Jedno z prestížnych ocenení na tohtoročnom technologickom veľtrhu CES 2019 v Las Vegas mala získať spoločnosť Lora DiCarlo za hi-tech hands-free vibrátor s označením Osé.

Zaujímavé je to aj preto, lebo na CES získava ocenenie 99 percent mužov, v podstate iba každý stý ocenený produkt vyvinul tím pod vedením ženy. V prípade vibrátoru Osé stála v čele jeho vývoja stála Lora Haddock.

Lora Haddock, šéfka spoločnosti Lora DiCarlo, ktorá pracuje na prvom hi-tech  bezdotykovom vibrátore, vyvíjanom v spolupráci s poprednou Oregonskou štátnou univerzitou.
Lora Haddock, šéfka spoločnosti Lora DiCarlo, ktorá pracuje na prvom hi-tech bezdotykovom vibrátore, vyvíjanom v spolupráci s poprednou Oregonskou štátnou univerzitou.
Zdroj: Lora DiCarlo

Na jeho vývoji sa podieľali aj vedci z Oregonskej štátnej univerzity pod vedením profesora Johna Parmigianiho. Ten vyhlásil, že pre nich bola participácia na tomto programe veľkou výzvou, pretože ľudské telo je veľmi variabilné z hľadiska rozmerov a navrhnúť produkt, ktorý by sa tejto variabilite vedel automaticky prispôsobiť, bolo z technologického hľadiska naozaj náročné.

Osé je vibrátor, ktorý netreba držať, no vďaka pokročilým mikrorobotickým technológiám dokáže verne napodobniť dotyky úst, jazyka alebo prstov takže ponúka zážitok, ktorý je veľmi blízky zážitku s reálnym sexuálnym partnerom - aj vďaka už zmienenej hands-free technológii. Pritom ponúka aj ďalšie funkcie, napríklad masáž bodu G a biomimickú klitorálnu masáž. Na trh by sa mal dostať v treťom kvartáli tohto roku, cenu ešte nemá stanovenú.

Vibrátor Osé okrem iného umožňuje aj handsfree masáž bodu G a biomimickú klitorálnu masáž.
Vibrátor Osé okrem iného umožňuje aj handsfree masáž bodu G a biomimickú klitorálnu masáž.
Zdroj: Lora DiCarlo

Ocenila to aj porota na výstave, no po oficiálnom oznámení prišla zakrátko od organizátorov ďalšia správa, v ktorej organizátor výstavy, ktorým je Consumer Technology Association (CTA) vyhlásil, že tákéto zariadenie považujú za nemorálne, obscénne a neslušné, nezodpovedá hodnotám uznávaným CTA a narušilo by ich vlastnú reputáciu. Preto mu prestížne ocenenie neudelia.

Neskôr organizátori svoje hodnotenie zmiernili a tvrdili, že vibrátor nespadá do kategórie „roboty a drony“ a vlastne ani do žiadnej inej, preto nemôže byť ocenené.

Predošlé vyhlásenie o jeho etickej nevhodnosti vyhlásili za omyl a spoločnosti sa zaň ospravedlnili.