Zlatá baňa teroristov! Dotuje ich internetový predaj vzácnych pamiatok

Na českom internete ponúkajú archeologické nálezy, ktoré pomáhajú financovať organizácie ako Islamský štát a al-Káida.

Zlodeji rabujú archeologické náleziská a nezastavia sa pred ničím. Detektoristi už vykradli značnú časť našich nálezísk, ich náprotivkom sú moslimskí radikáli, ktorí drancujú lokality bagrami.

Teraz je špinavý tovar aj na českých internetových stránkach. Predajcovia núkajú nálezy z území ovládaných teroristami a internetové obchody garantujú, že ide o originály. Akoby im nedochádzalo, že takto pomáhajú financovať organizácie ako Islamský štát a al-Káida.

Dedičstvo ľudstva na predaj

„Predám perfektne opracovaný kamenný nástroj s dokonalou patinou. Červená farba sú oxidy železa vyzrážané na povrchu prehistorického nástroja.“

„Ponúkam tri hroty šípov, perfektne mikroliticky opracovaných. Na predaj - archeologický nález predstavuje neuveriteľne veľký pästný klin. Lokalita západná Sahara, Maroko, staršia doba kamenná, vek okolo 1 milión rokov. Na hranách krásne vidieť opracovanie a nástroj je sfarbený hnedou patinou, ktorá je dôkazom, že bol skutočne vyrobený v dávnych dobách...“

Na takéto inzeráty možno bez problémov naraziť už aj na českých weboch. Záujemcovia si môžu objednať čokoľvek, hneď vedľa kabeliek z Číny či bižutérie sú v ponuke archeologické nálezy.

Predáva sa všetko - od pravekého umenia a prehistorických predmetov z úsvitu ľudstva cez keltské mince, rímske predmety až po stredoveké nálezy. Na predaj je dnes doslova kultúrne dedičstvo ľudstva.

„To, čo sa deje, je doslova hromadná vykrádačka,“ hovorí náš zdroj, ktorý sa venuje boju s kriminalitou s archeologickými artefaktmi a z toho dôvodu chce zostať v anonymite. Podľa neho dosahuje archeokriminalita obrovské rozmery.

Na Slovensku sa v tejto trestnej činnosti pohybuje minimálne tisícka ľudí, od pešiakov vykrádajúcich náleziská s detektormi po priekupníkov na vrchole pyramídy. Hoci viacerých páchateľov sa podarilo usvedčiť, ide len o vrchol ľadovca. Medzinárodná sieť je ešte väčšia a funguje ako mafia.

Čítajte viac:

Barbarstvo či biznis? Ničenie pamiatok radikálmi je možno iba divadlo

Špinavý kšeft

Tak, ako sa bezostyšne drancujú vzácne lokality po Slovensku, podliehajú nájazdom zlodejov aj tie vo svete. Zbohatlíkom, ktorí chcú machrovať v obývačke archeologickými originálmi, stačí lusknúť prstami a získajú ich.

Okolnosti nálezu ich nezaujímajú a verejnosť ich neuvidí - podobne, ako keď má doma niekto ukradnutého Rembrandta. Dnes navyše k tomuto špinavému obchodu pristupuje ďalší rozmer - podpora teroristov z organizácií ako Islamský štát a al-Káida.

V rozvrátenej štruktúre štátov, kde pôsobia, nežijú zďaleka len z predaja ropy a vyberania „výpalného“ od obyvateľov. Islamský štát archeologické pamiatky nielen vyhadzuje do vzduchu, ťaží ich buldozérmi. Tovar následne putuje ďalej. Problém sa netýka len Blízkeho východu, ale aj severnej Afriky.

„Tá mala smolu na občianske vojny a následne na diktátorov, čiže archeológovia tam nemohli bádať, a teraz sa k dosiaľ neprebádaným náleziskám dostali pomätenci, ktorí ľuďom odrezávajú hlavy,“ opisuje náš zdroj.

„Začalo sa to po smrti Kaddáfího, do toho prišiel Egypt, Sýria a ďalšie konflikty a po ovládnutí územia teroristami sa začal ohromný biznis s nálezmi nevyčísliteľnej hodnoty. Doslova ničenie civilizácie.“

Pri artefaktoch predajcovia deklarujú, že pochádzajú z území, ktoré majú alebo mali pod kontrolou teroristi. V aktuálnej ponuke na českých weboch sme našli archeologické nálezy zo severného Mali aj zo saharských lokalít v Líbyi, Alžírsku, Maroku a Mauritánii, kde operuje hneď viacero teroristických organizácií.

Čítajte viac:

Pozor, namiesto pravého českého krištáľu si môžete kúpiť fejk z Číny!

Zisky z tohto špinavého obchodu majú takú významnú úlohu, že podľa antiteroristického servera Rewards od Justice ponúkajú USA odmenu 5 miliónov dolárov za informácie vedúce k narušeniu obchodovania teroristov s kradnutými archeologickým nálezmi.

Podiel na financovaní teroristov majú všetci v reťazci tohto kšeftu - od miestnych vykopávačov cez pašerácke gangy a predajcov v Európe po konečného zákazníka - napríklad v našom meste. Internet hrá biznisu do karát.

To, čo sa kedysi odohrávalo na utajených schôdzkach či na akciách maskovaných ako burzy starožitností, funguje ešte ľahšie vo virtuálnom svete. Predaj veselo pokračuje a už vo chvíli písania tohto článku pribudol k ďalším predmetom oznam: „Predané.“

Vážny zločin

Oslovili sme viacerých predajcov, vystupovali sme ako súkromný zberateľ. „To, čo nájdete na webe, máme na sklade, za pravosť môžem ručiť. Momentálne mám ďalšie pästné kliny z doby kamennej, hroty šípov z neolitu aj pazúrikové jadrá, v prípade záujmu sa pozriem na ďalšie kúsky.“

Na ďalší inzerát nám odpovedal predajca: „Mám aj iný materiál, všetky vzorky sú originály. Okrem webu mám aj nejaké ďalšie veci.“ Predajcovia v e-mailoch tvrdili, že nálezy osobne vykopali, čo je absurdný výmysel pri lokalitách, kde ide o krk nielen obrazne, ale doslovne.

Navyše, väčšina štátov prísne trestá kradnutie artefaktov aj ich vývoz. Vývoz archeologických predmetov je zakázaný aj u nás - rovnako však zákon zakazuje dovoz predmetov na územie našej republiky, ak pochádzajú z trestnej činnosti, majú neznámy pôvod alebo nemajú vývozné povolenia.

„Tieto veci museli prepašovať vo veľkom objeme, lebo artefakty v ponuke sú relatívne lacné, čiže neplatili clo a keďže sú kradnuté, nemajú, samozrejme, ani vývozné povolenia zo štátov, kde sa našli,“ podotýka náš zdroj.

Weby, na ktorých sa artefakty predávajú, garantujú, že nejde o podvrhy, ale o originály. V praxi to vlastne značí, že nie sú podvodníci s falzifikátmi - ale ešte väčší zločinci. Pri archeokriminalite totiž ide o celý zoznam trestných činov.

Okrem dovozu či vývozu je trestné každé vykrádanie archeologického náleziska, v prípade, že ide o národnú kultúrnu pamiatku, je sadzba až desať rokov. Pri predaji ide o nedovolené podnikanie a daňové delikty.

Okrem toho napríklad o všeobecné ohrozenie, keďže detektoristi rozkopávajú bojiská z vojny či rozmontovávajú granáty. K tomu treba prirátať pašovanie aj nedovolené ozbrojovanie - podľa skúseností má často vykrádač v držbe nelegálnu funkčnú zbraň.

Na ilustráciu pritom stačí prípad spred pár mesiacov z USA. Tam odhalili vykrádača, tamojšieho lekára anestéziológa, a hrozí mu až 98 rokov za mrežami. Komentovali to jednoznačne: „Zbieranie artefaktov na verejnom priestranstve nie je neškodná zábava, je to vážny zločin.“

Katastrofálne

Detektoristi nielen kradnú, ale navždy zničia nálezisko - len odborný archeologický výskum môže odhaliť fakty a súvislosti o rozmanitých kultúrach, ktoré tam žili pred nami. Táto rabovačka, žiaľ, uniká zodpovedným. Podľa našich informácií je stíhanie archeokriminality v slovenskej polícii na chvoste záujmu, alarmujúco nízky je aj personálny stav.

„Je to smiešne - hráme sa na národ a máme vládu, ktorá dookola navonok deklaruje vzťah k histórii, Fico s Kaliňákom odhaľujú pamätníky a chvália sa cyrilometodským dedičstvom, ale je to len prázdna fraška. To, že sa tu vo veľkom rozkrádajú nálezy vrátane tých veľkomoravských, nikoho z nich netrápi,“ komentuje náš zdroj.

Ukradnuté nálezy vraj tvoria oveľa väčší celok ako ten, ktorý máme v múzeách. Napríklad mince, ktoré patria k najstarším, aké sa na Slovensku razili a nikde inde sa nenašli - nádherné mince typu divinka z laténskej doby -, sa dajú bežne kúpiť na slovenských a českých burzách a weboch.

Vďaka detektoristom sú z väčšej časti ukradnuté z nálezísk a beznádejne rozpredané do sveta. Situácia na Slovensku je zlá, no ešte horšia je v Česku. Podľa odborníkov sa Česko pre benevolentné zákony stáva vyhľadávaným útočiskom medzinárodného obchodu s kradnutými archeologickými nálezmi a pamiatkami.

Podiel slovenskej aj českej polície na medzinárodnom boji proti takémuto obchodu je podľa hmatateľných výsledkov žalostný. „Policajný zbor doposiaľ nezistil, že by sa na území Slovenska vyskytli archeologické nálezy alebo kultúrne pamiatky pochádzajúce z území, ktoré ovládali, respektíve ovládajú teroristické organizácie,“ odpovedal nám hovorca Martin Wäldl zo slovenského policajného prezídia.

Z prezídia českej polície nám odpísal hovorca David Schön: „Nemám informácie o týchto prípadoch, vývoz aj dovoz pamiatok sú pod prísnym dohľadom...“

Tieto tvrdenia nepotrebujú komentár pri weboch plných pašovaných artefaktov od Turkménska cez Blízky východ a severnú Afriku po americký kontinent. Otázku, či sa podarilo za posledné roky zachytiť pašované archeologické nálezy, sme položili aj colným správam.

„Colná správa Českej republiky takýmito informáciami nedisponuje,“ odpovedali nám od našich susedov a podobne reagovala hovorkyňa slovenskej Finančnej správy, pod ktorú spadá Colná správa, Patrícia Macíková: „Colníci počas roka takýto záchyt nezaznamenali.“

„Je to katastrofálne, medzinárodná hanba. Nesmieme to nechať len tak, lebo ak teraz nezakročíme, bude to navždy stratené,“ hovorí náš zdroj. „Musíme poslať fakty do medzinárodných organizácií, Europolu, Interpolu, UNESCO, ambasádam štátov, aby sa to konečne rozhýbalo a zachránili sme aspoň zvyšky nášho spoločného dedičstva.“


VIDEO Plus 7 Dní