Zvrátené: Chlipníci vo veľkom obchytkávajú školáčky cestujúce verejnou dopravou!

Sexuálne obťažovanie školáčok cestujúcich prostriedkami verejnej dopravy je podľa obetí bežnou praxou.

Tamaka Ogawaová mala len desať rokov keď jej v metre muž stojaci za ňou stiahol nohavice a spodnú bielizeň, dotýkal sa jej a tlačil sa na ňu. Bola taká šokovaná, že jej z nechutného zážitku bolo až fyzicky zle. Doma si niekoľkokrát umývala miesto, kde ju muž obchytkával. O svojom prvom a, žiaľ, nie poslednom sexuálnom obťažovaní prehovorila dnes 36-ročná Japonka pre server Aljazeera.

Hanba a hnev

Počas cestovania metrom na strednú školu sa stalo bežnou praxou, že muži strkali Tamake ruky nielen pod sukňu uniformy, ale rovno do nohavičiek. Jeden z mužov dokonca chcel, aby ho nasledovala potom, čo metro zastavilo, mylne predpokladal, že sa jej to páčilo. „Myslela som si, že som dieťa. Nemohla som pochopiť, čo môže dospelých vzrušovať na tom, že ma obchytkávajú.“ Tamaka o traume s rodičmi nikdy nehovorila. Hanbila sa a zároveň hnevala.

Šokujúce je, že podobné situácie mali podľa Tamaky zažívať aj jej spolužiačky. Ogawa v súčasnosti upozorňuje na dlhodobý problém obchytkávanie v krajine, v japončine Chikan. Jedna z matiek obete takéhoto obťažovania Yayoi Matsunaga založila Organizáciu proti obchytkávaniu, ktorá napríklad vyrába odznaky s nápisom „Obchytkávanie je zločin. Ja sa nevzdám.“ Dievčatá, ktoré nosili odznak na viditeľnom mieste tvrdia, že obťažovanie ustalo.

Veď to nič nie je

Profesorka trestného práva Hiroko Gotová vidí problém v tom, že spoločnosť obchytkávanie bagatelizuje a nepovažuje sa za zločin. Gotová apeluje na obete, aby prehovorili, pretože inak bude tento problém stále neviditeľný a prehliadaný. Gotová si myslí, že páchatelia si zámerne vyberajú mladšie školáčky, pretože u starších je predpoklad, že si vec nenechajú pre seba.

Japonské úrady dievčatám odporúčajú, aby boli opatrné, dávali si pozor na to, ako sa oblečú a cestovali špeciálnych vozňami metra určeným ženám, ktoré však nie sú vždy k dispozícii.

Apropo, oblečenie. Práve povinné školské uniformy majú byť za obťažovanie „zodpovedné“. Úchyláci sa na ne lepia ako muchy na med. Množstvo obťažovaných žien priznáva, že obťažovanie skončilo potom, čo odpromovali a prestali nosiť školskú uniformu.

Lolita

Obete obťažovania v prostriedkoch verejnej dopravy sa zmieňujú o archetype Lolity – sexuálne príťažlivé neplnoleté dievča, – odkazujúc na román ruského spisovateľa Vladimira Nabokova, kde dospelého muža priťahuje 12-ročné dievča.

Podľa Gotovej je však mladé dievča vnímané japonskou spoločnosťou ako „obraz poslušnosti a podriadenosti“, čo podporujú aj vo veľkom rozšírené komiksy manga. „Japonská spoločnosť je vysoko patriarchálna. Prevláda viera, že muži by mali byť nadriadení ženám,“ vysvetľuje profesorka trestného práva.

Podľa sociologičky Kazue Mutaovej školáčky symbolizujú zakázanú nevinnosť a čistotu. Páchatelia sú podľa nej nie vždy sexuálne motivovaní, ale ženie ich túžba podriadiť si svoj cieľ, ovládnuť ho a dominovať mu.

Zvrátené kaviarne

V Japonsku fungujú „špeciálne“ podniky – JK kaviarne, pričom skratka JK znamená Joshi Kosei, čiže stredoškoláčka. V takejto kaviarni muži platia za „pokec“ s neplnoletým dievčaťom v uniforme, nechávajú si tiež od nej vyložiť svoj osud alebo vyčistiť uši.

V niektorých podnikoch dokonca za poplatok môžu zákazníci ochytávať ženský personál, pričom ten by mal byť plnoletý, podľa zákona. Jeden zo zákazníkov uviedol, že jeden z barov vyzerá ako vlaková súprava metra.

Vo vlaňajšom prieskume japonského ministerstva práce takmer jedna tretina zo skoro 10-tisíc respondentiek vo veku 25 až 44 rokov uviedla, že boli terčom harašenia, čiže sexuálneho obťažovania na pracovisku. Najčastejšie išlo o nevhodné dotyky, pričom menej ako 40 % žien podniklo proti tomu adekvátne kroky.


  • kor
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní