Zvrátená hra: Na sociálnych sieťach nabáda mladých, aby spáchali samovraždu!

Na ruských sociálnych sieťach ju poznajú pod názvom Modrá veľryba, pod jej vplyvom si deti siahajú na život.

Chcem sa zapojiť do hry - napísal reportér Rádia Slobodná Európa správcovi internetovej hry F58 na ruskej sociálnej sieti VKontakte. „Si si istá? Odtiaľ už nie je cesta späť,“ dočkal sa odpovede novinár, ktorý si vytvoril falošný profil a vydával sa za 15-ročné dievča.

Podobný rozhovor je už niekoľko mesiacov nočnou morou pre rodičov v Rusku a vo viacerých ďalších postsovietskych krajinách. Je totiž vstupnou bránou do nebezpečných online hier známych pod spoločným názvom Modrá veľryba, ktoré sú v lepšom prípade cestou k sebaubližovaniu a v horšom k samovražde.

Bizarné hry

Začiatkom februára objavili raz ráno na sídlisku kirgizského hlavného mesta Biškek mŕtve telo chlapca. Vyskočil z piateho poschodia paneláka vybudovaného v sovietskom štýle. Keďže súdny lekár stanovil čas smrti na niekoľko minút po štvrtej hodine ráno, okamžite sa začali šíriť špekulácie, že chlapcova smrť súvisela s bizarnými internetovými hrami. Okrem názvu Modrá veľryba ich totiž nájdete aj pod názvom Zobuď ma o 4.20. Ďalšie hashtagy, pod ktorými sa podobné nebezpečné zábavky vyskytujú na sociálnych sieťach v ruskom jazyku, sú More veľrýb, Som v hre či F58.

O čo teda ide? Správca hry zadá účastníkom prostredníctvom sociálnej siete, prípadne ďalších aplikácií päťdesiat úloh, každú na jeden deň. Začína sa to pomerne nevinne, napríklad dieťa si má na tele nakresliť niektoré zo spomínaných hesiel, napríklad modrú veľrybu. Každý deň sú však výzvy nebezpečnejšie - týkajú sa napríklad rezania žíl či ďalších foriem sabaubližovania.

Posledná úloha je samovražda. Ak sa dieťa zľakne a odmietne siahnuť si na život, musí čeliť vyhrážkam. „Tvoja matka zajtra ráno nedôjde na autobusovú zastávku,“ prezradila Rádiu Slobodná Európa jedna z účastníčok hry text správy, ktorú dostala, keď odmietla siahnuť si na život. Poriadne ju to zneistilo, keďže jej matka naozaj každé ráno chodí autobusom do práce. Správcu preto na sociálnej sieti zablokovala, ale nestačilo to. „Pred nami neutečieš,“ dostala o niekoľko dní odkaz od ďalšieho používateľa siete VKontakte. Potom vyhrážky, našťastie, ustali.

Skok zo 14. poschodia

Denne sa na ruských sociálnych sieťach podľa moskovského Centra pre verejné internetové technológie objaví asi 4-tisíc hashtagov typu „modrá veľryba“. Zároveň po internete kolujú viaceré fotky detí, ktoré si napríklad vyrezali na telo symboly hry. Niektoré ruské médiá dokonca zverejnili neoverené informácie, že v dôsledku hry si na život siahlo vyše sto ľudí.

Aj v posledných dňoch sa objavili správy o niekoľkých podozrivých prípadoch. „Koniec,“ napísala na sociálnej sieti 15-ročná Julia Konstantinovová z priemyselného mesta Usť-Ilimsk v Irkutskej oblasti. K tomu pridala fotku svojej ruky s vyrezanou veľrybou a spolu so 16-ročnou kamarátkou Veronikou Volkovovou spáchali samovraždu skokom zo 14-poschodovej budovy. Polícia údajne na mieste činu zatkla dvoch chlapcov, ktorí natáčali ich pád. Ako informuje Daily Mail, nedávno ďalšie 14-ročné dievča podobne skočilo z budovy v sibírskom Krasnojarsku, zatiaľ čo v meste Čita sa ďalšia ich rovesníčka hodila pod vlak.

Ruské úrady, ale aj odborníci varujú pred unáhlenými názormi. Je síce pravda, že počet detských samovrážd v postsovietskych krajinách prudko vzrastá a vlani si len v Rusku siahlo na život asi 720 neplnoletých, na druhej strane sa ešte žiadny z týchto prípadov oficiálne nepodarilo jednoznačne spojiť s hrou. Navyše, úrady vlani zadržali 21-ročného Filipa Budejkina a obvinili ho zo zorganizovania ôsmich skupín na internete na podporu samovrážd. Po jeho zatknutí vraj bizarné aktivity na sociálnych sieťach výrazne ustali.

Psychológovia zasa upozorňujú, že je chyba za vlnu samovrážd medzi mladistvými obviňovať len hru, ide o komplexnejší celospoločenský problém. Hlavným dôvodom zúfalých činov mladých ľudí je podľa nich osamelosť, nedostatok lásky, rodinné problémy, ale aj alkoholizmus a užívanie drog.


  • rb
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní