Europoslanec: Počas ustanovujúcej schôdze Európskeho parlamentu vytiahol Csanád Szegedi uniformu Maďarskej gardy.

Žid antisemita? Utajený pôvod maďarského extrémistu

Pohlavár maďarskej krajnej pravice Jobbik sa prihlásil k židovskému pôvodu.

Bol profesionálny maďarský politik v drese extrémistického Jobbiku a na ustanovujúce zasadnutie Európskeho parlamentu prišiel v uniforme zakázanej Maďarskej gardy. Zo svojich nenávistných výpadov nevynechal ani Slovensko - vraj nás treba pre jazykový zákon dočasne vylúčiť z únie -, ale prekypoval najmä odporom voči všetkému židovskému. Pred dvoma rokmi vyhlásil, že umelci židovského pôvodu utláčajú maďarskú národnú kultúru, ponižujú maďarskú svätú korunu aj svätú pravicu - svätoštefanskú relikviu uloženú v Chráme svätého Matiáša. Jediná vec, ktorú vraj Židia dali ľudstvu, je zaprášená kamenná tabuľa s desiatimi prikázaniami. Teraz prišiel šok. Tridsaťročný Csanád Szegedi zistil, že je Žid, a verejne sa k tomu priznal.

Utajený pôvod

Na pôvod Szegediho a jeho starých rodičov upozornili ako prví jeho spolustraníci z Jobbiku, kde bol donedávna podpredsedom. Sám Szegedi vraj o svojich židovských koreňoch nevedel a pátrať začal až po upozornení. Zistil, že jeho stará mama prežila tábor smrti v Osvienčime. Na stránkach nacionalistického týždenníka Barikád, ktorý Szegedi spoluvlastní, sa potom vo veľkom rozhovore priznal k svojmu pôvodu. V Jobbiku začalo narastať napätie, ktoré - vraj iba nepriamo - viedlo k vylúčeniu bývalého podpredsedu zo strany. Po verejnom priznaní navštívil Szegedi budapeštianskeho rabína Slomóa Kövesa, kde sa aj v súkromí kajal za svoj predchádzajúci život.

Náboženský problém

Aký má byť postoj židovskej obce k antisemitskému Židovi? Hlavu si nad tým lámali viacerí rabíni. „Csanád Szegedi ma vyhľadal ako súkromná osoba. Ako rabín som povinný prijať človeka, ktorý sa ocitol v krízovej situácii. Takéto stretnutie nie je o udeľovaní rozhrešenia, ale o možnosti zmeny životnej cesty. Aj pre mňa to bolo vnútorne ťažké, ale o veciach, ktoré na stretnutí odzneli, nemôžem hovoriť. Viaže ma k tomu diskrétnosť. Môžem povedať len toľko, že požiadal o prepáčenie,“ opísal rabín. Podľa židovskej vierouky má každý človek slobodnú vôľu a kedykoľvek môže napraviť predošlé zlé skutky. „V prípade Csanáda Szegediho si myslím, že je už v procese zmeny a prehodnocovania, a všetci máme záujem na tom, aby sa ten proces skončil pozitívne. Teraz to záleží už len na ňom,“ dodal mladý rabín, ktorý neváhal v tomto pikantnom prípade obrátiť sa s prosbou o pomoc na skúsenejších kolegov.

Celá náboženská obec tak začala s plnou vážnosťou riešiť otázku, či môže byť antisemita a podpredseda strany hlásajúcej antisemitizmus ešte považovaný za Žida. „Kto sa raz ako Žid narodil, Židom ostáva až do svojej smrti. To hovorí Talmud. V našom prípade má hriešnik dve povinnosti. Nech napraví svoje predchádzajúce nesprávne konanie a vystúpi proti ideológii, ktorá poškodzuje židovské spoločenstvo, a nech osobne a verejne požiada o odpustenie členov náboženskej obce. Povinnosťou obce je okamžite mu odpustiť,“ konštatuje rabín Baruch Oberlander z Rady rabínov pre strednú a východnú Európu. Aj Oberlanderovi predkovia prežili holokaust a po vojne opustili Európu. Sám rabín sa v roku 1989 vrátil z Ameriky do Budapešti, aby sa venoval vzdelávaniu detí zo židovských rodín, ktoré prežili tábory smrti.

Názory na Szegediho počin sa, pravdaže, rôznia. „Szegedi bol politik z povolania, prišiel o politickú kariéru aj o živobytie. Ľudia ako on sa nemenia, možno chce teraz ťažiť zo svojho židovstva. Ak by bol ešte stále socializmus, možno by bol stranícky funkcionár. Je možné, že rabín Slomó to nevidí?“ píše v reakcii na Szegediho obrátenie prispievateľ do židovského internetového fóra.

Obrátení

V minulosti sa už viacero radikálov dostalo do situácie, keď ich dovtedajšie presvedčenie bolo konfrontované s nečakaným zistením o ich židovskom pôvode. Jedným z tragických prípadov bol americký neofašista Daniel Burros. V šesťdesiatych rokoch minulého storočia bol členom Americkej nacistickej strany, verejne deklamoval svoju nenávisť k Židom a zbožňoval Hitlera. Keď New York Times priniesli informácie o jeho židovskom pôvode, Burros to neuniesol a spáchal samovraždu. Známy je aj príbeh poľského skinheda Pawela Bromsona a jeho manželky Oly. Zosobášili sa, keď mali osemnásť rokov, a obaja patrili k tvrdému skinhedskému jadru. Bromsonova manželka však zistila, že má židovských predkov. Bála sa to povedať svojmu mužovi, preto začala pátrať po jeho rodine a zistila, že aj jeho predkovia sú Židia. Manželia prežili obrovský šok, vyhľadali však rabína a svoj dovtedajší život oľutovali.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní