Iracký diktátor: Saddámovi Husajnovi sa sen o „mierovom“ superdele nesplnil.

Zničujúca zbraň Saddáma Husajna: Mohol ňou ovládnuť arabský svet

Vražda kanadského konštruktéra Geralda Bulla zastavila projekt Babylon. Skrývalo sa za ním superdelo pre irackého diktátora.

Potretej vojne v Perzskom zálive a americkej invázii do Iraku v roku 2003 našli vojaci na niekoľkých miestach časti akéhosi veľkého potrubia z mimoriadne kvalitnej ocele. Museli tam ležať už dosť dlho, pretože začínali hrdzavieť.

Experti, ktorí sa na ne prišli pozrieť, len pokývali hlavou a odišli. Vedeli, o čo ide. Po nich prišli iní odborníci a záhadné rúry rozrezali. Málokto z okoloidúcich tušil, že práve ničili časti tajnej zbrane Saddáma Husajna, ktorá, našťastie, nikdy neuzrela svetlo sveta. Boli to kusy hlavne obrovského dela, ktoré by dokázalo bez problémov zničiť aj družicu na obežnej dráhe.

Nie je to žart. Ani fantazírovanie. Pre diktátora mal superdelo postaviť jeden z najuznávanejších delostreleckých konštruktérov sveta Kanaďan Gerald Bull. Nestihol.

Vražda

Bruselská štvrť Uccle patrí medzi najluxusnejšie v belgickej metropole. Slepá ulička Francois Folie sa končí rozsiahlou rezidenciou Minerva, strácajúcou sa medzi stromami. Dáma so psíkom krúti hlavou, keď fotografujeme vchod číslo 28. Na udalosť, ktorá sa tam udiala pred viac než štvrťstoročím, si už málokto spomenie.

Večer 22. marca 1990 tam zavraždili jedného z obyvateľov luxusnej rezidencie. Susedia ho poznali ako doktora Giltaura. Šesťdesiatdvaročného muža zastrelil neznámy páchateľ v okamihu, keď odomykal svoj trojizbový apartmán na šiestom poschodí. Padlo päť výstrelov.

Tri guľky mierili do chrbta a dve do hlavy. Vrah potom odišiel bez toho, aby si ho niekto všimol. Nešlo o lúpežnú vraždu. To bolo policajtom jasné hneď, ako prišli na miesto činu. Z bytu nič nezmizlo. Nikde nebolo nič rozhádzané.

Vrah dokonca nevzal ani kufrík s 20-tisíc dolármi v hotovosti, ktorý mal mŕtvy pri sebe. Jasné tiež bolo, že vraždil profesionál. Dokazovali to dve rany istoty do hlavy. A fakt, že nič si nevšimol a nezačul ani sused doktor Brutsaert.

Čítajte viac:

Pompéznosť aj prázdnota: Čo prezrádzajú sídla diktátorov?

Kto bol v pozadí?

Vyšetrovatelia rýchlo prišli na to, že mŕtvy doktor Giltaur je v skutočnosti špičkový balistický expert Kanaďan Gerald Bull. To menilo situáciu. A riadne. Adeptov na objednávateľov vraždy bolo odrazu viac než dosť. Bull totiž ležal v žalúdku mnohým. Pre koho vrah pracoval? Pre americkú CIA, britskú MI6 či izraelský Mossad?

Do úvahy prichádzala aj iránska tajná služba Vevak a tiež viacero tajných služieb krajín, proti ktorým v minulosti Bull pomohol zvýšiť dostrel kanónov ich protivníkov. Vylúčiť sa nedala ani iracká tajná služba Saddáma Husajna, pre ktorého síce Bull pracoval, no podľa všetkého mal v úmysle spoluprácu s diktátorom skončiť.

K tomuto variantu sa stále prikláňa aj jeden z Bullových synov. Myslí si, že otca dal zlikvidovať Saddám Husajn, keď dospel k záveru, že superzbraň dokončia aj bez neho. Najčastejšie sa však skloňovala skratka izraelského Inštitútu pre spravodajské a špeciálne operácie. A v Mossade po rokoch čiastočne priznali, že to bola ich práca. Napriek tomu vrah či vrahovia sa dodnes pred súd nepostavili.

Vizionár

Gerald Vincent Bull sa narodil v roku 1928 v North Bay v kanadskej provincii Ontario asi 350 kilometrov od Toronta. Už počas štúdií na strojníckej fakulte univerzity v Toronte sa ukázal ako mimoriadny talent.

Bez problémov sa zamestnal v Kanadskom zbrojárskom výskumnom a vývojovom zariadení - CARDE, kde hneď vzbudil pozornosť vyriešením problému, ktorý tamojších vedcov už dlhšie trápil. Išlo o aerodynamický tunel pre nadzvukové rýchlosti.

Vtedy sa v jeho hlave zrodila myšlienka, ktorá sa stala jeho celoživotným snom. Vystreľovať druhý a tretí stupeň kozmickej rakety z dela. Vysmiali ho, no on sa nevzdal. Podarilo sa mu napokon získať prostriedky, aby na ostrove Barbados vybudoval výskumné stredisko HARP (High Altitude Research Program, čiže Program výskumu veľkých výšok).

Po viacerých pokusoch dokázal vystreliť 180-kilogramový projektil až do výšky 150 kilometrov. Hlaveň dela merala 36 metrov. Došli mu však peniaze a ďalšie nezískal.

Konzultant

Bull sa potom sústredil na konvenčné delostrelectvo. Vo výskumnom komplexe v Highwatere poskytoval rôzne konzultácie vojenským expertom z celého sveta. Pozornosť zameral na asi najrozšírenejší kanón na svete, poľnú húfnicu kalibru 155 milimetrov. Vyvinul nové náboje, ktoré mali o 50 percent väčší dostrel.

Veľmoci však o Bullov objav záujem neprejavili, zato iné krajiny mali obrovský záujem. Do Highwateru prichádzali vojenské delegácie z Izraela, Egypta, Číny, Taiwanu, Venezuely, Čile, Líbye a Iránu.

Nechýbali ani zástupcovia krajín rozvojového sveta, ktoré viedli lokálne vojny. Ako to už v zbrojnom priemysle a obchode so zbraňami býva, nie všetko môže na svetlo božie. Keď reportéri BBC v roku 1980 odhalili ilegálne obchodovanie so zbraňami, do ktorého boli zapojené aj politické špičky v USA, stal sa Bull obetným baránkom.

Odsúdili ho na jeden rok väzenia a pokutu vo výške vyše stotisíc dolárov. Cítil sa zradený a zneuctený. Za mrežami vo väznici Allenwood v Pensylvánii nestrávil Bull ani polovicu trestu. Keď ho prepustili, emigroval do Európy. Usadil sa v Bruseli a opäť sa venoval poradenstvu v oblasti balistiky. Úspešne.

Rehabilitácia

V roku 1985 sa Gerald Bull dožil niečoho, čo by sa dalo považovať za rehabilitáciu. Pozvali ho do USA, kde vystúpil ako čestný hosť na konferencii DARPA v Arlingtone vo Virgínii.

DARPA je agentúrou ministerstva obrany USA zodpovedajúcou za výskum a vývoj nových vojenských technológií. Bull tam opäť nastolil svoju dávnu myšlienku zostrojenia obrovského dela so 150-metrovou hlavňou a metrovým kalibrom, ktoré by mohlo vystreľovať družice na obežnú dráhu.

Zožal síce potlesk, no keď predložil o rok oficiálny návrh, dali ho bokom. Potom sa objavili na scéne agenti Saddáma Husajna. S otázkou, či by pán doktor nechcel navštíviť Bagdad. Bull v tom nevidel nič zlé. Veď radil už kdekomu. Navyše sa cítil poctený, pretože iracký vládca poňho poslal do Ženevy osobitné lietadlo.

Bull nechcel veriť vlastným ušiam. Iračania od neho chceli pomoc pri vypustení vlastnej družice na obežnú dráhu. Mierový program. Navrhol im svoj sen - superdelo - a oni súhlasili.

Ešte sa dohodli na niekoľkých „maličkostiach“ týkajúcich sa napríklad vyriešenia ich problémov s raketami Scud, ktoré mali ešte od Sovietov, či postavenia dvoch špeciálnych samohybných húfnic a na svete bol kontrakt za neuveriteľných 25 miliónov dolárov.

Babylon

Bull dal veľmi rýchlo dohromady tím špičkových odborníkov. S mnohými pracoval kedysi na projekte HARP. Delo, ktoré nazval Babylon, malo úžasné parametre. Hlaveň bola hrubá 30 centimetrov a dlhá 156 metrov s priemerom jeden meter. Celé zariadenie malo mať po dokončení hmotnosť až 2 100 ton.

Projekt bol prísne utajovaný, rovnako ako výroba menšieho prototypu nazvaného Baby Babylon, ktorý dokončili a úspešne vyskúšali v roku 1989.

Kvôli utajeniu, no tiež pre medzinárodné embargo na dovoz strategického materiálu jednotlivé časti Babylonu i Baby Babylonu objednávali na rôznych miestach sveta a dopravovali na rôzne adresy mimo Iraku. Najmä do susedného Jordánska.

Precitnutie

„Saddám Husajn je tvrdohlavý, prefíkaný a krutý megaloman. Má sklony púšťať sa do veľkého rizika a drastických akcií, len aby uspokojil svoje ego.

Ak by vlastnil jadrovú zbraň, zaútočil by na Izrael, aby získal nadvládu nad celým arabským svetom. Je ochotný konať hneď, ako sa mu naskytne príležitosť, aj s vedomím, že príde odveta,“ píše sa v psychologickom posudku, ktorý vypracoval Mossad v roku 1981.

V tom istom roku Tel Aviv prekazil diktátorovi sen o irackej atómovej bombe. Siedmeho júna izraelské letectvo nečakane zaútočilo na nukleárne výskumné stredisko v Tuwaite neďaleko Bagdadu a zničilo jadrový reaktor Osirak, ktorý bol už pred spustením.

Bull prekukol Saddámove „mierové zámery“ so superdelom. Bolo to vtedy, keď si uvedomil, že Babylon bude mieriť práve na Izrael a jediným výstrelom môže pozabíjať tisícky ľudí?

Nevedno, či to pohlo jeho svedomím. Skôr však nie, pretože pri napĺňaní sna o superdele na také veci nemyslel. Aby si ho splnil, zapredal by dušu diablovi, hovorili viacerí ľudia z jeho okolia. No cítili vraj, že Bull chce pre niečo z projektu Babylon vycúvať.

Možno sa zľakol vyhrážok, že ak so Saddámom neskončí, nedopadne dobre. Vedel, že to nie sú plané reči, pretože sa mu niekoľkokrát pred smrťou vlámali do bytu. Nič nevzali, len mu dali najavo, že „sme tu“.

Koniec projektu

Bullova smrť znamenala koniec projektu Babylon. Ak si irackí experti mysleli, že superdelo dokončia aj bez neho, mýlili sa. Časti projektu síce poznali, ale celková koncepcia bola len v Bullovej hlave. Nik nebol schopný nahradiť ho. Navyše Bullov tím sa po šéfovej smrti rozpadol a odborníci sa rozutekali po celom svete.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].