Zo sirôt vraždiace stroje: Islamisti učili zabíjať aj trojročné deti

V bývalom irackom sirotinci vychovávali islamisti detských bojovníkov. Učili ich aj vraždiť,

Svätá vojna, ktorú vyhlásil Islamský štát svetu, sa neštíti ničoho. Po ústupe rebelov z pozícií v irackom Mosule vychádzajú na povrch otrasné dôkazy o tom, ako džihádisti manipulovali s deťmi a pripravovali ich na svoje teroristické operácie. Jedným z takýchto zariadení bol niekdajší sirotinec na východe mesta, ktorý sa po obsadení militantmi stal výcvikovým táborom pre najmenších. Vymývanie mozgov tu bolo na dennom poriadku. Prinášalo svoje trpké ovocie.

Hoci po tvrdých bojoch museli islamisti zariadenie opustiť už v októbri minulého roku, doteraz v ňom zostali dôkazy o ich surových praktikách. Presvedčili sa o tom reportéri Reuters počas nedávnej návštevy už uzatvoreného objektu.

Detskí bojovníci: Po tvrdom vymývaní mozgov ich teroristi vysielajú do bojov.
Detskí bojovníci: Po tvrdom vymývaní mozgov ich teroristi vysielajú do bojov.
Foto: Internet

Najprv nárek, potom odsudzovanie

„Keď chlapci prišli do tohto výcvikového tábora, plakali a pýtali sa na svojich rodičov, ktorí sa stratili počas besnenia rebelov v severnom Iraku v roku 2014,“ spomína pracovník niekdajšieho sirotinca. „Stačilo však niekoľko týždňov neustálej manipulácie a oni doslova absorbovali nekompromisnú ideológiu rebelov.“

Deti od troch do šestnásť rokov, zväčša z radov šiitských moslimov a menšiny jezidov, nedokázali tvrdému nátlaku vzdorovať. Po intenzívnej prevýchove, ktorú islamisti nazývali štúdiom, začali označovať svoje rodiny za odpadlíkov.

V tábore ich systematicky spracovávali a selektovali. Chlapci boli oddelení od dievčat a najmenších. Tým starším vštepovali svoju ideológiu a trénovali ich, aby sa stali takzvanými deťmi kalifátu, čo má byť sieť informátorov a bojovníkov využívaných džihádistami na podporu teroristických operácií.

Regrúti: Výchova detí na boj nebola v Mosule ojedinelá.
Regrúti: Výchova detí na boj nebola v Mosule ojedinelá.
Foto: profimedia.sk

Tvrdá manipulácia

Komplex v mosulskom obvode Zuhur bol jedným z viacerých výcvikových zariadení po celom meste. Dnes je uzatvorený irackými ozbrojenými silami. Reportéri však mali možnosť uvidieť aspoň časť z toho, akým spôsobom rebeli pristupovali k budúcim bojovníkom.

Veľký obraz proroka Mohameda na stene nabádal „študentov“, aby sa naučili jazdiť na koni, strieľať alebo plávať. Na to bol určený veľký bazén, ktorý je v súčasnosti prázdny a zahádzaný odpadkami.

Učebnice si militanti prispôsobili podľa toho, ako im vyhovovali. Napríklad matematika pre štvrtákov obsahovala vojnové príklady a obrázky z bojov, rovnice znázorňovali puškami. Všetko, s čím sa stretávali, malo deťom vštepiť presvedčenie, že vojna, zabíjanie a zbrane sú niečo normálne. Historické knihy, ktoré sa v učebniach zachovali, sa zameriavajú výlučne na prvé roky islamu a rôzne bojové akcie.

Ani výučba jazykov nezostala bez úprav. Takzvaná angličtina pre Islamský štát obsahovala popri bežných výrazoch slová ako armáda, bomby, ostreľovači, mučeník, špión. Napríklad slovo žena bolo zobrazené kresbou beztvarej postavy zahalenej v čiernom nikábe a všetky tváre vrátane zvieracích boli rozmazané v súlade s islamskou doktrínou.

Stratené: Deti vo vojnových oblastiach sú často opustené, prišli o rodiny a zmanipulovať ich nie je ťažké.
Stratené: Deti vo vojnových oblastiach sú často opustené, prišli o rodiny a zmanipulovať ich nie je ťažké.
Foto: Internet

Vraždenie zajatcov

Pracovník sirotinca, ktorý tu nútene pôsobil aj v čase vyvádzania extrémistov, povedal, že dievčatá, ktoré sem z času na čas priviezli, sa museli vydávať za veliteľov radikálov.

Ani po tom, čo bol tábor oslobodený, sa tento muž neodvážil prezradiť svoje meno. Zo strachu pred pomstou fanatikov. Spomína, ako militanti, hlavne z Iraku, učili šiitské deti modliť sa v duchu tradičného sunitského islamu a jezídov prinútili konvertovať. Učili sa naspamäť Korán a trénovali na nádvorí. Ako takýto tréning vyzeral, sa reportéri dozvedeli z videí, ktoré im poskytli tamojší ľudia. Vojenská príprava zahŕňala aj nácvik vraždenia zajatcov.

Ako zamestnanec pokračuje, deti do tohto zariadenia vozili pravidelne nielen z okolia Mosulu, ale aj zo Sýrie. Starší chlapci potom smerovali priamo do táborov v meste Tel Afar západne od Mosulu, na intenzívnu vojenskú prípravu na operácie Islamského štátu.

Po šiestich mesiacoch dostali povolenie, aby navštívili svojich mladších súrodencov u nás. Na jeden víkend. Prišli oblečení v uniformách a mali zbrane,“ hovorí pracovník sirotinca. Vybavuje si, že jeden z nich zahynul počas bojov západne od Bagdadu a opisuje smútok detí, ktoré tu zostali, keď sa správu dozvedeli.

Niekoľko týždňov pred ofenzívou v Mosule ukončil Islamský štát výcvik a poslal chlapcov do strážnych služieb na letisku pri Tel Afare, ktorého sa neskôr zmocnili provládne sily. „Hovoril som im - Keď uvidíte armádu, zahoďte zbraň a povedzte im, že ste siroty. Možno vám nezoberú život,“ dodáva.


  • peg
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní