Spoločnosť CeramicSpeed predstavila prototyp revolučného bicykla bez reťaze a klasickej prehadzovačky. Jedným z najväčších benefitov ich riešenia by mal byť podstatne efektívnejší prenos sily.

Nový systém pohonu sa nazýva DrivEn a spoločnosť CeramicSpeed ho vyvinula v spolupráci s odborníkmi z katedry materiálového inžinierstva z Coloradskej univerzity. V ich riešení je klasická reťaz a prehadzovačky nahradená niečím, čo by sme mohli trochu zjednodušene prirovnať ku kardanom, používaným v autách. Princíp čiastočne objasňuje nasledujúce video:

Celý princíp je založený na tom, že namiesto reťaze sa sila medzi pastorkami distribuuje pomocou systému 21 keramických ložísk, pričom sa znižuje počet pohyblivých častí a aj trecích plôch systému, čím sa zvyšuje efektivita. Bežný bicykel má trecích plôch, kde prichádza k strate energie 8, systém DrivEn dve.

Bicykel s technológiou Driven detailne.
Bicykel s technológiou Driven detailne.
Zdroj: CeramicSpeed

Nejde o úplne revolučné riešenie, s podobnými systémami sa experoimentuje už dlhšie, tento je však naozaj dovedený do zaujímavej a aj funkčnej podoby, navyše má premenlivé prevody.

Otázne však podľa nás je, ako by správal napríklad pri horských bicykloch v ostrých stúpaniach, kde sa sila a krútiaci moment predsa len distribujú pomerne špecifickým spôsobom.