V rebríčku 500 najvýkonnejších superpočítačov, presnejšie v jeho aktuálnom júnovom vydaní má Čína 206 superpočítačov, teda o štyri viac, než pred polrokom, zatiaľčo Spojené štáty ich v ňom majú len 124 - o vyše dve desiatky menej, než pred šiestimi mesiacmi a navyše historicky najmenej, odkedy sa tento rebríček zverejňuje. Treťou krajnou s najväčším počtom superpočítačov je Japonsko, ktoré ich má 35.

V Top 10 však nastali výraznejšie zmeny. S dvomi úplne novými superpočítačmi sa USA dostali na 1. a 3. pozíciu, Číňania majú 2. a 4. najvýkonnejší počítač na svete, Japonci piaty a najvýkonnejšiemu európskemu počítaču patrí celkovo šiesta pozícia.

Pozrime sa ale podrobnejšie na nového lídra. Je ním superpočítač Summit, ktorý vyvinuli inžinieri z IBM pre spoločnosť Oak Ridge National Laboratory (ORNL) v americkom Tennessee. Jeho výkon je 200 petaflopov (v HPL benchmarku 122,3) pre názornosť to znamená, že ak by každý človek na planéte za jednu sekundu vykonal jeden výpočet, napr. 1+1=2, tak, by trvalo jeden rok, kým by sa takto vykonalo to, čo dokáže Summit za jednu sekundu.

Stál viac než 200 miliónov dolárov, zapojených je do neho vyše 4600 serverov, ktoré majú spolu cez 9-tisíc 22-jadrových procesorov IBM Power9 a 27-tisíc GPU kariet Nvidia Tesla V100. Jeho chladiacim systémom pretečie každú minútu 15-tisíc litrov vody a spotrebuje denne v priemere toľko energie, ako 8-tisíc domácností. Superpočítač bude využívaný na vedecké účely najmä v oblasti medicíny, fyziky a chémie.