Tip na článok
Problematické miesto, v ktorom môže kvôli predpínačom bezpečnostných pásov vzniknúť oheň.

Auto môže zhorieť aj kvôli bezpečnostným pásom. Ford o tom vie svoje

V zámorí musí automobilka Ford zvolať vyše 2 milióny pickupov F-150. Problémom sú nebezpečné predpínače.

Ford F-series je najpopulárnejším a najpredávanejším modelovým radom automobilky Ford a zároveň dlhodobo patrí aj medzi najpredávanejšie autá sveta. Ibaže teraz má problém. Automobilka musí zvolať dva milióny Fordov F-150, vyrobených medzi rokmi 2015 až 2018. Dôvodom sú vadné predpínače pásov, ktoré v určitých situáciách môžu spôsobiť požiar. Informoval o tom napríklad magazín Jalopnik.

A nie je to len teoretická možnosť.  V USA a Kanade už oficiálne evidujú 17 prípadov, kedy sa v oblasti predpínačov objavil oheň a dym. A ako je to možné? V problémovej situácii sa aktivuje v predpínačoch generátor plynu a pri ich rýchlom pritiahnutí, ktorým sa má zafixovať telo vodiča alebo pasažiera môžu vzniknúť iskry a plyn sa vznieti.

B-stĺpik, v ktorom je zariadenie umiestnené pritom obsahuje izoláciu, ktorá sa môže pomerne rýchlo vznietiť, rovnako ako materiál, z ktorého sú bočné airbagy.  Preto treba predpínače dôkladne izolovať nehorľavou páskou a urobiť aj ďalšie, bližšie nešpecifikované zmeny.

V súvislosti s vadnými predpínačmi zatiaľ nie sú hlásené žiadne úmrtia a ani zranenia. Zvolávacia akcia sa predbežne týka 1,62 milióna pickupov v USA, 340-tisíc v Kanade a takmer 40-tisíc v Mexiku.

To však nie je jediný problém Fordu. Väčším je pokles záujmu o niektoré jeho modely, čo automobilku núti k rozsiahlej reštrukturalizácii, ktorá bude spojená s pomerne značným prepúšťaním a pozastavením výroby niektorých modelov – pôjde o Mondeo, Galaxy a S-Max.

VIDEO Plus 7 Dní