Koľkokrát ste si pri výlete povedali, že by nezaškodilo porozprávať s kolegom na motorke pred vami a povedať mu, že potrebujete zastaviť alebo len tak prehodiť niekoľko slov so spolujazdcom. Alebo len zabiť nudu...

V tomto článku sa pozrieme, ako čo najjednoduchšie dostať do prilby trochu zábavy. Na trhu je veľké množstvo značiek a druhov interkomov, záleží čo od takéhoto zariadenia chcete a koľko si môžete dovoliť za takúto hračku zaplatiť.

Aj motorkári sa chcú rozprávať, pomôže kvalitný interkom
Aj motorkári sa chcú rozprávať, pomôže kvalitný interkom
Zdroj: SENA

Tým najjednoduchším spôsobom, ako dostať do prilby trochu hudby, sú klasické štupľové slúchadla. Sú síce najlacnejšou možnosťou, ale zároveň aj najnepohodlnejšou a najnepraktickejšou. Môžu sa kedykoľvek trochu posunúť a až pri nasadení prilby zistíte, že si ich polohu upravíte veľmi ťažko, nehovoriac už o tom, ak použijete namiesto bluetooth káblové, pretože ten nikdy nebude presne tam, kde chcete. Zväčša buď zavadzia alebo tlačí.

Ďalšou možnosťou je inštalácia bluetooth sady priamo do prilby. Tu je niekoľko možností a hlavne obrovské cenové rozpätie. To je dané značkou, funkciami, výbavou a kvalitou.

Štandardný intercom do prilby. Foto : Interphone
Štandardný intercom do prilby. Foto : Interphone
Zdroj: SENA

Tie najlacnejšie bluetooth sady dokážu prehrávať hudbu z telefónu a možno cez ne telefonovať. Samozrejme, netreba od nich očakávať žiadne zázraky. Niekedy aj tie najlacnejšie káblové slúchadla sprostredkujú hudbu kvalitnejšie, než základné bluetooth sady do prilby. Zohnať sa dajú už približne od 50 eur.

Do ďalšej kategórie už patria plnohodnotné interkomy. Tie vám umožňujú porozprávať sa aj so spolujazdcom. Pri nich je však potrebné deklarovaný údaj o dosahu brať „jemne“ s rezervou. Veľa záleží totiž aj na profile terénu a zastavanosti oblasti, ktorou prechádzate. Iný dosah budete mať na rovinatom teréne mimo mesta a inú v centre, kde vám niekedy stačí zájsť „za roh“ a už sa nepočujete. Tie sa pohybujú v cenách okolo sto eurovej hranice.

Intercom do prilby aj so zabudovanou kamerou.
Intercom do prilby aj so zabudovanou kamerou.
Zdroj: SENA

Sú však aj drahšie, cena je daná hlavne odlišnými funkciami a dosahom. Okrem telefonovania, počúvania hudby a rozprávania sa s kolegom na dvoch kolesách, môžete napríklad počúvať rádio a zdieľať vašu hudbu, alebo obraz z kamery interkomu. Taktiež aj dosah medzi jednotlivými zariadeniami môže byť až 1600 metrov. Zásadný rozdiel je hlavne v tom, že tie vyššie modelové rady dokážu fungovať aj ako zosilňovač signálu a umožňujú spárovať až 16 ďalších interkomov. Týmto funkciám však zodpovedajú aj ceny, ktoré sa môžu dostať aj cez 600 eur.

Intercom, ktorý sa zabudováva do konkrétnej prilby s predprípravou.
Intercom, ktorý sa zabudováva do konkrétnej prilby s predprípravou.
Zdroj: Schubert

A napokon tu máme interkomy priamo od výrobcov jednotlivých prilieb, kde si dokupujeme k prilbe v podstate len komunikačnú jednotku. Tú následne pripojíte k už predpripravenej kabeláži v prilbe. Toto je to najelegantnejším riešením, pri ktorom vám na prilbe na boku nesvieti jednotka interkomu, ale je úplne a navyše decentne zabudovaná do prilby. Tu sa ceny pohybujú okolo hranice 250 eur.