Senátor Calderoni sa naposledy nezdržal pri černošskej ministerke Kyengeovej, ktorú prirovnal k orangutanovi.

Zvieratá mám rád, vysvetľoval taliansky senátor prirovanie ministerky k orangutanovi

Taliansky senátor Roberto Calderoli nazval černošskú ministerku orangutanom. Keď sa proti tomuto jeho grobianskému správaniu búrili ľudia, pokúsil sa celú situáciu obrátiť na žart. "Bola to poklona, zvieratá mám rád," bránil sa.

Každý parlament má svojho grobiana. Dokonca aj ten taliansky. Hoci o Talianoch sa hovorí ako o džentlmenoch a galantných chlapíkoch, senátor Roberto Calderoli sa nedávno prejavil podobne ako svojho času náš Janko Slota, ktorý okrem iného maďarskú ministerku zahraničia Kingu Gönczovú nazval „strapatou paňou“ a „chuderou, čo premiérovi nesiaha ani po opätky“. No Calderoli išiel ešte ďalej - svoju černošskú kolegyňu, rodáčku z Konga, prirovnal k orangutanovi.

Neodstúpi

„Je dobré, že Cécile Kyengeová je ministerkou, ale mala by to možno radšej robiť vo svojej krajine. Utešujem sa, keď si prezerám na internete fotky vlády. Milujem zvieratá, ale keď vidím obrázky Kyengeovej, nemôžem si pomôcť, musím myslieť na jej podobnosť s orangutanom, hoci nehovorím, že ona ním je,“ žartoval nemiestne Calderoli na víkendovom sneme strany Liga severu, ktorá je známa nacionalistickou politikou. Nedávno sa tiež dôrazne postavila proti návrhu zákona z dielne Kyengeovej, podľa ktorého by talianske občianstvo dostávali deti imigrantov hneď pri narodení - teraz ho získajú až po dovŕšení osemnástky.

Jeho slová okamžite vyvolali vlnu nevôle. Okrem médií si ho ostro podal aj premiér Enrico Letta a prezident Napolitano. Vyzvali ho, aby sa ministerke okamžite ospravedlnil, lebo svojím výrokom „prekročil všetky medze“. Ba ozvali sa i hlasy vyzývajúce na jeho rezignáciu - v Taliansku totiž senátor môže odstúpiť iba z vlastnej vôle, nemožno ho odvolať. To senátor odmietol, no Kyengeovej sa najprv ospravedlnil cez Twitter a napokon jej aj zavolal. Ba poslal jej i kyticu kvetov. Odpoveď ministerky? „Môžeme vtipkovať, ale toto sa už ponáša na trestný čin. Politika má byť založená na obsahu, nie na urážkach,“ odkázala Calderolimu.

Nech ju znásilnia!

Nečudo, že Kyengeová je otrávená. Veď to nebolo po prvý raz, čo bývalá očná lekárka, ktorá sa do Talianska prisťahovala v roku 1983 kvôli štúdiu medicíny a postupne to zo starostky dotiahla až na ministerku, musela čeliť rasistickým útokom zo strany politikov. V máji europoslanec Mario Berghozio naznačil, že nová ministerka by mohla chcieť praktizovať „kmeňovú politiku“, v júni zasa regionálna poslankyňa za Ligu severu Dolores Valandrová na Facebooku reagovala na znásilnenie Talianky somálskym pri-ťahovalcom takto: „Prečo niekto neznásilní ju tak, aby pochopila skúsenosť obete tohto odporného zločinu? Hanba!“ A priložila fotku Kyengeovej.

Mimochodom, Valandrovej jej výrok len tak neprešiel. Pred pár dňami ju padovský súd odsúdil za podnecovanie na sexuálne násilie z rasových dôvodov na podmienečný trest trinásť mesiacov a trojročný zákaz zastávať verejnú funkciu.

Jedenásť mŕtvych pre hlúpy žart

A Calderoli? Cíti sa ublížene. V médiách sa vyjadril, že v žiadnom prípade nešlo o urážku a už vôbec nie rasistickú, lebo je o ňom predsa známe, že zvieratá má rád. Sotva mu to však niekto uverí. Bývalý minister Berlusconiho vlády má už totiž na rováši viacero grobianskych výrokov - a nedali sa vždy vyžehliť kyticou kvetov. Vo februári 2006 si napríklad počas naživo vysielanej televíznej debaty rozopol košeľu a ukázal tričko s karikatúrami urážajúcimi moslimov, ktoré predtým vyšli v dánskych novinách Jyllands-Posten a vyvolali masové protesty. Podobný ohlas mal aj Calderoliho výstrelok - na odvetu zaútočila asi tisícka ľudí na taliansku ambasádu v Bengázi. Výsledkom bolo jedenásť mŕtvych a Calderoli musel - neochotne - odstúpiť z postu ministra.

Už pár mesiacov nato však opäť neudržal jazyk a posmieval sa Francúzom, že ich Taliansko porazilo na svetovom šampionáte vo futbale preto, lebo sú tímom „negrov, moslimov a komunistov“.


  • maca
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní