Predstavenie nových produktov Apple začalo v utorok presne o 19. hodine stredoeurópskeho času. Tešilo sa obrovskej pozornosti, pretože jeho stredobodom bolo uvedenie revolučného iPhonu X, ktorým spoločnosť oslavuje desiate výročie uvedenia prvého iPhonu.

Noviniek však bolo oveľa viac. Tou prvou bolo miesto konania tlačovej konferencie - vôbec po prvýkrát sa uskutočnila vo svojej novej budove, konkrétne v Steve Jobs Theater.

Nové Apple Watch a Apple TV

Prvou novinkou, ktorá sa po spomienke, venovanej Stevovi Jobsovi a obetiam hurikánu, dostala na pódium, boli nové smart hodinky Apple Watch. Tie prichádzajú s revolučnou novinkou - elektronickou SIM (eSIM) kartou. To značí, že vo svojom iPhone a aj smart hodinkách Apple Watch bude využívať rovnaké telefónne číslo. Sme zvedaví, ako si s touto novinkou poradia naši operátori.

Nové Apple Watch budú mať elektronickú (eSIM) kartu.
Nové Apple Watch budú mať elektronickú (eSIM) kartu.
Zdroj: Apple Live Stream

Dalšou dôležitou zmenou je vylepšený monitor srdca, ktorý by mal vedieť dokonca upozorniť aj na arytmiu. A aby sme nezabudli na ešte jednu zmenu - hodinky dokážu bez problému streamovať hudbu z Apple Music a vďaka výkonnejšiemu procesoru podporujú hlasovú asistentku Siri - tá cez ne nielen počúva, ale aj hovorí. Novinkou je aj komplexnejšia fitness aplikácia.

Ku klasickým remienkom pribudli športové na suchý zips. Dôležité je, že hodinky si zachovali rovnaké rozmery ako mala predošlá generácia. Dostupné by mali byť od 22. septembra, ich cena v USA bude začínať na 399 dolároch.

Ďalšou novinkou bola vylepšená Apple TV. Pri nej sa zastavme len stručne - Po novom ponúkne rozlíšenie 4K a k tomu HDR 10, čo v praxi znamená väčší, lepší a ostrejší obraz, na to bol samozrejme potrebný výkonnejší procesor a grafika. Vďaka nim pribudla aj možnosť hrať hry.

iPhone 8 a 8 Plus

Potom prišli na rad iPhony. Najprv Tim Cook uviedol modely iPhone 8 a iPhone 8 Plus s uhlopriečkami 4,7, respektíve 5,5 palca. Sú komplet z extra tvrdeného skla, majú stereoreproduktory a Retina HD displej. Poháňa ich nový 6-jadrový A11 Bionic čip, ktorý je podstatne výkonnejší a energeticky menej náročný. Nechýba ani nový operačný systém iOS 11, ktorý by mal byť pre staršie modely sprístupnený o týždeň, konkrétne 19. septembra.

Nové iPhony 8 a 8 Plus v skratke...
Nové iPhony 8 a 8 Plus v skratke...
Zdroj: Apple Live Stream

Výrazných vylepšení sa (pri zachovaní pôvodného rozlíšenia 12 Mpix) dočkal aj zadný foťák, pri väčšom modeli sú dva snímače.Nechýba optická stabilizácia a oba telefóny vraj ponúknu najlepšie nahrávanie videa medzi smartfónmi - v rozlíšení 4K pri 60 snímkach za sekundu. Pribudla aj podpora rozšírenej reality.

Realitou je aj to, na čo čakali mnohí - pribudlo bezdrôtové nabíjanie, telefóny podporujú štandrard Qi.

Predávať sa budú zatiaľ v troch farbách - striebornej, šedej a zlatej, vo verziách s pamäťou 64 a 256 GB, cena bude v USA 699 dolárov za menší a o stovku viac za väčší. Objednávky budú spustené 15. septembra.

Najdôležitejšia novinka - iPhone X

A teraz najdôležitejšia novinka. Pri jej uvedení zaznela na pódiu po prvýkrát od smrti Steva Jobsa legendárna veta: …and one more thing. Nový iPhonu X je tak revolučný, že si ju podľa Tima Cooka jednoducho zaslúžil.

Táto legendárna veta nezaznela na pódiu od smrti Steva Jobsa.
Táto legendárna veta nezaznela na pódiu od smrti Steva Jobsa.
Zdroj: Apple Live Stream

Zmien je naozaj veľa - revolučný 5,8-palcový iPhone X sa predstavil s prakticky bezrámovým Super Retina (OLED) displejom (rozlíšenie 2 436 x 1 125 pixelov a podpora 3D Touch) a len v dvoch farbách - sivej a striebornej.

Potvrdilo sa to, čo všetci očakávali - má takmer bezrámový displej, zmizlo z neho aj Home tlačidlo. V menu sa dá jednoducho pohybovať švihnutím (swipe) prstom od niektorého z okrajov smerom k stredu, v závislosti od ktorého tak urobíte, sa objavia rôzne menu.

Nový iPhone X má uhlopriečku 5,8 palca, OLED displej a novinkou je aj rozpoznávanie tváre - Face ID.
Nový iPhone X má uhlopriečku 5,8 palca, OLED displej a novinkou je aj rozpoznávanie tváre - Face ID.
Zdroj: Apple Live Stream

Z telefónu zmizlo aj odomykanie pomocou odtlačku prstu, nahradilo ho rozpoznávanie tváre. Tomu sa predstavitelia Apple venovali podrobne, je mimoriadne sofistikované, vďaka infrakamere použiteľné aj v tme, pričom tvár je rozpoznateľná aj v čiapkach, okuliaroch, s bradou, z rôznych uhlov. Skeny tváre pritom nie sú posielané na žiadny server, ale chránené priamo v telefóne. Taktiež pri odomykaní nepomôže fotografia, iPhone sa vašu tvár naučí rozpoznávať hĺbkovo, respektíve trojrozmerne.

Nový spôsob odomykania sa volá Face ID a bude použiteľný aj pre službu Apple Pay a pre aplikácie tretích strán.

Dva fotoaparáty na zadnej strane sú umiestnené vertikálne (pod sebou), majú rozlíšenie 12 Mpix a svetelnosti f/1.8 a f/2.4. Predná kamera vie fotiť širokouhlo a pribudli špeciálne režimy a efekty pre selfie.

Ďalšie technické podrobnosti k novému iPhonu X
Ďalšie technické podrobnosti k novému iPhonu X
Zdroj: Apple Live Stream

Telefón taktiež podporuje bezdrôtové nabíjanie a má vylepšenú kameru s mimoriadne prepracovanými portrétnymi režimami, predná zas má špeciálne filtre pre selfie portréty,

Potešia aj noví animovaní smajlíci - animoji - na ktorých budete môcť preniesť priamo výraz svoje tváre a pošlete ich v správe ako animáciu s nahovorenou správou.

Telefón sa bude dať objednať v USA od 27. 10., základná cena bude 999 dolárov.