V prvej vlne bolo nahlásených viacero druhov trubičiek pochádzajúcich z Poľska. Pozor si však treba dať aj na tie, ktoré vyzerajú ako česká produkcia.

Žiadnu paniku! Jed v poľských trubičkách by vás nemal ohroziť

Ak by sa jed na potkany v poľských trubičkách aj potvrdil, ublížiť by nemal.

Poľskú potravinársku produkciu sprevádza v týchto dňoch jeden škandál za druhým. V írskych hovädzích hamburgeroch sa objavila konská DNA, ktorá sa podľa tamojších orgánov do polotovarov dostala práve od poľského dodávateľa mäsa. Sladké trubičky, ktoré najčastejšie jeme so zmrzlinou, zas mali naši severní susedia „dochutiť“ otravou na potkany.

Kým hamburgery premiešané s konským mäsom sú pre Britov len odpudzujúce, otrávené trubičky vyvolali paniku. Podozrivé cukrovinky z Poľska, ktoré minulý týždeň sťahovali slovenské i české predajne z pultov, by však ľudské zdravie ohroziť nemali. Na to, aby jed na hlodavce ublížil, by ho človek musel jesť na kilá.

Ružové granuly

Ešte v stredu pred dvoma týždňami si zamestnanec poľskej firmy Magnolia všimol v sušenom mlieku ružové granuly, ktoré pripomínali jed na potkany. Ako píšu poľské internetové noviny fakt.pl, dokonca mal nájsť aj útržky papiera s textom „jed na hlodavce“. Mlieko sa používalo ako náplň do deviatich druhov vafľových trubičiek s rôznymi príchuťami. Tie sa distribuovali do celého Poľska, tri z nich okrem iného aj k nám.

Pracovník spustil alarm a zastavil továrenské linky. Spoločnosť Magnolia okamžite stopla distribúciu výrobkov, ktoré mohli byť kontaminované, a o probléme informovala hygienikov i odberateľov. Medzi nimi aj slovenské predajne Tesco a Kaufland. Tie tak mohli promptne reagovať a stiahnuť sladkosti z predaja.

Podľa portálu gazeta.pl deň nato hygienici spolu s prokuratúrou preosiali v továrni štyri 25-kilogramové vrecia sušeného mlieka, v site ostalo vyše 11 gramov znečistenia. Vyšetrovateľ napokon vo firme zaistil 315 kilogramov mlieka a vyhlásil, že niet pochýb o tom, že surovina bola kontaminovaná u výrobcu.

Granuly: Jed na hlodavce sa v potravinárskych zariadeniach používať nesmie. Foto: Matej Kalina

Testy nie sú

Sušené mlieko pochádzalo zo spoločnosti Rokitnianka so sídlom v meste Sczekociny, ktorú tiež podrobili kontrole. Firma so 70-ročnou tradíciou produkuje okrem iného tvaroh, smotanu, cmar či maslo. Sporné mlieko pochádza z jednej šarže z júla 2012, v obehu mohlo byť až desať ton.

Dodnes však nie je isté, akou látkou bolo mlieko kontaminované. Testy sú komplikované. Vzorky majú chemicky skúmať v poľskom laboratóriu, na výsledky sa čaká dva až tri týždne. Tony potravín medzitým pre istotu miznú z pultov predajní v Poľsku, na Slovensku, v Českej republike, Nemecku a Lotyšsku.

Tamojšie úrady však už informovali, že aj keby sa potvrdilo, že granuly sú skutočne jed na potkany, nemalo by nájdené množstvo ohrozovať zdravie dospelého človeka ani dieťaťa. „Hrozba sa napokon ukázala ako malá. Granulát sa v hromadnej výrobe cukroviniek rovnomerne rozpustí. Jeho koncentrácia je minimálna,“ ubezpečoval poľské médiá Waldemark Kaak z odboru bezpečnosti a riadenia mimoriadnych situácií lubuského vojvodského úradu. Ani väčšia dávka sladkostí by nemala poškodiť ľudské zdravie.

Nekúpite: Naše predajne okamžite stiahli výrobky z predaja. Foto: Matej Kalina

Kilá jedu

Ani Štátna veterinárna a potravinová správa Slovenska možnú koncentráciu jedu v sladkostiach nepozná a čaká na ďalšie informácie z poľskej strany. Slovenskí inšpektori iba vykonávali kontroly, či bol všetok tovar stiahnutý z trhu. Testy vzoriek sa u nás ani neplánujú. Úrad verejného zdravotníctva SR odporúča, aby občania výrobky určite nejedli. „Vzhľadom na to, že ide o cukrovinky konzumované samostatne alebo so zmrzlinou, ktoré konzumujú vo všeobecnosti častejšie deti, je potrebné venovať uvedenému nebezpečenstvu mimoriadnu pozornosť,“ varuje.

Môžu alebo nemôžu teda ublížiť? „Národné toxikologické informačné centrum nevie posúdiť, aký vplyv na zdravie človeka môže mať konzumácia spomínaných výrobkov z Poľska, keďže nedisponuje informáciou, aké jedy na potkany sa používajú v Poľsku a aká koncentrácia bola použitá,“ informovala Silvia Plačková, vedúca Národného toxikologického a informačného centra v Bratislave.

Prípravky na hubenie hlodavcov, ktoré sa používajú u nás, fungujú tak, že narušujú krvnú zrážavosť zvierat. „Pri opakovanom požieraní vyvolávajú krvácavé prejavy, ktorých následkom je ich uhynutie,“ vraví Plačková. „Väčšinou zviera vykrváca cez uši. Podľa typu granúl to trvá tri až šesť dní,“ dodáva Maroš Bačo z deratizačnej spoločnosti.

Obsah jedu je však v granulách výrazne limitovaný. Podľa druhu výrobku a smrtiacej látky môžu granuly obsahovať aj menej ako jedno percento či len pár promile jedu. „Väčšia dávka by mohla človeka ohroziť, ale dve-tri granuly či pár gramov, to nie,“ vraví Bačo. Podľa Národného toxikologického a informačného centra je smrteľná dávka pre človeka obsiahnutá až v niekoľkých kilogramoch prípravku.

Lajdáci

V každom prípade považuje profesionálny deratizátor konanie poľskej mliekarne za nezodpovedné. „V potravinárskej výrobe sa nesmie používať žiadny jed. Určite by sa tam nemali používať granuly, je to zastaraný prípravok a riziko je väčšie. Ak to nie je priamo vo výrobe, ale v príručných skladoch či napríklad v kotolniach, tam sa môžu používať chemické nástrahy, ale v pevnej forme.

Napríklad voskové prípravky alebo prípravky vo forme tuhej pasty, ktorá je zabalená vo vrecku. Zároveň musia byť napichnuté napríklad na antikorovej tyčke, aby sa neroznášali. To, čo urobili Poliaci, je dosť amatérske,“ konštatuje Maroš Bačo.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní