Tip na článok
BMW chce posilniť svoju pozíciu v Európe, preto tu vybuduje továreň za miliardu eur.

BMW na Slovensko napokon nepríde, automobilka uprednostnila Maďarsko

Aj keď Nemci na Slovensku napokon neinvestujú, elektromobily sa možno na východe vyrábať budú.

Ešte pred necelými dvomi mesiacmi sa hovorilo, že na Slovensko príde nová, v poradí už piata, automobilka. Ako najväčší kandidát sa v tom čase javila nemecká automobilka BMW, potvrdili to nepriamo aj naši vládni predstavitelia.  Napokon je všetko inak.

Je pravda, že BMW plánovala niekde v  strednej Európe postaviť úplne novú veľkú továreň, pretože Európa patrí k jeho najdôležitejším trhom, predáva tu až 45 percent svojich áut.

Voľba napokon padla na neďaleký maďarský Debrecín.  Maďarské mesto Nemci uprednostnili pred východným Slovenskom najmä kvôli dobrej polohe, lepšej infraštruktúre a napojeniu na subdodávateľov. A netreba zabúdať ani na to, že v Maďarsku majú svoje továrne aj ďalšie dve nemecké prémiové automobilky – Audi a Daimler.  A Audi relatívne nedávno spustilo v Maďarsku výrobu motorov pre elektromobily.

A na elektrické autá má byť zameraná aj nová továreň BMW, no podľa Olivera Zipseho, člena správnej rady, zodpovedného za výrobu, bude schopná produkovať nielen elektromobily, ale aj automobily so spaľovacími motormi. Jej ročná kapacita bude 150-tisíc áut. Prácu v nej, pravdepodobne už o dva roky, nájde približne tisíc nových zamestnancov.

Košice, respektíve priemyselný park v Haniske, však z hry úplne nevypadol, Je možné že tam svoju továreň postaví čínska automobilka Zhi Dou, súperom je vraj už iba Rumunsko, ktoré však ponúka vyššie dotácie.

Zhi Dou by chcela začať v Európe vyrábať cenovo dostupné elektromobily, hovorí sa, že plánované investície by sa mali pohybovať niekde tesne pod hranicou pol miliardy eur. Ktorú lokalitu napokon Číňania uprednostnia, by sme mali vedieť už tento rok na jeseň.

 

VIDEO Plus 7 Dní