Internet už dávno nie je len studnica informácií, databáza hudobných a filmových diel či zásobáreň niekedy i šteklivej zábavy. Celosvetová virtuálna sieť sa stále viac plní dezinformáciami, nelegálnym obsahom, škodlivým softvérom. V pohodlí anonymity v nej operujú nielen v reálnom svete nedocenené živly plné zloby a neodolateľnej túžby škodiť, ale aj skutoční zločinci a sexuálni predátori. A hoci veľká časť mladých už pochopila, že ak nechce byť pred agresormi úplne "nahá", musí využívať bezpečnostné opatrenia, stále je množstvo situácií, keď niektorí zostanú bezradní. Podľa nedávnych prieskumov bezpečnostnej firmy Avast sa viac ako štvrtina slovenských detí na internete stretla s posmechom, urážkami a nadávkami, siedmim percentám útočníci ukradli osobné dáta a zneužili ich, zverejnili citlivé fotografie, telefónne čísla i domáce adresy, ďalšie sa stali obeťami podvodníkov, násilníkov či pedofilov. To sú situácie, kde im užívateľská znalosť IT technológií príliš nepomôže a zrazu nevedia čo robiť, koho požiadať o pomoc. Preto od minulého leta funguje na Slovensku, vďaka Nadácii Avast, unikátny program Buď safe online, ktorý učí deti, rodičov i učiteľov, ako podobným problémom predísť, prípadne ako ich vyriešiť s čo najmenšími škodami.

Je ich priveľa

Facebook alebo YouTube už väčšina rodičov pozná a mnohí tieto služby svojim potomkom kontrolujú, aby ich chránili. Možností, ktoré súčasná sieť ponúka je však veľa a pokryť ich všetky prakticky nie je možné. Či už je to WeChat, Viber, Snapchat, Twitter, Instagram, TikTok a mnoho menších, zato presnejšie cielených internetových platforiem. Deti sa na nich môžu slobodne a bez zábran realizovať, neraz na nich zdieľajú intímne videá, fotografie alebo komunikujú s neznámymi ľuďmi, o ktorých nič nevedia. Agresori si obvykle vytvoria falošné účty, zmenia totožnosť, vek, pohlavie, použijú podobizne stiahnuté z cudzích profilov. Potom v komunikácii na sieti využívajú rôzne manipulačné techniky, aby svoje obete šikanovali, okradli, vydieraním prinútili k aktivitám, ktoré by inak nerobili, alebo ich zlákajú na stretnutie v skutočnom svete. Aj keď tieto prípady nemusia automaticky skončiť fyzickým kontaktom, môžu mať doslova devastačné dôsledky na detskú psychiku.

Nebezpečné výzvy

Osobitným fenoménom dnešnej doby je TikTok, ktorý dáva priestor pre tvorcov krátkych súkromných videí. Podľahla mu viac než polovica českých a slovenských tínedžerov, aktívnych v online svete. Zrejme aj preto, že táto služba je mnohým dospelým neznáma a nefungujú v nej nástroje rodičovskej kontroly.

„Srdiečka, lajky a noví sledujúci sú pre malé deti takým veľkým lákadlom, že kvôli nim pokojne odhalia svoje súkromie, pričom si neuvedomia, že komentovať a sledovať ich potom môže ktokoľvek. Faktom, že kompletný obsah ich verejných profilov je každému voľne dostupný, sa mnohí ani nezaoberajú,“ hovorí odborníčka na online bezpečnosť z Avastu Julia Szymanská. „V prípade TikToku sa navyše videá dajú stiahnuť, alebo použiť v takzvanom ‚duete‘. Ten umožňuje zosmiešňovať nahrávky ostatných a predstavuje tak potenciál pre kyberšikanu.“

A to zďaleka nie je všetko. Obvykle síce TikTok nabáda len k napodobňovaniu tancov či scénok, ale existujú aj omnoho drastickejšie podnety. Vlani populárny tiktoker Jason Clark reagoval na jednu z výziev a pokúsil sa podplávať ľad na zamrznutom jazere. Takmer sa nevynoril. Medzi ďalšie "challenge" patrí napríklad  hra s elektrickým prúdom, fyzické inzultácie, pojedanie halucinogénov alebo dusenie pred kamerou, ktoré sa začiatkom tohto roka stalo osudným pre desaťročné dievča z Talianska. Jej päťročná sestra ju našla v kúpeľni mŕtvu s mobilom v ruke.

Pomáhajú v krízach

Neziskový, osvetový program Buď safe online Nadácie Avast deťom ponúka platformu, ktorá im na príkladoch z praxe názorne ukazuje, ako predchádzať nebezpečenstvám spojeným s používaním internetu a moderných technológií. Jej súčasťou je aj interaktívny kurz, ktorý zábavnou formou vysvetľuje, ako sa správne zachovať v rizikových situáciách.

Aby bol program pre mladých atraktívny, zapojili sa do neho slovenskí a českí influenceri - Selassie, Kelohap, Dejepis Inak, Jirka Král, Gejmr či Alkan. O odbornú stránku sa starajú internetová poradňa IPčko.sk, Digitálna koalícia a bezpečnostní experti z Avastu.

"Virtuálny svet predstavuje riziká, ktorým, bez informácií, nemusia vedieť čeliť a rodičia im často nedokážu poradiť," vysvetľuje Nina Jakešová z Nadácie Avast.
Zdroj: Profimedia

"Internet je pre deti miestom, kde trávia voľný čas a kde sa odohráva veľká časť ich spoločenského života. Denne na ňom trávia jednu, dve, cez víkend dokonca tri až päť hodín," vysvetľuje Nina Jakešová z Nadácie Avast, ktorá vedie program Buď safe online. "Virtuálny svet však predstavuje i riziká, ktorým, bez informácií, nemusia vedieť čeliť a rodičia im často nedokážu poradiť." Fakt, že minimálne v tomto smere mladí o rady stoja dokazuje masívny záujem o program. Oslovuje ich hlavne preto, že autori ponúkajú nové znalosti jazykom a štýlom, ktorý je im blízky. "Od marca sa v našom kurze vzdelávalo vyše 50 tisíc detí a väčšina ho hodnotí plným počtom bodov," dodáva Jakešová.

Zvládnu vaše deti správne reagovať v rizikových situáciách? Otestujte sa spoločne na budsafeonline.sk ►►►

Zadarmo? Naozaj?

Hrozby nečíhajú len v podobe anonymných agresorov. Vyskytujú sa aj v službách, ktoré vo všeobecnosti vnímame ako bezpečné. Len nedávno technici spoločnosti Avast odhalili niekoľko podvodných aplikácií v internetových obchodoch Google Play a Apple App Store. Tie sa tvárili ako jednoduché hry, ponuky tapiet pre telefóny, či sťahovače hudby. Po nainštalovaní však užívateľom veľmi agresívnym spôsobom zobrazovali reklamy alebo im dokonca naúčtovali rôzne poplatky.  "Niektoré z týchto aplikácií, ktorých bolo doteraz stiahnutých viac než dva milióny, patria do skupiny HiddenAds," vyberáme z informácie na stránke BSO. "Je to typ trójskeho koňa, ktorý dokáže ukryť pôvodnú ikonu na displeji, aby bolo ťažšie identifikovať zdroj otravných reklám. Podľa firmy Sensor Tower, ktorá spracováva dáta z obchodov s mobilnými aplikáciami si ich tvorcovia takýmto spôsobom zarobili viac než pol milióna dolárov."

Nie vždy ide o podvodníkov. Prakticky všetky bezplatné hry a softvér v internetových obchodoch obsahujú dotieravé ponuky na nákup doplnkov či rozšírení. Tak vám vaše ratolesti môžu riadne prevetrať bankové účty. To už je dosť pádny dôvod na pravidelnú a dôkladnú kontrolu obsahu ich "múdrych" telefónov...