Matka: Joy Whitová sa po únose dcéry nervovo zrútila.

Ženu, čo uniesla dieťa z nemocnice, odsúdili na dvanásť rokov väzenia

Presne pred štvrťstoročím si Ann Pettwayová odniesla z nemocnice na newyorskom Manhattane dvadsaťdňové dievčatko a celé roky ho vychovávala ako svoje.

Až v týchto dňoch ju súd za zúfalý zločin poslal na dvanásť rokov za mreže. Nespočetné traumy a duševné zranenia sú však neodčiniteľné.

Únos

Joy Whitová mala v auguste 1987 len šestnásť rokov a bola azda primladá mamička, ale z malej dcérky mali s 22-ročným partnerom Carlom Tysonom obrovskú radosť. Dodnes si pamätá, ako svoju Carlinu kúpala a prebaľovala. Ibaže maličké dievča dostalo vysoké horúčky, tak s ňou museli utekať do nemocnice v Harleme. Lekári nasadili bábätku antibiotiká a nechali si ho na oddelení na 17. poschodí na pozorovanie. „Neplačte. Všetko bude v poriadku,“ prišla k mladým rodičom na nemocničnej chodbe žena oblečená ako zdravotná sestra a podala Joy Whitovej vreckovku, aby si utrela slzy, čo jej stekali z očí. „Pokojne choďte domov a zastavte sa tu až ráno,“ dodala. Poslúchli ju. Keď sa však ráno vrátili, ich dcérka bola nenávratne preč.

S nevlastným bratom: Carlina tvrdí, že mala normálne detstvo. Foto: Profimedia.sk

Traumy

Newyorská polícia nasadila na prípad zmiznutého novorodenca 40 detektívov aj vrtuľníky, všetko márne. Dokonca vypočúvali aj únoskyňu, ale onedlho ju prepustili, lebo mala - zrejme falošné - alibi. Ann Pettwayová s dievčatkom sa presťahovali do mestečka Bridgeport v štáte Connecticut, kde ho vychovávala ako Nejdru Nanceovú. Všade sa predstavovala ako slobodná matka a tvrdila, že dieťa je jej. „V tom čase som bola veľmi chorá a sebecká, mala som naliehavú potrebu zaplniť prázdnotu vo mne,“ snažila sa neskôr po prepuknutí aféry vysvetliť svoj čin. Pred únosom údajne trpela depresiami spôsobenými niekoľkonásobnými potratmi. Carlina sa však na svoje detstvo nesťažuje. „Vychovávala ma slušne, nezaobchádzala so mnou zle,“ uviedla vlani pre rozhlasovú stanicu V-103. V roku 1987 Pettwayová porodila syna Traevona Teeleho a 11-ročné dievča jej s ním pomáhalo. Za ten čas biologickí rodičia prechádzali ťažkými traumami. Nepomohlo im ani 750-tisíc dolárov, čo vysúdili od mesta New York. Po roku sa zamestnankyňa finančnej spoločnosti a predajca automobilových súčiastok rozišli. A hoci obaja mali neskôr ďalšie deti, prázdnotu po Carline sa im nikdy nepodarilo zaplniť. Joy Whitová sa dokonca nervovo zrútila. V roku 2004 povedala denníku New York Times, že ako mailovú adresu stále používa meno svojej prvorodenej dcéry.

Zmätok: Celý život oslavovala narodeniny 31. júla, hoci sa narodila o dva týždne skôr. Foto: Profimedia.sk

Pátranie

Podobne ako jej biologická matka, Carlina, alias Nejdra, otehotnela v šestnástich. Vtedy sa aféra z roku 1987 začala odmotávať. Na vybavenie papierov v nemocnici potrebovala rodný list, ten jej však Ann Pettwayová nedokázala poskytnúť. Ako sa neskôr priznala, viackrát sa ho pokúsila sfalšovať, ale boli to mimoriadne chabé pokusy. Tak si pomohla vymysleným príbehom, dievčine povedala, že si ju adoptovala od drogovo závislej ženy. Tým len vybičovala jej zvedavosť. Carlina s dcérkou Samani sa presťahovali do nového bytu a túžba vypátrať biologických rodičov v nej neustále narastala. Čoraz častejšie si pozerala internetovú stránku Národného centra pre nezvestné a zneužívané deti a všimla si fotografiu dieťaťa narodeného v osemdesiatych rokoch, ktoré sa až nápadne podobalo na Samani. Pozbierala v sebe všetku odvahu a zavolala na horúcu linku centra. „Neviem, kto som,“ povedala. Testy DNA z januára 2011 ukázali zhodu. „Srdce sa mi zastavilo,“ spomína Carlina. Už o niekoľko dní bola na ceste za svojimi biologickými rodičmi do New Yorku, zatiaľ čo u Ann Pettwayovej sa zastavili agenti FBI. V týchto dňoch ju súd poslal na dvanásť rokov za mreže.

Ann Pettwayová: Za únos vyfasovala dvanásť rokov za mrežami. Foto: Profimedia.sk

Nová identita

„Cítila som sa doma,“ povedala Carlina po prvej štvordňovej návšteve New Yorku. „Bola som šťastná, priam som sa vznášala. Tie okamihy boli nádherné.“ Pokiaľ ide o identitu, stále ňou lomcujú zmiešané pocity. „Akoby som bola uprostred, medzi dvoma rodinami. Bojujem o to, aby som zistila, kto som,“ uviedla v jednom z rozhovorov. Musí si tiež zvykať na množstvo detailov. Napríklad celý život narodeniny oslavovala 31. júla, teraz zistila, že sa narodila o dva týždne skôr. „Neviem sa rozhodnúť, ktorý dátum by som mala uprednostniť,“ tvrdí. Nie je pre ňu jednoduché ani vyrovnať sa so zlyhaním ženy, ktorú považovala za svoju matku. „Mali by sme odpúšťať. Odpustila som jej,“ povedala. Chcela by sa s ňou stretnúť a porozprávať o únose. „Viem, čo urobila. Chcem poznať dôvody a detaily.“


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní