Zlí dedkovia: Za najväčšou lúpežou v dejinách Anglicka sú dôchodcovia

Britských penzistov, ktorí vylúpili trezorovú firmu, uznali za vinných. V marci sa dozvedia rozsudok.

Najväčšia lúpež v dejinách Anglicka, pri ktorej počas vlaňajšieho predĺženého veľkonočného víkendu z trezorovej firmy v londýnskej štvrti klenotníctiev zmizol lup v hodnote 200 miliónov libier, pozná mená vinníkov. Stál za ňou sedemčlenný gang riadený britskými dôchodcami. Hovorili si milionárski krtkovia, no britská tlač ich premenovala na zlých dedkov. Hlavný strojca lúpeže Brian Reader má 76 rokov.

Pred firmu Hatton Garden, ktorá bezpečnostné schránky strážila a spravovala, prišiel autobusom. Na seniorský lístok, čo ho oprávňovalo voziť sa zadarmo.

John Collins má o rok menej, Terry Perkins 67 a Daniel Jones 58 rokov. Britské súdnictvo usvedčilo aj 60-ročného Williama Lincolna a Carla Wooda, mladšieho o dva roky. Len Hugh Doyle, ktorý ukrýval časť ukradnutej koristi, ešte nemal päťdesiat. Má len 48. Všetkých sedem má spolu päťsto rokov. Usvedčení zlodeji sa dozvedia výšku trestov v marci.

Na Sherlocka nezabudli

Reader je známa firma z minulosti. Má za sebou viacero ozbrojených lúpeží. Denník Independent vypátral, že bol zapojený aj do vykradnutia bezpečnostných schránok banky Lloyds na londýnskej Baker Street.

Počas lúpeže v septembri 1971 zmizli cez pätnásťmetrový tunel pod neďalekou reštauráciou tri milióny libier. Nadšený rádioamatér vtedy zachytil rozhovor dvoch zločincov cez vysielačky. Policajti vedeli o lúpeži už v čase, keď prebiehala. Nedokázali jej však zabrániť. Netušili, o ktorú banku ide. A z koristi do dnešného dňa objavili asi len 250-tisíc libier.

Sebavedomí lupiči vtedy na stenu trezoru, ktorý vyplienili, napísali: „Sme zvedaví, ako si s tým Sherlock Holmes poradí.“ Policajti z tohto zločinu doteraz usvedčili len jedného - Tonyho Gavina. Odsedel si zaň dvanásť rokov. Ostatní unikali aj preto, že mali kumpána v radoch polície, skorumpovaného detektíva Scotland Yardu Aleca Eista. Ten sa dlhé roky staral o to, aby ostatných nechytili.

Zlodeji mu za jeho služby podľa denníka Independent platili šperkmi ukradnutými práve na Baker Street. Eistovi na to prišli až v roku 1977, keď musel po súdnom procese službu opustiť. O pár rokov zomrel.

Zlodeji pri rabovaní schránok objavili vo vlastníctve jedného z vtedajších politikov aj snímky zo zneužívania detí. Znechutení ich porozhadzovali po dlážke a dúfali, že polícia bude konať. Policajti ich museli objaviť, no k ničomu nedošlo.

„Gang bol zhrozený, keď sa nič nedialo,“ citoval The Mirror jeden zo svojich zdrojov. Udalosť sa dostala aj na filmové plátna. Film Bankový kuriér (Bank Job) nakrútil pred ôsmimi rokmi austrálsky režisér Roger Donaldson a hlavnú úlohu zveril Jasonovi Stathamovi.

Polícia terčom výsmechu

Vlaňajšia lúpež v Hatton Garden mala podobný scenár. Zlodeji sa ku skrinkám, kde miestni klenotníci ukrývali svoje poklady, prebúrali vďaka ťažkej technike - špeciálnymi vrtákmi, ktoré si poradili aj s päťdesiatcentimetrovou stenou zo železobetónu, za ktorou sa ukrývali bezpečnostné schránky. Dnu ich pustil spoločník, ktorého identitu polícia stále nepozná.

Ešte pred vstupom do budovy vyradili sofistikovaný poplašný systém. Nie dôsledne, jeden alarm sa predsa len spustil. Privolaný policajt však pri kontrole miesta nič neobjavil a budovu zasa opustil. Zlodeji, ktorí boli po celý čas vnútri, mohli pokračovať v práci.

Verejnosť správa pobavila, policajti sa zasa stali terčom výsmechu. Zlodeji napokon vyplienili 73 z 999 trezorových schránok. Ukradli zlato, šperky a hotovosť vo výške 14 miliónov libier. Všetko spolu v celkovej hodnote vyše 200 miliónov. Pokojne vyšli von a ušli v pristavenej dodávke.

Pracovníci až v utorok, deň po sviatkoch, prišli na to, že ich okradli. Ktovie, do akej miery Readera trápi, koľko rokov vyfasuje. Podľa britských médií mu diagnostikovali rakovinu prostaty.

Peňazí vraj mohol mať dosť, no nedokázal odolať „poslednej“ ponuke - pokúsiť sa o ďalšiu lúpež. Polícii unikal jednoduchým spôsobom. Keď sa nad ním sťahovala slučka, ušiel do zahraničia. V roku 1982 údajne rovno z pojednávania.

Z mäsiara zlodej

Reader sa narodil v dokoch v Deptforde v júni 1939. Otec rodinu opustil krátko po konci 2. svetovej vojny. Brian ako najstarší syn sa mal postarať o rodinu. Aj sa chvíľu snažil živiť poctivo. Zamestnal sa v mäsiarstve, no veľmi rýchlo ho zlákali krivé chodníčky.

Už ako jedenásťročný sa vlámal do piatich obchodov, za čo si vyslúžil podmienku na dvanásť mesiacov. O dôvod viac mať sa pred policajtmi na pozore.

Rýchlo sa z neho stal skúsený lupič. Navonok však naďalej vystupoval ako džentlmen. Užíval si dobré jedlo i vínko. Chodil lyžovať do francúzskeho zimného strediska Méribel, túlal sa Benátkami, spravil si kapitánske skúšky a plavil sa na plachetnici, kam sa mu zachcelo. Až doteraz sa nevedelo, že má prsty aj v lúpeži na Baker Street.

Oženil sa v roku 1964, manželka Lynn však po šiestich rokoch umrela na rakovinu. Aj preto opustil Britániu a do krajiny sa vrátil až vtedy, keď ochorela jej mama.

Po návrate sa dal dokopy s ganstrom Kennethom Noyom. Spoločne ich obvinili z toho, že v záhrade dobodali nožom jedného z policajtov, ktorý viedol vtedajšie vyšetrovanie. Neskôr však obvinenie stiahli.

Bude nový film

Ako píše agentúra Reuters, poslednú lúpež v Hatton Garden plánovali zlodeji tri roky. Pravidelne sa stretávali v krčme v Islingtone v severnom Londýne, kde všetko vymýšľali. Daniel Jones už v auguste 2012 začal na internete pátrať po vŕtačke, ktorá by si poradila aj s hrubými oceľovými plátmi.

Podľa denníka The Guardian je už teraz jasné, že aj príbeh poslednej lúpeže sa dočká sfilmovania. Scenár si vzal na starosť Simon Cluett, pričom cieľom producentov je snaha ponúknuť divákom čo najvernejší príbeh hlavných aktérov lúpeže.

„Práve zisťujeme, čo do filmu dať môžeme a čo nie,“ prezradil jeden z jeho tvorcov Jezz Vernon. Policajti sa zasa snažia získať čo najviac z posledného lupu späť. Časť ukradnutého zlata a šperkov vraj objavili schovanú na cintoríne v hroboch rodinných predkov jedného zo zlodejov.