Zdedí manželka Miroslava Ransdorfa len jeho dlhy?

Český europoslanec Miloslav Ransdorf sa zviditeľnil autonehodami aj nedávnym zatknutím vo švajčiarskej banke.

V Prahe na následky mozgovej príhody nečakane zomrel europoslanec Miloslav Ransdorf. Šesťdesiatdvaročný komunista na seba upozornil pred koncom roka, keď ho spolu s tromi Slovákmi zatkla polícia pri pokuse vyzdvihnúť zo švajčiarskej banky 352 miliónov eur.

Ransdorfovo meno však české médiá skloňovali i predtým - napríklad v súvislosti s miliónovými dlhmi, exekúciou domu či častými dopravnými nehodami.

Dopravné nehody

Vyštudovaný filozof Ransdorf o svojom zdraví hovoril často. Sťažoval sa na ťažkú cukrovku, pre ktorú musel pravidelne brať lieky. Zdravotnými problémami vysvetľoval aj svoje časté dopravné nehody a sľuboval, že šoférovanie obmedzí.

Prvá jeho medializovaná búračka sa stala v júni 2007, keď na priechode pre chodcov v Prahe 6 zrazil ženu. Chodkyňa utrpela ľahšie zranenia, odreniny na hlave a rukách. Polícia pôvodne dospela k záveru, že išlo o priestupok, neskôr zmenila názor a politika obvinila z ublíženia na zdraví z nedbanlivosti.

Európsky parlament mu vtedy zrušil poslaneckú imunitu a otvoril tak cestu k trestnému stíhaniu. To však o necelé dva mesiace zastavili, pretože Ransdorf so zranenou ženou sa dohodli.

Zďaleka to nebola jediná Ransdorfova nehoda. V roku 2008 v centre českej metropoly zrazil dievča, ktoré museli previezť do nemocnice. O dva roky zasa europoslanec pri výjazde z dvora svojho rodinného domu narazil do prechádzajúceho auta, našťastie sa havária obišla bez zranení.

Občas mal na cestách vyslovene smolu. Nemohol napríklad za to, keď neďaleko sídla komunistickej strany do zadnej časti jeho vozidla narazila električka.

Čítajte viac:

Škandalózny Ransdorf o švajčiarskej polícii: Vzali mi opasok z nohavíc

Zdedia vôbec niečo?

Ransdorf sa na titulných stránkach novín objavoval aj v súvislosti s veľkým zadlžením. Bývalý poslanec Federálneho zhromaždenia ČSFR dokázal v politike zarobiť desiatky miliónov korún - TV Nova odhaduje, že len ako europoslanec zarobil viac ako 78 miliónov korún. Lenže dokázal narobiť aj poriadne dlhy. Tie sa v roku 2012 vyšplhali na 17 miliónov korún.

Na jeho majetok vrátane domu v pražskej Libuši či bytu v mestskej časti Praha- Záběhlice bola uvalená exekúcia. Napriek tomu, že politik značnú časť dlhov uhradil, podľa informácií Blesku ešte splácal trojmiliónovú pohľadávku. Otázka je, čo vôbec bude Ransdorfova manželka s dcérou dediť.

Miloslava Ransdorfa zviditeľnili aj ďalšie finančné kauzy. Žalobu na neho v minulosti napríklad podalo Múzeum robotníckeho hnutia, ktoré založil a bol predsedom jeho správnej rady. Podľa právnika Jozefa Kolínskeho sa Ransdorf pokúsil podvodne previesť mnohomiliónový majetok múzea na iné osoby a následne ho ukradnúť.

Švajčiarske dobrodružstvo

Celosvetovo sa europoslanec preslávil až v decembri 2015, keď ho zatkla švajčiarska polícia aj s tromi Slovákmi v zürišskej banke. Švajčiarske štátne zastupiteľstvo proti nim vedie trestné konanie pre majetkové delikty - údajne sa na falošné doklady snažil z banky vybrať 352 miliónov eur.

Politik sa podľa vlastných slov len pokúšal sprostredkovať kontakt medzi majiteľom konta a bankou, ktorá s ním odmietala komunikovať. „Dokumenty sú pravé, rovnako ako rozhodnutie o dedičstve a rozhodnutie súdu, ktoré overil švajčiarsky notár. Pochybnosti azda sú len pri jednom dokumente, kde sú prehrešky proti spisovnej nemčine,“ bránil sa Ransdorf.

Astronomickú sumu sa pokúsil získať z banky pre istého Vladimíra Huněka. Oslovil ho vraj Huněkov manažér Peter Guzmický, exstarosta Ivanky pri Nitre za HZDS.

„Žiadne materiálne výhody som nechcel,“ vysvetľoval svoje motívy Ransdorf. „Lákala ma iba liečba cukrovky pomocou kmeňových buniek.“ Práve v tomto mu vraj Huněk a Guzmický mohli poradiť, keďže jeden z nich mal s liečbou výborné skúsenosti.

Zaujímavý je i pôvod peňazí. Po prepuknutí kauzy sa objavili informácie, že ide o mŕtve bankové účty z nacistickej éry. Neskôr sám Ransdorf vysvetlil, že vo veci je „dedičstvo po občianke Švajčiarskej konfederácie, ktorá zomrela v roku 2005“.


VIDEO Plus 7 Dní