Autopilot dávno nie je novinkou. Vďaka moderným technológiám je možné v niektorých vozidlách jazdiť pri nižších rýchlostiach bez plnej kontroly riadenia. Umelá inteligencia dokonca dokáže predvídať nebezpečenstvá skôr, než človek.

O úroveň vyššie

V Spojenom kráľovstve však chcú ísť ďalej. Posunúť sa zo súčasného druhého stupňa autonómnej jazdy na tretí. Ako píše BBC tamojšie ministerstvo dopravy zvažuje využitie automatizovaných systémov sledovania jazdných pruhov (ALKS) tak, aby vodič nebol neustále v strehu. Nemusel by držať volant a teoreticky by si mohol kontrolovať emaily v telefóne, písať správy, dokonca pozerať filmy. Až do chvíle, než by ho autopilot vyzval, aby opäť prevzal kontrolu. Plánujú tiež zvýšiť povolenú rýchlosť pri využití tejto technológie zo šesťdesiat na 112 kilometrov za hodinu. Server The Sun dodáva, že ak tieto plány schvália, zodpovednosť za škody a nehody by sa mohla preniesť z vodičov na výrobcov daných systémov.

Menej nehôd

Vláda v súčasnosti konzultuje alternatívy a riziká s odborníkmi na dopravu s tým, že rozhodnutie by malo padnúť do konca októbra.

 „Automatizovaná technológia by mohla viesť k bezpečnejšej, plynulejšej premávke a Spojené kráľovstvo by bolo prvou krajinou, ktorá bude vidieť tieto výhody v praxi," povedal pre BBC minister dopravy Rachel Maclean. Generálny riaditeľ britskej Spoločnosti výrobcov motorov a obchodníkov tiež vidí budúcnosť optimisticky. Odhaduje, že automatizované systémy by v nasledujúcich desiatich rokoch zabránili takmer päťdesiattisíc nehodám v krajine.