Drony v blízkosti letísk predstavujú čoraz väčší problém. Keďže lietajú nízko a sú malé, nie je úplne jednoduché ich lokalizovať a zlikvidovať. Ako najúčinnejšie sa proti nim zatiaľ javia vystreľovacie siete. Tie možno vystreľovať napríklad z granátometov alebo raketometov, potrebujú však špeciálne náboje.

Taký nedávno predstavili Tomasz Blyskal, Richard Fong a LaMar Thompson z armádneho výskumného a vývojového oddelenia, ktoré je súčasťou armádneho centra Picantinny Arsenal v New Jersey.

Nimi vyvinuté granáty možno využiť s ručnými granátometmi M320, respektíve s väčšími Mk-19. Aj tie ručné sú pritom schopné zlikvidovať dron na vzdialenosť niekoľkých stoviek metrov.

Špeciálne antidronové granáty možno odpaľovať aj z takéhoto ručného granátometu.
Špeciálne antidronové granáty možno odpaľovať aj z takéhoto ručného granátometu.
Zdroj: US Air Force

Princíp je jednoduchý - akonáhle sa náboj priblíži k dronu, uvoľní sa jeho predná časť a z nej vďaka mechanickej pružine vystrelí sieť, ktorá sa rozprestrie na ploche 6 až 9 metrov a zachytí ho. Dron sa následne stane neovládateľným a spadne. Optimálnu vzdialenosť pre vystrelenie siete možno určiť pomocou senzoru priblíženia, ktorý je súčasťou granátu, sieť však cez diaľkové ovládanie dokáže uvoľniť aj pozemná obsluha.

Podľa testov sa práve ručné zbrane typu raketometov, respektíve granátometov ukazujú ako najefektívnejšie proti dronom. Sú účinnejšie, rýchlejšie a hlavne jednoduchšie ovládateľné ako špeciálne drony-predátory, navrhnuté na odchyt iných dronov - už len preto, že nevyžadujú špeciálne cvičenú obsluhu, schopnú ovládať „loviace“ drony.

Náboj pre antidronový raketomet SkyWall 100.
Náboj pre antidronový raketomet SkyWall 100.
Zdroj: OpenWorks Engineering

K rovnakému záveru prišli aj inžinieri z britskej spoločnosti OpenWorks Engineering, ktorá podobné zariadenie testujú už takmer tri roky. Volá sa Skywall a v podstate ide o ručný raketomet, vystreľujúci veľmi podobné náboje, aké predstavili teraz Američania. Ako funguje, ukazuje nasledujúce video:

Skywall má špeciálny navádzací systém umožňujúci dron zamerať a následne ho v tejto pozícii uzamknúť. Možno ho opakovane nabiť za osem sekúnd a pokiaľ trafíte, tak k dronom sa Skywall správa pomerne priateľsky - ak sa totiž chytia do siete, na zem sa znesú pomocou padáku.