Kalifornskí výrobcovia dvojice modelov elektromobilov Aptera Paradigm sľubujú svojim zákazníkom malý zázrak. Ich najnovšie dvojmiestne vozidlo totiž prejde každý deň vyše šesťdesiat kilometrov len vďaka solárnemu systému, ktorý sa nabíja prostredníctvom viac než troch metrov štvorcových solárnych článkov na povrchu.

1600 kilometrov na jedno nabitie

Slnečné lúče, samozrejme, nestačia. Zvlášť, keď nežijete v Kalifornii. Nová Aspera preto kombinuje solárnu a elektrickú  energiu. Na dlhšie cesty si výkonnú batériu môžete dobiť na nabíjacej stanici, alebo doma zo 110 voltovej zásuvky. V tomto prípade by dojazd predstavoval až 1600 kilometrov. Čo je niekoľkonásobne viac, než ponúkajú modely iných výrobcov. Nie div, že napriek vyššej cene, ktorá štartuje na 26 000 dolároch, sa predobjednávky bleskovo rozchytali.  

Na trhu už o rok

Prednosťou trojkolesových elektromobilov nie je len úspornosť a futuristický vzhľad, ale aj slušný výkon. Podľa internetovej stránky spoločnosti dokážu z nuly na stovku zrýchliť za necelé štyri sekundy a dosiahnu maximálnu rýchlosť takmer 180 kilometrov za hodinu.

Výrobcovia síce tvrdia, že s ich technológiou nenároční jazdci na kratšie trasy nebudú musieť nikdy "tankovať", pravdou však je, že reálny výkon solárneho systému bude závisieť od poveternostných podmienok, lokality, aj miesta, kde bude vozidlo parkovať.    

Aptera plánuje začať s výrobou vo fabrike v San Diegu na budúci rok a prví zákazníci by sa z úsporného auta mohli tešiť na prelome roku 2022.