sebaistoty a Sanders ho nachytal na hruškách. „Bola to lekcia, že nikdy nemáte dopredu odpisovať súpera. Pred ním ani po ňom som už takú prehru neutŕžil,“ tvrdil Kličko. Na Sandersa bol vtedy kurz 40 : 1, a predsa v zápase dominoval a postaral sa o jedno z najväčších prekvape ní v profesionálnom ringu. Ani pomsta staršieho z bratov Vitalija, keď Sandersa o trinásť mesiacov neskôr pokoril technickým knokautom, už z jeho popularity príliš neubrala. Najlepší juhoafrický boxer v ťažkej hmotnosti s famóznym ľavým hákom vydržal v profesionálnom ringu do svojich štyridsiatich dvoch rokov. Lúčil sa vo februári 2008 po dueli s krajanom Osbornom Machimanom, keď v 46. zápase utŕžil štvrtú prehru.

Verný

Ak by nebol taký verný rodnej Južnej Afrike a vydal sa boxovať do USA, mohol vraj dosiahnuť oveľa viac. No Sanders zostával doma so slovami, že v JAR má veľa fanúšikov a nechce ich sklamať. „Bude to znieť zvláštne, ale čierni ma majú vari ešte radšej než bieli. Vždy pôsobili skromne a túžili sa so mnou pozhovárať. Milujem túto krajinu, nebudem nikam chodiť,“ povedal viac ráz. Podľa hovorcu Demokratickej aliancie Jacka Bloooma bola jeho smrť absolútne zbytočná. Stačil vraj rýchly lekársky zásah a otec dvoch detí mohol žiť. No v prvej nemocnici, kam zraneného boxera previezli, nemali vraj potrebné lekárske vybavenie na operáciu a v druhej ho odmietli prijať, keďže nepatril do ich obvodu. V tretej, Kalafong Hospital, s výrazne horším vybavením, už Sandersa prijali, no bolo neskoro. V nedeľu nadránom zomrel.

Vyprevádzali ho stovky

Na poslednej ceste v kostole Wonderpark v Pretórii ho okrem manželky Sunette, oboch detí a mamy Alidy vyprevádzali stovky fanúšikov. Za kazateľom bežali obrázky z jeho života spolu s baladou amerického pesničkára Josha Grobana, You Raise Me Up. Na pohrebných nákladoch sa podieľal aj ragbyový klub Golden Lions, do ktorého Sanders po konci kariéry občas zašiel. Rovnako ako na golfové ihrisko. Členovia Golden Lions sa rozhodli finančne prispieť aj na obe Corrieho deti - 11-ročného Deana a o štyri roky staršiu Martinique. „Bol to náš veľký hrdina a aj preto chceme pomôcť jeho rodine,“ citujú juhoafrické médiá prezidenta klubu Kevina De Klerka.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní